Expedice do Antarktidy

Výprava pro odvážné připravená ve spolupráci s agenturou Adventura.

Zdroj: archiv

Antarktida je na první pohled pro obyčejné smrtelníky nedostupná, ovšem redakce National Geographic ve spolupráci s cestovní agenturou Adventura připravila pro zájemce stylovou výpravu na šestý kontinent. Bude to cesta za nádherným dobrodružstvím, za objevováním nejnepřístupnějšího kontinentu planety. První Čech, jmenoval se Václav Vojtěch, se dostal do Antarktidy jako člen Byrdovy antarktické expedice už 27. ledna 1929.

Maličko historie

Do Antarktidy se po Vojtěchovi podívali další Čechoslováci až v období mezi roky 1957 a 1970, šlo o dvanáct vědců a novinářů. Doc. Josef Sekyra, geolog, který se v letech 1966–1970 účastnil nejdříve sovětské a potom americké antarktické expedice, se v roce 1969 stal zároveň prvním Čechem, který stanul na jižním pólu.
V roce 1986 byla na ostrově Nelson v souostroví Jižní Shetlandy postupně vybudována Jaromírem Pavlíčkem a jeho přáteli malá základna.

Čeští vědci začali v Antarktidě systematicky pracovat od roku 1994 a mezi roky 2005 až 2007 se jim podařilo postavit na ostrově Jamese Rosse vědeckou stanici. Stojí v tzv. ledové oáze na místě, které bylo ještě v nedávné době úplně zaledněné. Dostala jméno Johann Gregor Mendel, po českém vědci-objeviteli zákonů genetiky.

Galerie fotografií Hynka Adámka, pořízená v době budování stanice Johann Gregor Mendel

Mezi lákavé cíle antarktických návštěvníků patří samozřejmě i výstup na nejvyšší horu kontinentu Mt. Vinson. Čech se na jeho vrcholku objevil poprvé v roce v roce 2003. První Češi se dostali na jižní pól expedičním způsobem 31.prosince 1999.
Byli to Vilém Rudolf Oldřich Bubák.
Vaše cesta

Na palubě speciální plachetnice a v malém kolektivu budete mít možnost poznat Antarktidu méně obvyklým způsobem. Dotknete se bílé polární krásy, zažijete neopakovatelnou realitu dlouhých dnů antarktického léta. Kromě dobrodružné plavby přes Drakeův průliv navštívíte Jižní Shetlandy, prozkoumáte Antarktický poloostrov a pokud počasí dovolí, proplujete průlivem prince Gustava, který odděluje od Antarktického poloostrova skoro 2500 km2 rozlehlý ostrov Jamese Rosse. Pokusíte se zde navštívit českou vědeckou stanici Johanna Gregora Mendela. Jako první jachtaři.

Mimo jiné ale poznáte i ostrovy Melchior Islands, kterým se, díky úzkým kanálů mezi nimi říká „Benátky v Antarktidě“ a v případě příznivých podmínek zvládnete prohlídku pobřeží ostrova Enterprice s polopotopenou velrybářskou lodí.

Vítejte v Antarktidě!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články