Bizarní budovy celého světa: Jsou vzhůru nohama, pohybují se nebo vypadají jako ovce

Fantazii se meze klást nemají. Vznikají pak pozoruhodné věci. Podívejte se na budovy, které postavili architekti s opravdu bujnou představivostí.

Bizarní budovy celého světa: Jsou vzhůru nohama, pohybují se nebo vypadají jako ovce
Bizarní budovy celého světa: Jsou vzhůru nohama, pohybují se nebo vypadají jako ovce
Zdroj: archiv

Architektura je umění možného. Pokud dostanou stavitelé dostatek financí, jsou schopní vytvořit téměř cokoliv. Velmi často se však přitom pohybují na hranici mezi kýčem a uměním. Jak na vás působí tyto domy?

Veřejná knihovna v Kansasu (Missouri, Spojené státy)

Knihy, nebo knihovna? Knihovna byla založena v 19. století, ale doznala významné vizuální obměny. Knihovna se stala světoznámou hlavně pro své svébytné architektonické podání. Hřbety knih dominují ulici, aby také ne – měří přes 7 a půl metru. Štít budovy tvoří řada 22 titulů, které mají odrážet širokou škálu zájmů čtenářů, kteří měli možnost ovlivnit, jaké tituly fasádu nakonec ozdobí. Poslední slovo ale nakonec měla správní rada knihovny.

Kdyby byla podobná knihovna ve vašem městě, jaké tituly byste tam chtěli mít vy? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Erwin Wurm: House Attack (Vídeň, Rakousko)

Šedivá budova na snímku dole je MUMOK ve Vídni (Muzeum moderního umění), ale ten divný dům, který se do muzea "zakusuje", to je instalace Erwina Wurma; takže zařazení mezi nejdivnější domy světa je trošku neoprávněné. Jde totiž o umělecké dílo a ne dům jako takový. Navíc jej ve Vídni už nenajdete. 

 

Rotating Tower (Dubaj, Spojené arabské emiráty)

Tato budova vybočuje zase tím, že ještě nebyla postavena. Ale je natolik výjimečná, že jsme se rozhodli ji mezi výběr zařadit. Dokončení stavby bylo naplánováno na konec roku 2010, poté na rok 2011. Nyní máme rok 2012 a mrakodrap stále nestojí. Zůstává otázkou, kdy (a zda) se projekt dokončí.

Každé poschodí bude nezávisle schopné rotovat kolem své vlastní osy (maximálně však 6 metrů za minutu; zcela se otočí za 90 minut), takže tvar mrakodrapu se bude neustále proměňovat. Budova má být vysoká 420 metrů. Za návrhem stojí architekt David Fisher. 

 

Podívejte se na video s pohybujícím se mrakodrapem:   

Tianzi Hotel (Čína)

Tento hotel patří k těm nejbizarnějším, přestože nejde o výkřik nejnovější technologie a designu. Architekt si zřejmě dal za cíl, aby jeho dílo nikdo nikdy nepřehlédl. Myslíme si, že se mu to daří. Budova se nachází v provincii Hebei. Budovu "tvoří" tři postavy a symbolizují štěstí, prosperitu a dlouhověkost. 

 

Dům umění (Štýrský Hradec, Rakousko) 

Budova byla postavena v roce 2003, konečná podoba je výsledkem veřejné demokratické soutěže, která byla vyhlášena 4 roky před dokončením stavby. Peter Cooke a Colin Fournier navrhli stavbu, která se podobá srdci.

Základní koncept totálního kontrastu s okolím stavba do posledního detailu splnila. 

 

 

Ovčí a psí dům (Tirau, Nový Zéland)

Tirau je malé novozélandské město nas Severním ostrově. Farmářské městečko se může pyšnit opravdu zvláštními domy. 

 

Úvodní foto (Wikipedia): Experience Music Project (Seattle, Spojené státy)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články