DNES: Mars se potká s Měsícem. A bude to nádherná podívaná

Planeta Mars se ve středu 19. září potká s Měsícem. Mars bude necelý stupeň severně od středu měsíčního disku.

DNES: Mars se potká s Měsícem. A bude to nádherná podívaná
DNES: Mars se potká s Měsícem. A bude to nádherná podívaná
Zdroj: archiv

Mimořádné seskupení těles je pozorovatelné večer nízko nad jihozápadním obzorem, upozorňuje Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně. Tak velké přiblížení planety a Měsíce není podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd časté. "Člověk ho může spatřit jen několikrát za život," poznamenal.

Suchan připomněl, že před několika lety bylo možné pozorovat zákryt Venuše Měsícem. Přestože úkaz nastal za denního světla a k jeho pozorování byl nutný dalekohled, vyvolal velký zájem. Suchan míní, že i přiblížení Marsu k Měsíci, pro jehož pozorování budou mnohem lepší podmínky, bude veřejnost zajímat.

Další vesmírné pohledy

Měsíc bude ve středu tři dny po novu a tři dny před první čtvrtí. Mars bude se srpkem Měsíce tvořit zajímavou dvojici, uvedl Suchan.

Známé jsou také konjunkce (přiblížení) planet. Historicky nejznámější je vzácná konjunkce Jupiteru a Saturnu v roce 7 př. n. l., která bývá někdy ztotožňována s Betlémskou hvězdou. Zajímavou konjunkci planet bude možné pozorovat také letos 27. listopadu, kdy se na pouhého 0,5 stupně (průměr Měsíce v úplňku) k sobě přiblíží Venuše se Saturnem.

 

FOTO: http://sasstrology.com

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články