Dravé piraně umí štěkat. A taky kvákat a bubnovat

Kdo si troufne vzít do ruky piraňu, může od ní uslyšet spoustu podivných zvuků.

Zdroj: archiv

Pirani červené dokážou "štěkat, kvákat a vydávat zvuky podobné bubnování", jimiž si předávají informace. V tomto akustickém umění mají mnohem širší repertoár, než se dosud tušilo, napsali vědci Pierre Vandewalle, Eric Parmentier a Sandie Millotová z univerzity v belgickém Lutychu v časopise Journal of Experimental Biology.

Jako papoušci. Ale ve vodě. A smrtelně nebezpečné

"Piraně červené stačí jen vzít do ruky a už o tom informují zvukem," uvedl Parmentier, který si musel nechat ošetřit v nemocnici poranění způsobená zuby dravých piraň. O tom, že piraně jsou schopny vydávat zvuky, se už vědělo. Vědci však netušili, proč a čím je ryby vydávají.

Aby na to badatelé přišli, zavěsili do nádrže, v níž plavalo několik malých skupin piraň, podvodní přijímač zvuku. Z analýzy obrazového a zvukového materiálu vyplynulo, že piraně jsou schopny vytvářet "hlášení" ve třech různých situacích.

Na někoho bubnují, na někoho štěkají

Při střetu s jinou piraňou "štěkají", aby protivníka zahnaly na útěk. Když bojují o potravu nebo obklíčí protivníka, vydávají krátký zvuk připomínající bubnování. A když po jiné pirani chňapnou, vytváří čelistmi měkký kvákavý zvuk. Vědci kromě toho objasnili, jak ryby štěkavé zvuky a tóny připomínající bubnování vytvářejí. Stimulují jistý sval připojený ke svému plovacímu měchýři, který vibruje, což lze slyšet. Měchýř přestane vibrovat, jakmile sval skončí se stahováním. Míra stahování tak určuje, jaké zvuky pirani vydávají.

Zatímco agresivní zvuky piraň jsou tak již prozkoumány, nejasné dosud zůstávají jejich zvláštní "tokavé" tóny. Protože nebezpeční rybí dravci se v zajetí rozmnožují jen zřídka, bylo by možné tyto zvuky zkoumat pouze za pomoci podvodních zařízení instalovaných přímo v Amazonce, míní vědci.

Podívejte se na piraně v akci: 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články