Evropský prajazyk vznikl už před 9000 lety. Pravděpodobně v Turecku

Moderní indoevropské jazyky, včetně angličtiny, vznikly v oblasti nynějšího Turecka před asi 9000 lety. Tak zní zjištění jazykovědců - jeho důvěryhodnost lehce nabourává, že jde o lingvisty z Nového Zélandu.

Evropský prajazyk vznikl už před 9000 lety. Pravděpodobně v Turecku

Tvrdí to alespoň tým novozélandských vědců, který o svém nálezu informoval v odborném časopisu Science. Dosud se přitom mělo převážně za to, že tyto jazyky vznikly na jihozápadě dnešního Ruska před 5000 lety.

Jazyky, které se rodí: od elfštiny po klingonštinu

Výzkumníci využili metod vyvinutých ke studiu virových epidemií a za jejich pomoci sestavili větve starověkých a moderních indoevropských jazyků. Z nich pak určovali, kde a kdy se daná jazyková rodina objevila poprvé. Jazyková rodina je skupina jazyků se společným předchůdcem, takzvaným protojazykem.

Na tomto základě dospěli k přesvědčení, že jsou indoevropské jazyky staré přinejmenším osm až devět a půl tisíce let a vytvořily se v Anatolii v dnešním Turecku.

Indoevropské jazyky jsou jednou z největších jazykových rodin - více než 400 indoevropskými jazyky se hovoří přinejmenším v 60 zemích světa.

FOTO: Thinkstock

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Související články