Klenoty rozeseté v moři

„Pojďte se mnou, něco vám ukážu,“ pokynul rukou téměř osmdesátiletý Tómas Tsolakis na řeckém ostrově Chíos. „Je to takový můj sen.“

Zdroj: Michael Fokt

Pozvánka na přednášku fotografa Michaela Fokta, která se koná v úterý 4. 11. 2014 od 17 hod. v malém sále Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí

Dovedl nás až k otlučenému lodnímu kontejneru, který se nějakým řízením osudu octl ve vnitrozemí ostrova, a vytáhl svazek klíčů. Zrezivělé dveře se s kakofonickým skřípotem otevřely – a odhalily netušené poklady. Tkalcovský stav, amfory, oslí sedla. Prostě starobylé Řecko v kostce. Nebo spíše v kvádru z transportní oceli. A také základ budoucího muzea, které chce Tómas pro své dlouho sbírané exponáty vybudovat.

V modrých vodách Egejského či Jónského moře však už jedno takové muzeum existuje. Jmenuje se prostě Řecko. Jeho ostrovy připomínají brány do minulosti. Stačí se jen trochu rozhlédnout. Chíos, Skiathos, Samos. Nebo také masticha, mořské želvy, dřevěné lodě či chameleoni. A tak bychom mohli s výčtem pokračovat téměř donekonečna. Při pátrání na řeckých ostrovech třeba zjistíte, kde si můžete při pití vína snadno polít nohy, proč se řecký rybářský člun téměř nemůže potopit nebo jako to vypadá v kráteru ostrovní sopky, kde to syčí a páchne sirnými výpary jako v pekle.

Související články