Museli se dávní homosexuálové skrývat pod zemí? Tajemné jeskynní rituály starých Mayů

Mayská kultura byla ve svém vztahu k sexualitě docela zdrženlivá. O to větší rozruch vyvolala homosexuální scéna zobrazená v jedné z jeskyní v Guatemale.

Museli se dávní homosexuálové skrývat pod zemí? Tajemné jeskynní rituály starých Mayů
Museli se dávní homosexuálové skrývat pod zemí? Tajemné jeskynní rituály starých Mayů
Zdroj: archiv

Mayská kultura (i celá Mezoamerika) si na vztah mezi jedinci stejného pohlaví příliš nepotrpěla. Platí to ostatně i pro veřejné zobrazování sexuálních scén, kterých je v této kultuře, co by člověk spočítal na prstech obou rukou. Hlavním námětem mayského umění byly především velké činy panovníka, honosné veřejné rituály a mytologické scény. O to větší šok vyvolala homosexuální scéna v hlubinách slavné guatemalské jeskyně Naj Tunich.

SPECIÁL: Mayský kalendář a fenomén roku 2012

Slavná malovaná jeskyně

To nejodvážnější, co mayské umění po sexuální stránce obsahovalo, bylo několik scén, kde krásná polonahá bohyně měsíce laškuje se starým bohem podsvětí, a pár velkých kamenných penisů, které se našly v ruinách různých měst především na Yucatánu a jejichž funkci neznáme.

Nicméně explicitní vyobrazení sexuální scény by bylo raritou samo o sobě, natož když se jedná o scénu homosexuální. V mayské oblasti se našly dvě – a obě hluboko v šeru podzemních jeskyní. Druhá z nich je dnes nenávratně zničená, ale první ani po letech nepřestává plnit mysl vědců otázkami.

Nejstarší vyobrazení dámského přirození pochází z doby před téměř 40 000 lety

Naj Tunich je jednou z nejslavnějších mayských rituálních jeskyní a skalní umění, které se zde našlo, patří k nejkrásnějším exemplářům svého druhu v mayské oblasti. Jsou zde převážně hieroglyfické nápisy, ale rovněž i výjevy malované kodexovým stylem, jejichž autorem, na rozdíl od neumělé většiny maleb v jiných jeskyních, byl skutečný umělec.

Jeho rukou zde právě vznikla malba dvou mužů, kteří se drží v objetí, ztopořený úd jednoho z nich se dotýká slabin druhého. Máme zde snad ojedinělý důkaz homosexuálních praktik mezi starými Mayi – nebo doklady náboženské praktiky, která byla mimo jeskynní svět přísně zakázána?

Zakázané potěšení, nebo svět naruby?

Problémy s vyobrazeními v Naj Tunich se totiž netýkají jen homosexuální malby. Nápisy v této jeskyni totiž obsahují nemožná data – kombinaci kalendářů, která, jak bezpečně víme, v reálu nemohla nastat (můžeme to přirovnat např. k chybě „úterý 29. června 2012“ - přičemž ve skutečnosti by ten den byl pátek). Kdyby šlo o jeden případ, odmávli bychom to jako omyl písaře, nicméně tento typ „problémů“ se v jeskyni zřejmě záměrně opakuje – a tak jde možná o jinou příčinu.

Svět pod zemí byl totiž chápán jako protiklad světa na povrchu, místo, kde přestávala platit běžná pravidla a kde čas zřejmě ubíhal jinak a podle jiného klíče, než nahoře. Jinými slovy, svět mayských jeskyní byl podsvětím se vším všudy, světem sama pro sebe, kterému vládli bohové smrti. Pro umění i pro rituály zde platila zcela jiná pravidla. Můžeme tomu tedy rozumět tak, že homosexuální styk, který byl na povrchu zakázán, se zde mohl v tajnosti a tichu skrytě odehrávat? Nebo patřil styk mezi muži k formě uctívání děsivých božstev, která panovala nad černými dutinami?

FOTO: Wikimedia

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články