Netopýři provozují orální sex. Při páření hlavou dolů to prodlužuje délku kopulace

Čínští kaloni jsou jediné zvíře, které v dospělosti provozuje orální sex. Donutila je k tomu evoluce…

Netopýři provozují orální sex. Při páření hlavou dolů to prodlužuje délku kopulace

Aby samci vydrželi déle kopulovat, pomáhají jim samice orálním sexem. Podle vědců to kaloňům přináší evoluční výhodu – zvyšuje se tak šance na úspěšné zplození mláďat.

U zvířat je orální sex naprosto výjimečný. Vědci ho zatím pozorovali u jediného druhu zvířete – a to u našich nejbližších příbuzných, šimpanzů bonobo. I u nich se však této činnosti věnují jen dospívající mláďata. A nikoliv za účelem páření, ale jen pro zábavu.

Člověk, kaloň a šimpanz

Jediný tvor kromě člověka, který felaci provozuje, se jmenuje kaloň krátkonosý a žije především v Číně. Tento překvapivý fakt objevili biologové až roku 2009, když se jim několikrát podařilo pozorovat jejich kopulaci. Vědci z biologického institutu Guangdong v Guangzhou sledovali chování několika kaloňů, které chytili v městském parku. „Rozhodně jsme nečekali, že uvidíme orální sex,“ řekl Libiao Zhang. „Stejně nás zaskočilo, jak často k felaci u kaloňů docházelo.“

Přestože netopýři patří mezi savci k nejpočetněji zastoupeným zvířatům a existuje jich přes 1100 druhů, o jejich páření toho ví věda jen velice málo. Příčinou je způsob jejich života v temných uzavřených jeskyních, při němž není dost dobře možné je nenápadně studovat. Čínské biology původně zajímalo spíše to, jak si netopýři staví hnízda z palmového listí, ale když narazili na orální sex, okamžitě změnili téma výzkumu.

Kaloní sex

Biologové pořídili i detailní digitální videozáznamy kaloního páření. To probíhá, stejně jako většina dalších činností v životě netopýrů, hlavou dolů. Samci při kopulaci drží samici pevně zezadu – objímají jí křídla a jemně ji koušou do krku. Samice jsou schopné sklonit při páření hlavu a stimulovat samci jazykem penis.

Vědci to pozorovali ve 14 případech ze 20 kopulací – jde tedy zřejmě o velmi rozšířenou činnost. Samice se orálnímu sexu věnovaly v průměru 19 sekund. Tedy asi jednu dvanáctinu celkové doby kopulace. Samec přitom nikdy samice nezahnal.

Video kaloního páření zachycuje i orální sex: 

Vědci zjistili, že čím déle felace probíhala, tím déle probíhala kopulace. Každé sekunda orálního sexu prodloužila páření o šest sekund. „Zatím nemáme definitivní hypotézu, která by funkci felace u netopýrů vysvětlovala,“ přiznal Zhang. Podle všeho však delší doba kopulace přináší větší šanci, aby se sperma dostalo k vajíčkům, naznačují čínští biologové. Jiná hypotéza zase tvrdí, že se tak kaloni chrání před sexuálně přenosnými chorobami – sliny samice jsou velmi kyselé, takže mohou zničit choroboplodné bakterie.

FOTO: http://www.bio.bris.ac.uk a Plos ONE.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články