Okatý dravec vyvolal pravěké závody ve zbrojení

Australští vědci zveřejnili nález páru "hmyzích" očí, které ovšem patřily bizarnímu prehistorickému predátorovi, který brázdil moře před více než 500 miliony let.

Okatý dravec vyvolal pravěké závody ve zbrojení
Okatý dravec vyvolal pravěké závody ve zbrojení
Zdroj: archiv

Fosilní oči vědci našli v hornině australského Kangaroo Islandu. Měří napříč tři centimetry, složené jsou z úctyhodného počtu 16.000 jednotlivých čoček a patřily anomalocarisovi; velkému tvorovi podobnému korýšům. Anomalocaris mohl dorůstat až do délky jednoho metru a byl považován za "velkého bílého žraloka" z období kambria, kde stál na vrcholku mořského potravního řetězce, uvedl hlavní výzkumník John Paterson. 

Nynější mouchy mají oči složené ze zhruba 3000 čoček, zatímco vážky jich mají asi 30.000 a jsou tak jedinými tvory, o nichž je známo, že mají v očích víc čoček než měl anomalocaris. Podle Patersona tento objev ukazuje, že anomalocaris žil v dobře prosvětlených, čirých vodách a extrémně rychle se u něj vyvinulo propracované vidění, čímž pravděpodobně u dalších tvorů spustil vývojový "závod ve zbrojení". U živočichů snažících se uniknout jeho pátravým očím se v důsledku toho mohly vyvinout takové obranné mechanismy, jsou jsou ostny či jedové váčky. 

"Když se na něj podíváte, vypadá anomalocaris jako mimozemské zvíře," dodal Paterson. Objev jeho očí ovšem potvrdil to, že byl předkem moderních členovců, mezi něž patří hmyz i korýši, řekl Paterson, jehož studii zveřejnil časopis Nature. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články