Pagoda, která popírá zemskou přitažlivost. Zlatý zázrak Myanmaru

Myanmar je zemí tisíce pagod. Pagoda na hoře Kyaiktiyo se však od těch ostatních liší. Byla postavena na viklanu, který vypadá, že se každou chvíli zřítí dolu do údolí.

Pagoda, která popírá zemskou přitažlivost. Zlatý zázrak Myanmaru
Pagoda, která popírá zemskou přitažlivost. Zlatý zázrak Myanmaru
Zdroj: archiv

Zlatá pagoda v Kyaiktiyo stojící na zlatém viklanu je jedním z hlavních posvátných míst buddhismu v Myanmaru (dříve Barma). Základnu pagody tvoří obrovský balvan, vysoký víc jak 7 metrů, na jehož vrcholku je postaven svatostánek. Vše, kámen i pagoda, je pokryto pravým zlatem.

A jako by zlata bylo málo, lidé viklan stále pozlacují. K pomníku se sjíždějí poutníci z celého světa a viklan pozlacují dalšími a dalšími plátky pravého zlata. Zlacením věřící projevují úctu buddhistické památce a bohům. 

Třetí nejposvátnější místo, ale dotknout se mohou jen muži…

Podle legendy z 11. století dostal barmský král Tissa Buddhův vlas. Dal mu ho jeden z poutníků. Král nechal uložit vzácné ostatky ve stupě na vrcholu viklanu.

Dotknout se posvátného viklanu je dovoleno pouze mužům. Ženy musí zůstat v dostatečné vzdálenosti a smějí  (a nic jiného jim ostatně ani nezbývá) se pouze modlit směrem k viklanu. 

I když je tato pagoda bezpochyby nejzajímavější, a nikde jinde nic podobného určitě neuvidíte, je pro buddhisty v Myanmaru až třetím nejvýznamnějším náboženským místem. Na prvním místě je Schwedagonská pagoda a pak pagoda Mahamuni. 

 
 

Spadne, nebo vydrží?

Podle legendy jsou v pagodě Buddhovy vlasy a jeho moc udržuje kámen v rovnováze tak pevně, že nikdy nespadne. Je ale snadné o tom pochybovat. Kámen jako by popíral zemskou přitažlivost, vypadá totiž že každou chvíli spadne.

Obří balvan sedí na přírodní skalní plošině jako by byl přímo stvořen k umístění pagody. Rovina, na které stojí, je nakloněná a jak už to u viklanů bývá, plocha těžiště je velmi ale velmi malá. Navíc se balvan nachází na samém konci skály, která se svažuje dolů do údolí.  

Pagoda se nachází necelých dvě stě kilometrů od Yankounu, největšího města Myanmaru.

 

  

  MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články