Pedikúra dvouletých slůňat? Připravena je kopytní rašple i nůž

Nejdřív pořádná sprcha a pak přichází na řadu pedikúra. Nohy slůňat Maxe a Rudiho, která se pražské zoo narodila v roce 2016, vyžadují pravidelné ošetření.

Zdroj: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Starší Max aktuálně váží 938 kg a mladší Rudi 676 kg. Obě mláďata si stále rádi hrají a jsou velice aktivní, a tak jsou jejich kopyta – tenčí než u dospělých slonů – náchylná k prasklinám. I oni proto musejí pravidelně absolvovat pedikúru.

„Našim sloním mláďatům provádíme pedikúru zhruba jednou či dvakrát týdně. Jde o udržovací proceduru nezbytnou pro jejich zdraví a pohodu, a současně přípravu na to, až dospějí. Pak je přibližně jednou za čtvrt roku čeká časově delší a náročnější úprava,“ vysvětlil vrchní chovatel slonů Martin Kristen.

Pedikúra Maxe a Rudiho probíhá v rámci ranní hygieny a důkladné sprchy. K úpravě sloních chodidel chovatelé používají speciální kopytní sadu; u mláďat kopytní rašple a kopytní nůž, u dospělých jedinců navíc také úhlovou brusku.

V obou případech jde o zcela bezbolestnou proceduru. Sloni dělají vše dobrovolně, na základě odměny – například extrudovaných kuliček s ovocnou příchutí.

Související články