Skrývá se v této mlhovině nejbližší černá díra? Mnohé naznačuje, že ano

V mlhovině Orion se skrývá tato podivuhodná hvězdná formace nazývaná Trapezium. Od Země ji dělí pouhých 1500 světelých let – a možná je místem, kde objevíme masivní černou díru.

Skrývá se v této mlhovině nejbližší černá díra? Mnohé naznačuje, že ano
Skrývá se v této mlhovině nejbližší černá díra? Mnohé naznačuje, že ano
Zdroj: archiv

Nádhernou úvodní fotografii Trapezia pořídil Hubbleův teleskop. Tento objekt sice už řadu let pozorujeme, ale stále o něm příliš nevíme – zůstává záhadný a v podstatě nepochopitelný… Proč? Celé se to pohybuje nějak divně – tvrdí experti z NASA. 

Obří černou díru v souhvězdí Orion pomohli najít vědci z Karlovy univerzity

Trapezium tvoří jádro mimořádně husté mlhoviny Orion. Záře, která celou oblast osvětluje, vychází z hvězd v Trapeziu, především z nejjasnější hvězdy pojmenované jako Theta-1 Orionis C. Celá oblast měří v průměru asi 1,5 světelných let a je stará jen tři miliony let. V době svého mládí byla mlhovina Orion ještě kompaktnější; nová studie naznačuje, že právě tehdy v jejím středu mohla vzniknout masivní černá díra. A když píšeme masivní, myslíme tím objekt o hmotnosti nejméně stovky Sluncí… 

Podle NASA přítomnosti černé díry naznačuje několik detailů. Především je jedním z mála uspokojivých vysvětlení pro to, jak rychle se hvězdy v Trapeziu pohybují. Pokud má NASA pravdu a potvrdí to i další pozorování, byla by tato černá díra nejbližším objektem tohoto druhu. 

Černá díra není žádný vesmírný vysavač

Zatím nejbližší objevená černá díra se jmenuje V4641 Sgr a zřejmě se nachází asi 1600 od Země. Problém je, že podle jiných odhadů leží od naší sluneční soustavy dvacetkrát tak daleko – u černých děr je nesmírně těžké stanovit jejich vzdálenost… 

Jiní astronomové však věří, že černých děr je ve vesmíru mnohem víc, než popisuje klasický kosmologický model; některé by tedy mohly být i mnohem blíže k Zemi. Ale v tom je právě problém těchto fascinujících objektů: nedají se vidět, a dokud něco na jejich přítomnost nebo blízkost neupozorní, tak o nich nemáme ani páru…

FOTO: NASA 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články