V laoském Pangoláriu zachránili prvního luskouna, i díky pražské zoo

Kriticky ohrožený luskoun krátkoocasý byl na poslední chvíli zabaven pytlákovi poblíž národního parku. Mohl být okamžitě ošetřen ve specializovaném zařízení, které se otevřelo na konci léta.

Samec luskouna krátkoocasého byl velmi dehydovaný a potřeboval okamžitou veterinární péči.
Samec luskouna krátkoocasého byl velmi dehydovaný a potřeboval okamžitou veterinární péči.
Zdroj: Free the Bears

Nedaleko laoského města Luang Pradang vzniklo před pár měsíci Panglolárium, jehož výstavbu financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw. Jeho cílem je nabídnout dočasné zázemí pro ohrožené luskouny, kteří se v této zemi nejen loví, ale jde i o důležité tranzitní místo v nezákonném obchodu s částmi jejich těl a šupinami.

Pro maso i šupiny

„Naše zoologická se do ochrany luskounů zapojila na obou kontinentech, kde tito noční tvorové žijí. Kromě asijského Laosu pomáháme také v africkém Kamerunu,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Situace je velmi vážná, protože v obou zemích je velký zájem o maso luskounů a také o jejich šupiny – ty jsou využívány především v Asii v tamní tradiční medicíně. „Luskouni jsou v posledních letech nejvíce nelegálně obchodovaným zvířetem a jejich početnost rapidně klesá,“ upozorňuje Bobek.

První dobrá zpráva

Dobrou zprávou je, že do Pangolária se nyní dostal první luskoun poté, co byl zabaven pytlákovi poblíž Národního parku Nam Et-Phou Louey. V době příjmu byl velmi dehydrovaný a vyžadoval okamžitou veterinární péči a také speciální potravu v podobě mravenců a termitů.

„Luskounovi se nyní už vede mnohem lépe. Díky nočním kamerám v zázemí našeho zařízení víme, že má chuť k jídlu a je na cestě k uzdravení,“ říkají ošetřovatelé. Pokud i nadále půjde vše dobře, mohl by být již v listopadu vrácen zpátky do přírody.