více >>

V Sao Paulu se narodilo první živé dítě z dělohy od mrtvé dárkyně

Transplantace dělohy je nejmladší transplantací mezi orgány. Úspěšně ji zatím provedlo jen několik pracovišť na světě, mezi nimi i pražský IKEM. Brazilská nemocnice slaví úspěch díky transplantaci od zemřelé ženy. Lékařskému týmu se touto cestou jako prvnímu povedlo přivést na svět zdravé dítě.

Lékařský tým s holčičkou narozenou díky transplantované děloze od zemřelé dárkyně.

Transplantace dělohy je nadějí pro ženy, které dělohu od narození nemají, kvůli nemoci jim musela být odstraněna nebo jim orgán prokazatelně nefunguje. Kromě České republiky k tomuto zákroku dochází i ve Spojených státech, Švědsku či v Turecku. Doposud se se však nikdomu nepovedlo přivést na svět zdravé dítě díky transplantaci dělohy od mrtvé dárkyně. Nyní však svitla naděje.

Žena v Brazílii, které byl orgán transplantován v září 2016, porodila v prosince 2017 císařským řezem ve 35. týdnu těhotenství zdravou holčičku. Po narození vážila 2550 gramů. V sedmi měsících byla stále kojená, zdravá a vážila 7,2 kg. Lékaři se rozhodli jít se zprávou na veřejnost.

Žena se kvůli MRKH syndromu narodila s úplnou absencí dělohy. Dárkyně zemřela ve věku 45 let na mrtvici. Pět měsíců po transplantaci se ukázalo, že děloha nejeví žádné známky odmítnutí a pacientka měla pravidelnou menstruaci. Po sedmi měsících jí byla implantována oplodněná vajíčka a o 10 dní později byla potvrzena zpráva, že je těhotná.

Lékař z nemocnice v Sao Paulu Dani Ejzenberg řekl, že ženě byla dělo transplantována děloha v době, kdy jí bylo 32 let: „Víme, že počet žen ochotných darovat orgány po své smrti je mnohem vyšší než počet živých dárců. A nyní máme důkaz, že tento krok může pomoci neplodným ženám.“

První zdravé dítě, které se v roce 2013 narodilo díky transplantaci od živé dárkyně, bylo ze Švédska. Od té doby k němu přibylo dalších 10 dětí. První Češce v historii byla děloha transplantována v květnu 2016. Mladá žena, která se narodila bez dělohy, dostala orgán od své matky. 

Odborníci odhadují, že neplodnost v současné době postihuje přibližně 10 až 15 % párů na světě.

Související články