VIDEO: Kulečník a teoretická fyzika jsou dvě strany jedné mince

Pozorovat mistry kulečníku může vést člověka k zamyšlení: Neporušují náhodou tihle borci fyzikální pravidla? Pravda je ještě horší: nebýt kulečníku, asi bychom některé fyzikální zákony ani neznali…

VIDEO: Kulečník a teoretická fyzika jsou dvě strany jedné mince
VIDEO: Kulečník a teoretická fyzika jsou dvě strany jedné mince
Zdroj: archiv

Akce a reakce. Úhel odrazu se rovná úhlu dopadu. Zákon zachování hybnosti. Všechno je to vlastně jen aplikace několika jednoduchých fyzikálních zákonů. Ale vidět umění nejlepších kulečníkových mistrů nám stejně vždy vyrazí dech… 

Podívejte se na záběry ze hraní kulečníku, které zdánlivě přírodní zákony popírají:

 

Kulečník a jeho pravidla založená na aplikaci fyzikálních zákonů dokonce natolik oslovil české vědce, že v Olomouci na tamní katedře optiky vypsali kurz věnovaný právě této hře. Studentský časopis Pačes o něm napsal: “Předmět Úvod do fyziky kulečníku, který spadá pod katedru optiky přírodovědecké fakulty, je nádherným příkladem spojení teorie a praxe. Náplní předmětu je zkoumání objektů (koule, tága, sukna, mantinelů atd.) a jejich fyzikální popisování. Hra kulečníku dokonale vystihuje základní fyzikální zásady pohybu těles a zároveň odkrývá fakt, že i fyzika může být zábavná a hravá. Absolventi předmětu si jej nemohou vynachválit. Fyziku kulečníku řadí mezi oddechový a velmi zajímavý předmět, který stojí za to si vyzkoušet. Absolvování Úvodu do fyziky kulečníku je dobrým základem pro to, abychom si v restauraci neudělali ostudu, určitě se každý z nás již setkal s vyhozenou koulí z kulečníkového stolu nebo v horším případě s roztrženým suknem.“

A ještě jedno video. Tentokrát vám ukáže, jak vypadají šťouchy zpomaleně:

Kulečník a fyzika jedno jsou 

Není se co divit – ostatně celá fyzika by asi nikdy nevznikla, nebýt her podobných kulečníku. Nárazem dvou koulí se zabývala celá řada předních fyziků – od Descartese, přes Galilea, až po Huygense. Slavný fyzik Gaspard-Gustave Coriolis je dokonce autorem příručky Matematická teorie falší, v níž formuloval matematické principy, jimiž se hraní biliáru řídí. Díky Bibliothèque nationale de France si ji můžete přečíst on-line a zdarma.

Není náhodou, že právě po tomto fyzikovi se jmenuje setrvačná síla působící na tělesa, která se pohybují v rotující neinerciální vztažné soustavě tak, že se mění jejich vzdálenost od osy otáčení…  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články