Nekropole Kubbit al-Hava vydala další mumie

Dvě desítky mumií a sarkofág objevili archeologové ve staroegyptské nekropoli Kubbit al-Hava v Asuánu. Jsou staré přes 4000 let.

Nekropole Kubbit al-Hava vydala další mumie
Nekropole Kubbit al-Hava vydala další mumie
Zdroj: archiv

Úředník, obchodník, anebo šlechtic?

Nejvýznamnější částí nálezu španělsko-britského týmu je velká hrobka, kterou nechal vybudovat provinční vládce v době 12. dynastie (kolem roku 1830 před naším letopočtem), a dřevěný sarkofág, v němž byla pochována vysoce postavená osoba.

Ve vnější části velkého pohřebního komplexu byly objeveny ještě další dvě menší hrobky. Archeologové podle jednoznačných stop soudí, že v lokalitě jsou i další pohřební komory, a možná jsou nedotčené. Pohřebiště v Kubbit al-Hava patří k nejvýznamnějším v Egyptě, kde už od 6. dynastie (tedy od roku 2250 př.n.l.) byli pohřbíváni nejvyšší funkcionáři nejjižnější provincie starověké říše.

Nekropole obchodníků

Vzhledem ke strategické poloze provincie mohla tamní šlechta hrát rozhodnou roli v zahraničních i obchodních vztazích celého Egypta.

Cesty tu spojovaly Východní (Arabskou) poušť, která se táhne podél břehů Rudého moře, a Západní poušť (západně od Nilu) a hlavně, oblast měla přímé styky s Núbií (dnes jde o jižní část Egypta a severní Súdán).

Nekropole byla využívána nepřetržitě od období vlády 6. dynastie až do konce panování dynastie 12., tedy až do doby kolem roku 1800 př.n.l.

Vyskytují se tu ale hrobky a hroby i z časů pozdějších. Kubbit al-Hava je výjimečné zejména množstvím a kvalitou biografií osob, které tu jsou pohřbené, zdůrazňují odborníci. 

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články