Video: Hlupáci roku. S dítětem v náručí se na safari procházeli mezi gepardy

Asi vám nemusíme říkat, že gepard není kočka domácí. Je to o dost větší kočka a může být i pěkně nebezpečná, když jí nečekaně zkřížíte cestu. Že je to každému jasné a nemusíme o tom psát? Divili byste se, ale někteří rodiče to zjevně nevědí. Následující video vám vyrazí dech.

Na safari, kde se volně prochází africká zvířata včetně velkých kočkovitých šelem, byste správně vůbec neměli vystupovat z auta. Výstražnými cedulemi v několika jazycích je vybaven i park Beekse Bergen v Nizozemí, kde bylo video pořízeno. Jedna franouzská rodina ale možná neumí číst nebo si cedulí nevšimla, a navíc asi kdysi ve škole zameškala hodinu přírodovědy - jak jinak si vysvětlit, že z vozu beze strachu vystoupila i s dětmi přímo mezi skupinu odpočívajících gepardů?

Turisté jezdí na safari zvířata nejen pozorovat, ale hlavně si je fotit a natáčet na kameru. To byl zřejmě i motiv, který přiměl turisty na videu vystoupit z auta a popojít k šelmám blíž - gepardy chtěli zachytit z větší blízkosti a lepšího úhlu. Jenomže fotit geparda není jako fotit sochu na Karlově mostě. Takové zvíře na jednom místě moc dlouho nevydrží… a když skočí, může vám i prokousnout krk.

Mnohem nepochopitelnější je ale jednání ženy, která ke gepardům pustila i děti. To nejmenší nakonec musela vzít do náručí, samo zřejmě ještě neumělo ani pořádně běhat.

"Měli obrovské štěstí, že se jim nic nestalo," uvedl k incidentu manažer parku Niels de Wildt. "Naši gepardi dostávají pravidelně najíst, takže nejsou hladoví a nemusejí lovit. Na lidi ale kolem sebe zvyklí nejsou a mohou na ně reagovat agresivně."

Francouzská rodina měla navíc štěstí, že šlo o gepardy, kteří od přírody nejsou extrémně útoční. Kdyby to byli lvi nebo tygři, výlet na safari by zcela jistě skončil tragicky.

Související články