OBRAZEM: Sledujte stopy Curiosity na Marsu

Podívejte se, jak vypadá trasa, po níž se vydala pojízdná laboratoř Curiosity. Fotografie jsou tak detailní, jako byste se na ni dívali z balkonu!

OBRAZEM: Sledujte stopy Curiosity na Marsu
OBRAZEM: Sledujte stopy Curiosity na Marsu
Zdroj: archiv

Od roku 2006 pořizuje fotoaparát HiRISE z paluby sondy Mars Reconnaissance Orbiter neuvěřitelné záběry Rudé planety. Za tu dobu se mu podařilo zachytit spoustu důležitých momentů v dějinách "dobývání" Marsu, ale žádný nebyl významnější než ten na fotografii v úvodu článku. Podívejte se na něj ještě jednou v detailu:

Je na ní pojízdná laboratoř Curiosity a stopy jejího pohybu. Curiosity sice nafotila vlastní stopy už s srpnu, ale tady vidíme důkazy jejího pohybu po Marsu shora, pořízené z oběžné dráhy planety.

HiRISE už pořídil více fotografií mise sondy Curiosity, mezi další, které se nám hodně líbí, patří ta, na níž je zachycen padák a místo, kam dopadly zbytky krytu sondy. Sledování pojízdné laboratoře není pro vědce jen zábavou. Díky tomu, že Curiosity výrazně ovlivňuje své okolí, mohou vědci prakticky v přímém přenosu sledovat, jak se Mars mění. Stopy po kolech Curiosity postupně překrývá prach a kamení, z toho se dá získat množství důležitých poznatků o meteorologických podmínkách panujících na Marsu.

Pokud byste si chtěli fotografie stáhnout v plném rozlišení, najdete je na oficiálních stránkách HiRISE.  

FOTO: NASA 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Související články