První pohlednice z Marsu: Curiosity se činí

Poslechněte si první záznam lidského hlasu, který doputoval k Marsu a zpět.

První pohlednice z Marsu: Curiosity se činí
První pohlednice z Marsu: Curiosity se činí
Zdroj: archiv

Sonda Curiosity poslala z Marsu další úžasnou zásilku - působivou fotografii a také první přenos lidského hlasu na Mars a zpět. 

Fotografie zachycuje erodované kameny na úpatí hory Mount Sharp v Galeho kráteru, přičemž je dobře vidět struktura geologických vrstev. Tyto nové pohledy zaznamenal 100milimetrový dalekohled a 34 mm široká čočka kamery Mascam."Právě k této části hory se Curiosity vydá," popsal fotografii Michael Malin, který má Mascam na starost. "A geologické vrstvy jsou prvořadým objektem našeho zájmu. Dělí nás však od nich černá planina. Kameny v popředí ukazují velkou rozmanitost - některé jsou oblé, jiné hranaté. Mají tedy rozdílné geologické dějiny…" Právě díky rozmanitosti vybrali v NASA tuto část hory jako primární cíl Curiosity.

 

První hlas z Marsu

Curiosity také přenesla první zvukovou zprávu z Marsu. K týmu ve velínu v ní promluvil ředitel NASA Charles Bolden. Měla sloužit k ukázce komunikačních a přenosových schopností pojízdné laboratoře: zpráva nejprve odletěla ze Země k Marsu a poté se zase vrátila zpět. Ředitel Bolden v ní pogratuloval týmu k úspěchu dosavadní části mise a zdůraznil, jak důležitá je tato práce: "Curiosity přinese Zemi řadu výhod a inspiruje novou generaci vědců a výzkumníků - připravuje totiž cestu na lidskou výpravu k Marsu."  Celou zprávu si můžete vyslechnout ZDE

FOTO: NASA

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články