VIDEO: Tak viděla přistání na Marsu Curiosity

Včera v 7:31 se povedlo pojízdné laboratoři Curiosity přistát na rudé planetě. Agentuře NASA se podařilo získat video přímo ze sondy.

VIDEO: Tak viděla přistání na Marsu Curiosity
VIDEO: Tak viděla přistání na Marsu Curiosity
Zdroj: archiv

Sonda Curiosity byla vybavena speciální kamerou MARDI (Mars Descent Imager). Přístroj umístěný v dolní části vozítka zachytil celý sestup řídkou marsovskou atmosférou – až po dosednutí na povrch planety. Tedy samozřejmě ne úplně celý sestup, ale až část po odpadu tepelného štítu, který při kritické fázi přistání chránil i kameru:

 

Kamera natáčela rychlostí 4fps, video tedy není zatím příliš kvalitní. Lepší rozlišení by měla mít verze, kterou třímetrové „vozítko“ na Zemi teprve pošle. Zatím se můžete alespoň podívat počítačovou animaci spojenou s opravdovými záběry – nic realističtějšího zatím k dispozici není…

NASA také zveřejnila fotografii přistávající Curiosity zachycenou z vesmíru. Během sestupu ho vyfotografovala planetární sonda MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), která krouží na oběžné dráze kolem Marsu. Na fotografie pořízení pomocí teleskopu HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) je vidět, jak se vozítko snáší na padáku těsně před tím, než dosedne na povrch:

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články