Vyhrajte vstupenky na Snow Film Fest!

Volný vstup pro dvě osoby na tradiční podzimní festival těch nejlepších filmů se zimní tématikou může vyhrát až pět účastníků naší malé ankety, pokud tedy zodpoví správně jednoduchou otázku. Vybrané filmy jistě zaujmou každého milovníka sněhu, ledu a zimních sportů obecně. Promítat se bude během dvou měsíců na 200 místech v Česku a Slovensku.

Zdroj: snowfilmfest.cz

„Při přípravě programu mě uchvátily velkolepé přírodní záběry a freeridové lyžování ve filmu Supervention," láká ředitelka festivalu Katka Karlová na čtvrthodinový sestřih toho nejlepšího z dlouho připravovaného norského filmu, v němž hlavní hrdina mj. na sjezdových lyžích skáče z můstku pro skoky na lyžích. „Nejvíce se ale těším na reakce lidí na nový film od Pavola Barabáše," zmiňuje dál film Polárník od známého slovenského režiséra, jehož filmy se na festivalu SNOW FILM FEST nebo Expediční kamera neobjevují poprvé. Polárník je portrétem Petera Velušiaka, jehož s mírnou nadsázkou doma nikdo nezná, ale ve světě polárních výprav je jeho jméno velmi známé, protože se účastnil mnoha významných polárních expedic v zahraničních týmech.

Film High Tension od známého režiséra Petera Mortimera reaguje na aktuální problém s komerčními expedicemi na nejvyšší horu světa, Mt. Everest. Základní zápletka filmu proběhla snad všemi světovými médii. Známí evropští horolezci Ueli Steck a Simone Moro byli ve stěně Everestu napadeni nepálskými Šerpy! Katka Hlavová, pořadatelka pražské premiéry a festivalu Obzory přibližuje děj filmu i situaci na frekventované normální výstupové trase: „Nelze to brát úplně jednostranně, vztah horolezeckých expedic s místními Šerpy je dlouhodobě napjatý, Šerpové dělají tu nejnebezpečnější práci a jejich odměny tomu neodpovídají. Do určité míry bylo otázkou času, kdy se něco stane."

Arslanbob je jméno města a horské oblasti v Kyrgyzstánu, kde místní obyvatelé nově budují horské turistické centrum. Snaha o rozjezd zimní turistiky je jedinou šancí na práci v průběhu tuhé zimy. Bonusový film Vaya a la Cumbre vypráví o snu lyžaře mít vlastní lyžařské středisko a o problémech při provozování freeridového areálu El Arpa v Chile. Oba filmy tak zpracovávají podobné téma, ale jihoamerický a středoasijský přístup dávají zajímavé srovnání.

V bonusové části festivalu, jejíž výběr záleží na konkrétním pořadateli v místě promítání, zahrnuje i krátký vizuálně dokonalý film Icefall o nočním ledolezení, prašanové hody v Britské Kolumbii a na Aljašce ve filmu Z A do K a zase zpátky a především český film Huevo o skialpinistické expedici do Peru, v rámci níž se Kejda Ski Teamu podařilo slyžovat několik šestitisícových vrcholů.

Na www.SnowFilm.cz si najděte, které promítání se koná nejblíže Vašemu bydlišti.

Nápovědu na soutěžní otázku najdete na www.predplatneNG.cz.

Snow Film Fest