ŠTÍTEK: Alpy

Jízda na raftu na divoké vodě, ilustrační foto.
Dva čeští občané přišli v pondělí o život při nehodě raftu ve Francouzských Alpách, informovala stanice BFM TV a ČTK to následně potvrdilo české ministerstvo zahraničí. První oběť byla prohlášena za mrtvou na místě, druhá zemřela v nemocnici. Podle dalších francouzských médií bylo oběma zhruba šedesát let.

Při nehodě na raftu ve Francouzských Alpách zahynuli dva Češi

Státy EU
Krojovaný průvod prošel obcí Kašnice v sobotu 15. června
V obci Kašnice se o víkendu konaly Dětské krojované slavnosti. Místní zastupitelstvo se rozhodlo změnit koncepci tradičních hodů a zapojit do nich děti různých věkových kategorií. Cílem je vychovat novou generaci, která bude pokračovat v pořádání folklorních akcí.

Vyhrávala kapela, vyhrávala z vesela…

Čtenář reportér
Michal Sadílek se kvůli zranění z volnočasové aktivity nezúčastní blížícího se Eura.
Hlavní fotbalové téma posledních dní je naprosto jasné. Zranění Michala Sadílka na reprezentačním soustředění v Rakousku, které si přivodil při nesmyslné volnočasové aktivitě – za volantem terénní tříkolky se v Alpách řítil z kopce a po nehodě přijde o Euro. S žádným dalším postihem už však pětadvacetiletý hráč nemusí počítat. Pokud by však podobnou hloupost udělal během rozjeté sezony, mohlo by to být jinak. „Například u nás bychom mohli sáhnout ke snížení platu či sankcím,“ říká líšeňská organizačně-technická manažerka Dagmar Wallová.

Případ Sadílek? Líšeň hráčům zákazy do smluv nedává, přesto by mohl přijít trest

Mistrovství Evropy ve fotbale
Michal Sadílek v souboji se švédským záložníkem Albinem Ekdalem.
Dětský nápad. Bohužel pro něj nikoliv na dětské tříkolce… Nápad, co ho vyšel setsakramentsky draho. S nadsázkou řečeno, kdyby šel do Belmonda, udělá líp. Z opice by se vyspal a stejně by mu bylo odpuštěno. Jenže Michal Sadílek sedl za volant terénní tříkolky a na soustředění reprezentace v Alpách se řítil z kopce. Jeho jízdu zastavila nehoda. Pro něj fatální. Přijde o evropský šampionát, který začíná už v pátek.
6 fotografií

Sadílek jako přerostlé dítě. Lepší snad pustit kluky do hospody, říká Shejbal

Fotbal
Michal Sadílek (vlevo)
Dětský nápad. Bohužel pro něj nikoliv na dětské tříkolce… Nápad, co ho vyšel setsakramentsky draho. S nadsázkou řečeno, kdyby šel do Belmonda, udělá líp. Z opice by se vyspal a stejně by mu bylo odpuštěno. Jenže Michal Sadílek sedl za volant terénní tříkolky a na soustředění reprezentace v Alpách se řítil z kopce. Jeho jízdu zastavila nehoda. Pro něj fatální. Přijde o evropský šampionát, který začíná už v pátek.

Sadílek jako přerostlé dítě. Lepší snad pustit kluky do hospody, říká manažer

Fotbal
Čedičové varhany u Hlinek
Nejen Hlinky, ale i další obce v dané spádové oblasti mají značné obavy z otevření kamenolomu poblíž Přírodní památky Čedičové varhany u Hlinek a vrchu Hůrka. Aniž by to někdo z oficiálních míst v Karlovarském kraji tušil, ministerstvo životního prostředí vydalo před dvěma lety předchozí souhlas k podání návrhu na stanovení dobývacího prostoru vyvřelé horniny zvané bazanit v obci Hlinky, která spadá pod Stanovice na Karlovarsku a jež se nachází na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO).

CHKO poblíž varhan u Hlinek jako kamenolom: Těžit by se tu mohlo až do roku 2077

Karlovarsko
Z Prahy do Atén dojeli při veteránské jízdě všichni šťastně do cíle.
/FOTOGALERIE/ Oldtimer Express. Tak se nazývá vytrvalostní jízda českých veteránů, která slavnostně odstartovala v sobotu 4. května od Národního technického muzea v Praze, a úspěšně zakončila cestu před antickým stadionem Panathinaikos v centru Atén. Po pěti náročných etapách a 2500 kilometrech dorazily nablýskané automobily do cíle na Den vítězství 8. května.
20 fotografií

Obrazem: Vytrvalostní jízda veteránů dorazila v pořádku do aténského cíle

Ostatní sporty
Dva skvěle zorganizované turnaje navštívili mladí hokejisté z Trutnova a spolu se svými trenéry a rodiči si ve Francii užili dny plné hokeje, zábavy a cestování.
Na jih Evropy vyrazili reprezentovat své město a s ním i celou Českou republiku mladí hokejisté z Trutnova. Výběr devítiletých hráčů pod vedením trenérů Petra Chytráčka a Jakuba Luštince zamířil do městečka Briancon, členové starší kategorie U13 pak spolu s koučem Romanem Vondráčkem pokračovali do asi čtyřikrát většího města Gap, přičemž obě místa patří do alpského regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur.
41 fotografií

Stříbro pod Alpami. Mladí trutnovští hokejisté reprezentovali klub ve Francii

Hokej
Tradiční měření sil mezi Kometou a Třebíčí se letos v létě neuskuteční.
Zavedené pořádky narušeny. Hokejisty Komety čeká v létě nezvyklá příprava. A to nejen tím, že kvůli rekonstrukci Winning Group Arény jí Brňané celou odehrají mimo své město, jak Deník Rovnost informoval, ale také svými soupeři. Jihomoravané si zahrají v italském Neumarktu čtyřčlenný turnaj Dolomiten Cup, který načnou soubojem se švýcarským Klotenem a následně vyzvou jednoho z dvojice Frankfurt a Valpusteria. Chybí tradiční měření síl s Třebíčí, místo toho si Brňané zahrají na legendárním Lapači proti Vsetínu. Tradiční je jen dvojí konfrontace se Slovanem Bratislava a souboj s Olomoucí, který bude v Břeclavi generálkou na extraligu. Extraligovou sezonu načne brněnský klub ve středu 18. září doma proti Liberci.
30 fotografií

Nevšední léto Komety. Zamíří na Lapač i do Alp, chybí tradiční soupeř

Hokej
Provomájová benefice na Vítkově hrádku nalákala zástupy turistů. Podával se guláš z Hájovny, čepovalo se pivo z Rožmberku a o muziku se postaraly Zlatý skořápky.
Den zavřených dveří, tak se, symbolicky, jmenovala benefiční akce, která na prvního máje roku 2024 přilákala na Vítkův hrádek, oblíbený turistický cíl na Lipensku, zástupy milovníků tohoto místa jak z Čech, tak z Rakouska. Kdo chtěl, přispěl na obnovu, a také si mohl do zdi gotické zříceniny vsadit svůj vlastní kámen a nechat tam na sebe vzpomínku.
42 fotografií

Vítkův hrádek stále láká, i když nemá plošinu. Benefiční první máj se povedl

Českokrumlovsko
Přírodní repelent z koření, které známe jako hřebíček, klíšťata silně odpuzuje.
Klíšťová sezona je v plném proudu a její vrchol nás čeká již v květnu. Zavčas se naučit, jak se účinně klíšťatům bránit, je proto stěžejní. Klasické repelenty ale mnoha lidem nesedí a raději volí neméně účinné přírodní metody. Proti přisátí klíštěte se dá například úspěšně bránit pomocí obyčejného hřebíčku. Klíšťata sice nezabije, ale jeho vůně je zaručeně odpudí.
4 fotografie

Účinný repelent z koření, které máte doma: klíšťata odpudí a vám bude vonět

Zdraví
Náhrobky na starém hřbitově v Pirmasens. Zarážející náklonnost k místním hřbitovům projevoval podle vyšetřovatelů i hlavní podezřelý v případu zmizelých dětí. Únos ani vraždu se mu ale nepodařilo prokázat a nikdy se nenašla těla dětí
Walter Borschat, Klaus-Dieter Stark a Eveline Lübbertová. To jsou jména tří německých dětí, jež spojil tragický osud. Všechny byly v podobném věku (chlapcům bylo devět, Eveline deset let), všechny žily ve falckém městě Pirmasens a všechny zmizely v pátek; Walter v roce 1960, Klaus v roce 1964 a Eveline v roce 1967. Policie vytipovala v roce 1974 podezřelého, ale nic mu nedokázala. Dodnes se neví, co se s dětmi vlastně stalo.
4 fotografie

Záhada dětí z Pirmasens: V 60. letech tam zmizely tři, případ zůstává nevyřešený

Historie
Okresní přebor: 1. FC Dubí - SK Dubí
/ROZHOVOR/ V okresním přeboru se hrálo derby mezi 1. FC Dubí a lídrem tabulky z dva kilometry vzdálené Bystřice. Eskáčko podle očekávání vyhrálo 4:1, domácí tým ale podal i v oslabené sestavě bojovný výkon. Pokud SK Dubí soutěž vyhraje a postoupí do I. B třídy, neuvidí fanoušci tento klasický městský zápas minimálně jednu sezonu. Jiří Janeček z mužstva vítězů se rozpovídal nejen o derby, ale i o ambicích a atmosféře v SK Dubí.
68 fotografií

FOTO: Eskáčko v derby porazilo Pozorku. Na I. B třídu by si prý věřilo

Okresy
Okresní přebor: Sobědruhy - SK Dubí
Tři zápasy, tři výhry, ani jeden inkasovaný gól ze hry - to je vizitka brankáře rezervy SK Dubí Aloise Lněničky. Muž, který od období koronavirové pandemie shodil bezmála třicet kilo, pomohl svému týmu v „pralesní" III. třídě k posunu z poslední na předposlední příčku. „Vrátil jsem se do brány pro zranění. Jsem moc rád, že se daří a že jsme se dokázali zvednout. A samozřejmě mě těší, že jsem k tomu mohl přispět," usmívá se 26letý gólman.
12 fotografií

Frťana si před zápasem dá, jinak se ale brankář SK Dubí drží. Zhubl 30 kilo

Okresy
Zdeněk Müller vzal svou rodinu na lyže do Alp. Na svahu však utrpěl vážné zranění.
Zdeněk Műller byl muž v nejlepších letech a v plné síle. Na začátku roku 2024 vzal svoji velkou rodinu na lyžařský zájezd do italských Alp. Dovolená se mu však bohužel stala osudnou. Zpočátku všichni věřili, že se z vážného úrazu, při kterém došlo k masivnímu krvácení, jednoho dne zotaví. Pak ale přišla nečekaná zpráva a Zdeněk svůj boj prohrál. Jeho manželka, která sama bojuje už podruhé s rakovinou, zůstala na všechno sama.
12 fotografií

Úraz na lyžích se stal Zdeňkovi osudným. Jeho manželka zůstala na děti sama

Zdraví
Rodina z Děčínska přišla při dovolené na horách o tatínka
Stačila jediná vteřina a život jedné rodiny z Děčínska se letos v lednu obrátil naruby. Otec od rodiny utrpěl vážné zranění na lyžích, po kterém v nemocnici bojoval o život. Ten nakonec prohrál. Jediným živitelem rodiny se stala maminka, která se ale léčí s rakovinou a není tak schopna pracovat na plný úvazek. Na platformě Donio lidé přispívají ve sbírce.
4 fotografie

Tragédie na horách připravila rodinu z Děčínska o tatínka. Na Doniu běží sbírka

Regiony
Rodina z Děčínska přišla při dovolené na horách o tatínka.
Stačila jediná vteřina a život jedné rodiny z Děčínska se letos v lednu obrátil naruby. Otec od rodiny utrpěl vážné zranění na lyžích, po kterém v nemocnici bojoval o život. Ten nakonec prohrál. Jediným živitelem rodiny se stala maminka, která se ale léčí s rakovinou a není tak schopna pracovat na plný úvazek. Na platformě Donio lidé přispívají ve sbírce.
4 fotografie

Tragédie na horách připravila rodinu z Děčínska o tatínka. Na Doniu běží sbírka

Děčínsko
Prach ze Sahary - Ilustrační foto
Do Česka se začalo od noci dostávat od jihozápadu velké množství saharského prachu. Zhoršuje ovzduší, zamlžuje oblohu a výrazně ovlivní dnešní maximální teploty, oznámil ráno na sociální síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Dříve uvedl, že prach může teploty snížit, protože tlumí sluneční paprsky.

Do Česka se dostal prach ze Sahary. Zhoršuje ovzduší a sníží teploty

Česko
Krotitelé zázraků pojednávající o magickém světě dětí a o rodičích, kteří je občas neposlouchají, aniž by o tom sami věděli.
/FOTO/ Na prknech Divadla Lampion se mohou návštěvníci těšit na druhou premieru sezony. Inscenace s názvem Krotitelé zázraků pojednávající o magickém světě dětí a o rodičích, kteří je občas neposlouchají, aniž by o tom sami věděli, má slavnostní premiéru ve čtvrtek 28. března. Režie se ujal renomovaný tvůrce inscenací pro dětské diváky Jiří Ondra. 
4 fotografie

Druhá premiéra sezony: V kladenském Divadle Lampion se stanou zázraky

Volný čas
Pomalu nastává čas na výměnu zimních pneu za letní
Poslední březnový den skončí povinnost mít na zasněžené nebo zledovatělé silnici nasazené zimní pneumatiky. Tedy ty, které jsou označené symbolem horských štítů, případně písmeny M+S. Ovšem ti řidiči, kteří třeba ještě pojedou lyžovat do Alp, by s přezouváním měli zatím počkat. Ti, kteří ale jezdí hlavně ve městech a v nížinách, se můžou již začít objednávat do pneuservisů. Přinášíme navíc tipy na typy pneumatik, které stojí za to koupit, i na ty, které naopak nebrat. Známe i výsledek testu brzdné dráhy pneumatiky Tomket.
6 fotografií

Nový test letních pneumatik. Překvapením v žebříčku je korejská značka

Život řidiče
Českobudějovický okresní soud řeší smrt dvou Češek v Alpách. Jedním ze dvou obviněný je Dalibor Urban (uprostřed).
Čtvrtým hlavním líčením pokračoval soud kvůli smrti dvou mladých žen v Alpách na ferratách. Před českobudějovickým okresním soudem 19. března vypovídala svědkyně Kateřina G., někdejší přítelkyně Dalibora Urbana obžalovaného z usmrcení z nedbalosti. Na ferratě Drachenwand s ním byla na výpravě, při níž zemřela pětadvacetiletá Radka. Vypověděla, že nikoho nenaváděli, aby lhali, a že Radka noc před pádem ponocovala a v době neštěstí měla menstruaci, což ji mohlo také oslabit.

Smrt dvou Češek v Alpách. Nikoho jsme nenaváděli, aby lhali, zaznělo u soudu

Krimi