ŠTÍTEK: minerální voda

Zakladatelkou firmy je Anna Pospíšilová
Příběh Hanácké kyselky, která se stáčí v Horní Moštěnici, se začal psát v roce 1854. U jeho začátků byla odvážná podnikatelka Anna Pospíšilová, která firmu koupila za peníze z vypořádání dědického podílu z gruntu své rodiny. Za podpory manžela vybudovala ve třicátých letech minulého století prosperující firmu, a i když podnik komunisté po roce 1948 znárodnili, zůstala v něm dál pracovat – alespoň ve skladu. Oblíbená kyselka z Horní Moštěnice letos slaví sto sedmdesát let.
48 fotografií

Hanáckou kyselku vybudovala rázná žena. Firmu jí vzali komunisté

Přerovsko
Prameník s Idou v Náchodě - Bělovsi.
Lidé v Náchodě budou moci opět po letech popíjet oblíbenou a léčivou kyselku Idu. Chystá se slavnostní otevření prameníku v areálu Velkých lázní u řeky Metuje v Bělovsi. Nemá chybět ani požehnání pramene. Město Náchod získalo začátkem loňského roku ochranné známky a je tedy jediným oprávněným uživatelem vody z vrtů IDA. Opětovné otevření prameníku, jehož historie sahá do třicátých let minulého století, je dalším významným krokem k obnově lázeňství. A na světě jsou i další plány.

V prameníku opět poteče legendární Ida a kolonádě se vrátí historická podoba

Náchodsko
Těšíkovská kyselka je připravena na novou sezonu. S novým posezením, 29. března 2024
Těšíkovská kyselka patří mezi oblíbené zdroje přírodní minerální vody. Do údolí nedaleko Šternberka pro ni roky vyrážejí davy lidí nejen z Olomoucka. Na letošní sezonu je tento vyhledávaný cíl připraven se vší parádou - město Šternberk společně s žáky odborné školy zajistili nové posezení u ohniště a další odpočinkové místo se zastřešením. Na Olomoucku jsou v provozu i další pozoruhodné zdroje, ze kterých je možné bezplatně tankovat léčivou minerálku.
17 fotografií

Těšíkovská kyselka letos s novým zázemím. Tipy na místa, kde je minerálka zdarma

Olomoucko
Pro běžné uvolnění dutin se nebojte použít i všeobecně známé napařování, tedy inhalaci pod dekou či ručníkem z nádoby s minerální vodou
Kdo měl někdy urputnou rýmu, moc dobře ví, co to je touha po volném nádechu. Jak rychle uvolnit ucpaný nos a jak se zbavit ucpaných nosních dutin? První pomocí bývají různé nosní spreje a kapky. Jenže pozor, při jejich delším používání se nosní sliznice poškozuje a rýma se může změnit v chronickou. Naše babičky se musely leckdy obejít bez léků a na rýmu jim skvěle fungovala níže posaná přírodní metoda.

Přírodní metoda vyčistí váš ucpaný nos. A ochrání ho navíc před příští rýmou

Zdraví
Poslední listopadovou neděli se hackeři zaměřili na zimní pítko, které umožňuje návštěvníkům čerpat minerální vodu až do -3 °C, a „uspali" ho.
/FOTO, VIDEO/ Až na kolonádu do Malých lázní v Bělovsi zasáhl aktuální izraelsko - palestinský konflikt, který se už přes měsíc odehrává na Blízkém východě. Poslední listopadovou neděli se hackeři stojící na straně Palestinců zaměřili na zimní pítko, které umožňuje návštěvníkům čerpat minerální vodu až do -3 °C, a „uspali" ho. Důvod hackerského útoku se může zdát úsměvný - technologie zajišťující provoz pítka obsahuje součástky vyrobené v Izraeli.
8 fotografií

Hackeři zaútočili na lázeňské pítko kvůli součástkám vyrobeným v Izraeli

Náchodsko
Město Náchod zahájilo stavbu úpravny vody, která bude umístěna v přístavbě lázeňské budovy čp. 92 IDA v areálu Velkých lázní v Bělovsi.
Ještě letos by se nejen obyvatelé Náchoda mohli znovu napít oblíbené minerálky Ida. Město totiž začalo stavět úpravnu vody, která bude umístěná v přístavbě lázeňské budovy čp. 92 Ida v areálu Velkých lázní v Bělovsi. Stavební práce zahájila náchodská firma Průmstav na konci srpna a potrvají do listopadu letošního roku. Po dokončení stavební části bude následovat montáž technologie úpravny vody.
6 fotografií

Staví se úpravna vody ve Velkých lázních v Bělovsi. V prameníku opět poteče Ida

Náchodsko
Zvýšení daně z přidané hodnoty u přírodní minerální vody, pramenité vody, kojenecké a léčivé vody na 21 procent je podle Svazu minerálních vod (SMV) nelogické a neobhajitelné
Zvýšení daně z přidané hodnoty u přírodní minerální vody, pramenité vody, kojenecké a léčivé vody na 21 procent je podle Svazu minerálních vod (SMV) nelogické a neobhajitelné. Znevýhodní podle něj zdraví prospěšné potraviny proti těm, které jsou pro zdraví rizikové. Záměr vlády, který se nezměnil ani po jednání o možných změnách ve vládním konsolidačním balíčku 23. srpna, SMV nechápe, uvedl v tiskové zprávě.

Zvýšení daně u minerálních vod? Zvýhodní to nezdravé potraviny, varuje svaz

Ekonomika
Někdy stačí pořádně pít a únava i bolest hlavy zmizí.
Záhadná únava, bolavá hlava, lehká závrať při vstávání a k tomu třeba i nepříjemné potíže na toaletě v podobě zácpy. To jsou poměrně časté příznaky, s nimiž si ale lidé nevědí rady. Neznají totiž jejich příčinu. Řešení by přitom bylo leckdy docela snadné – stačí se soustředit na lepší pitný režim. Jak na dostatečný přísun tekutin dbají některé české celebrity?
14 fotografií

Únava, bolesti hlavy i zácpa jsou následky jedné chyby. Napravte ji

Zdraví
Počátkem dubna začala otevřením letních pítek sezona v Malých lázních v Bělovsi. O víkendu si na kolonádu u obnovené vily Komenský s kavárnou a infocentrem našly cestu desítky lidí, kteří si plnili donesené lahve oblíbenou minerálkou z vrtů Jan a Běla.
Počátkem dubna začala otevřením letních pítek sezona v Malých lázních v Bělovsi. O víkendu si na kolonádu u obnovené vily Komenský s kavárnou a infocentrem našly cestu desítky lidí, kteří si plnili donesené lahve oblíbenou minerálkou z vrtů Jan a Běla. Na návrat lázeňství čekali nejen Náchoďáci téměř čtvrt století, Malé lázně se otevřely v roce 2019.
22 fotografií

Malé lázně lákají na letní provoz. Lidé si odnášeli oblíbenou minerálku

Náchodsko
Zimní pítko zásobuje zájemce Běloveskými bublinkami ze tří výtočí. Minerálka je prý méně „ostrá“, než byla oblíbená kyselka IDA.
Pamětníci si ještě vzpomenou na zelenou lahev s vyobrazením mytologické nymfy a nápisem Běloveská kyselka Ida. Léčivá voda, pramenící v areálu Lázní Běloves ve východočeském Náchodě, kterou si dle pověsti nechal dopravit do svého ležení i slavný vojevůdce Albrecht z Valdštějna, ukončila neslavně svoji pouť na začátku milénia. Teď má však šanci, že se znovu dostane na trh. I když jen v omezeném množství.

Kyselka Ida se vrací. Město Náchod chce znovu čerpat známou minerálku

Regiony
Dvorana Glauberových pramenů ve Františkových Lázních.
Není mnoho zemí v Evropě, které by se mohly pochlubit tak bohatou zásobou minerálních vod jako Česká republika. Prameny jsou cenné právě tím, že z nich prýští voda plná minerálů, které mají blahodárný vliv na naše zdraví. Co se týče složení a parametrů, jsou české minerální prameny nesmírně rozmanité. Toho využívají především lázně pro léčbu různých neduhů. Přinášíme vám přehled těch nejznámějších.
21 fotografií

Vincentka i Šaratica. Chloubou naší vlasti jsou léčivé minerální vody

Hobby
Jahodové mojito
Těhotné ženy, řidiči či lidé, kteří jen neholdují alkoholu, nemusí při letních slavnostech sedět jen s vodou či džusem. Mohou si dopřát takzvané mocktaily. Za trochu exotickým názvem se skrývají lahodné nápoje bez kapky alkoholu. Stejně jako alkoholické drinky se podávají nazdobené v hezkých sklenicích a chutí rozhodně nezaostávají. Naopak. Dokonce i když se alkoholu nebráníte, dejte mocktailům šanci. Možná vám zachutnají ještě víc.

Skvělý drink nemusí být alkoholický. Dejte šanci lahodným mocktailům

Hobby
Domašov nad Bystřicí, říjen 2021
Exekuce a rozprodávání obecního majetku. Obec Domašov nad Bystřicí, kdysi nejzadluženější vesnice Olomoucka, zažívala drsné časy, když soud rozhodl, že musí zaplatit astronomických 56 milionů korun kvůli kontroverznímu ručení na půjčku místní stáčírně minerálek. Pomohl kraj a stát. Zatěžující kouli u nohy však musela táhnout ještě roky. Letos v prosinci se jí konečně zbaví.
24 fotografií

Drsné časy kvůli minerálkám končí, Domašov letos splatí astronomický dluh

Olomoucko
Těšíkovská kyselka, září 2021
Pro svoje chuťové vlastnosti je Těšíkovská kyselka jedním z nejvyhledávanějších přírodních pramenů v Olomouckém kraji. K vývěru obohacené podzemní vody se do hlubokého kaňonu s mnoha skalními výběžky sjíždějí davy již od roku 1669, od kdy je doložen jako přírodní kyselka. Olomoucký deník zjišťoval, nakolik je pití minerálky z Těšíkova prospěšné a zda kyselka nemůže obsahovat škodlivé kontaminanty.
11 fotografií

Těšíkovská kyselka láká davy už 350 let. Tady je její složení

Olomoucko