ŠTÍTEK: plyn

Basketbal - Ilustrační foto
Stále s čistým štítem. Pardubičtí basketbalisté zvládli i třetí duel evropského poháru s názvem Alpe Adria Cup. I když označení evropský je trochu přitažené za vlasy… Většina klubů totiž nepřijíždí k venkovním zápasům v nejsilnějším složení.

Povinné vítězství Beksy při jízdě na půl plynu

Basketbal
Ilustrační foto
Pelhřimov – Před nástupem zimy energetici opět prověří stav rozvodů zemního plynu, od pondělí 18. do pátku 22. listopadu se v Jihočeském kraji a v okrese Pelhřimov uskuteční nárazová odorizace plynu, jejímž smyslem je diagnostika poruch a netěsností v plynových rozvodech. Informovala o tom distribuční společnost E.ON, která v regionu působí.

Plyn bude výrazně páchnout, energetici odorizují soustavu

Pelhřimovsko
Studenti za barikádou během střetu s policisty v univerzitním areálu v Hongkongu na snímku z 12. listopadu 2019
Nové násilí vypuklo dnes ráno místního času u obléhaného kampusu polytechnické univerzity v Hongkongu. Policie podobně jako v předchozích případech použila proti protestujícím slzný plyn a demonstranti se bránili benzinovými bombami a podomácku vyrobenými zbraněmi. Jeden policista byl zasažen šípem, uvedla agentura Reuters, podle níž šlo o jedny z nejdramatičtějších scén za pět měsíců trvání krize v bývalé britské kolonii.

Policisté zasahovali na hongkongské univerzitě. Jednoho z nich trefil šíp

Svět
Ilustrační foto.
Nové Město na Moravě – Novoměstská radnice hlásí dočasnou uzavírku ulice Malé. Důvodem k zneprůjezdnění ulice je překop vozovky pro vybudování přípojky plynu k nově budovaným dvěma objektům, které mají v budoucnosti sloužit lidem s mentálním a kombinovaným postižením.  

Nové Město v pondělí uzavře část ulice Malá

Žďársko
Demonstranti v Hongkongu po útoku policie slzným plynem
Hongkongská policie dnes rozháněla slzným plynem studenty v univerzitním kampusu, v okolí hlavní vládní budovy byla rozmístěna vodní děla a stanice metra střeží pořádková policie. Napsala to agentura Reuters. Nepokoje, které trvají už pět měsíců, dnes znovu ochromily železniční a silniční dopravu, v ranní špičce se v Hongkongu provoz na několika místech zastavil.

Protesty v Hongkongu neustávají. Policie znovu použila slzný plyn a vodní děla

Svět
Ilustrační foto.
Nové, výhodnější podmínky při nákupu elektřiny a plynu, které si se změnou Českomoravské komoditní burzy Kladno za Komoditní burzu Praha slibovali benešovští radní, zatím nepřijdou. Přijít samozřejmě mohou, ale Benešov bude i nadále využívat nákupy na kladenské burze. A to přesto, že rada města už schválila obchodníka, který měl Benešovu pomoci při soutěžení o ceny uvedených energií na burze v hlavním městě.

Benešov nakonec komoditní burzu nezmění

Benešovsko
Fotografie zesnulého studenta Alexe Chowa na pietním místě v areálu hongkongské vědeckotechnické univerzity (snímek z 8. listopadu 2019)
Hongkongský student, který v noci na pondělí spadl ze střechy krytého parkoviště při zásahu policistů proti prodemokratickým demonstrantům, dnes v nemocnici zemřel. Jde o jedno z mála úmrtí, která jsou nějakým způsobem spojena s pětiměsíčními protestními akcemi, při nichž lidé v Hongkongu požadují demokratické reformy, napsala agentura AP. Smrt studenta dnes v centru Hongkongu vyvolala nové protesty.

Policejní zásah v Hongkongu vedl k smrti studenta. Incident posílil protesty

Svět
Demonstranty rozbitý vchod kanceláře čínské státní agentury Nová Čína v Hongkongu na snímku z 2. listopadu 2019
Protesty v Hongkongu pokračovaly i dnes a podle agentury Reuters byly jedny z nejnásilnějších za poslední týdny. Demonstranti při nich zdemolovali kancelář čínské státní agentury Nová Čína, informovala agentura AP. Hongkongská policie nasadila proti davům slzný plyn, vodní děla, pepřový sprej, gumové projektily, ale i ostrou munici. Demonstranti na muže zákona házeli zápalné lahve, ničili obchody a podpalovali vstupy do metra. Dnešní protivládní shromáždění nebylo povolené. Blíže neurčený počet lidí byl zadržen, několik zraněno.

Nepokoje v Hongkongu pokračují. Demonstranti poničili kancelář čínské agentury

Svět
Ilustrační foto
Nové podmínky při nákupu energií, konkrétně elektřiny a plynu, bude mít Benešov. Městu končí dvouletá smlouva o nákupu strategických médií sjednaná s Českomoravskou komoditní burzou Kladno. Nově bude nakupovat energie na Komoditní burze Praha. „Od ní jsme dostali nabídku,“ potvrdil místostarosta Roman Tichovský.

Benešov mění burzu, energie tentokrát koupí v Praze

Benešovsko
Protivládní shromáždění v Hongkongu 27. října 2019. Na snímku policejní složky zasahují proti demonstrantům
S nasazením slzného plynu a vodního děla rozehnala dnes policie v Hongkongu další protivládní demonstraci. Několik tisíc lidí tentokrát kritizovalo především nadměrné násilí, jež podle nich policisté uplatňují proti účastníků již několik měsíců trvajících demonstrací. I dnes se někteří protestující podle médií uchýlili k násilnostem, včetně vrhání zápalných lahví na strážce pořádku.

Lidé v Hongkongu protestovali proti násilí. Policie je rozehnala slzným plynem

Svět
Energetické centrum recyklace v Rapotíně v říjnu 2019.
Kdo si bude na plynovém sporáku vařit jídlo nebo topit plynovým kotlem, k tomu může v potrubí doputovat i palivo vyráběné v Rapotíně. Zdejší Energetické centrum recyklace uvedlo do provozu technologii úpravy bioplynu na biometan. Ten pak vtláčí do plynárenské distribuční sítě. Projekt v hodnotě 45 milionů korun je první v rámci celé republiky.
14 fotografií

Biometan z Rapotína putuje do rozvodů plynu. Jako první v Česku

Podnikání
Nehodu v benešovské Máchově ulici, k níž došlo ve čtvrtek 24. října řidič kamionu policistům neohlásil.
Ani několikeré upozornění dopravními značkami na výšku podjezdu silnice E55 v benešovské Máchově ulici, neodradilo řidiče kamionu k jízdě směrem k centru města. Návěs tahače Volvo se tak rozdrtil o konstrukci mostu a tím vznikla jeho majiteli vysoká škoda. Celá událost měla ve čtvrtek 24. října před 15. hodinou bleskový průběh.

O most řidič zdemoloval návěs, přidal plyn a ujel

Nehody
Energetické centrum recyklace v Rapotíně v říjnu 2019.
Kdo si bude na plynovém sporáku vařit jídlo nebo topit plynovým kotlem, k tomu může v potrubí doputovat i palivo vyráběné v Rapotíně. Zdejší Energetické centrum recyklace uvedlo do provozu technologii úpravy bioplynu na biometan. Ten pak vtláčí do plynárenské distribuční sítě. Projekt v hodnotě 45 milionů korun je první v rámci celé republiky.
14 fotografií

Biometan z Rapotína putuje do rozvodů plynu. Jako první v Česku

Šumpersko
V centru Krumlova pod Plešiveckými schody unikal plyn.
Ve čtvrtek krátce před třetí odpoledne začal v jednom domě v Linecké ulici v centru Českého Krumlova, u Plešiveckých schodů, unikat plyn. Předtím se ale ulicí ozvala silná rána. Hasiče zavolal městský strážník Božetěch Vácha, který zároveň natočil, jak od domu vychází kouř, domníval se proto, že dům hoří. 
15 fotografií

V Českém Krumlově unikal plyn

Požáry
Ilustrační foto
Jižní Morava – Bolest hlavy, závrať, nevolnost, otupené myšlení. Později zvracení, ospalost a celková zmatenost. V nejtěžších případech halucinace, poruchy srdečního rytmu i smrt. Tak záchranáři popisují příznaky otravy oxidem uhelnatým. S nadcházející topnou sezonou se začínají v kraji objevovat první případy.

Tichý zabiják útočí. Jmenuje se oxid uhelnatý. Ochranou jsou kontroly

Brněnsko
Vzhledem k havárii na plynovém potrubí je omezena doprava v těsné blízkosti křižovatky na třídě Politických vězňů v Berouně.
Pro řidiče to znamená sundat nohu z plynu a připravit se na omezení plynulosti dopravy. A také dávat větší pozor při projíždění. V těsné blízkosti křižovatky na třídě Politických vězňů se totiž přihodila havárie na plynovém potrubí. Naproti katastrálnímu úřadu probíhá oprava a kvůli zátarasu na silnici je zde nutné projíždět se zvýšenou opatrností.

Havárie na plynovém potrubí zkomplikovala dopravu

Berounsko