ŠTÍTEK: rostliny

Kácení kaktusu v Liberci
Pětimetrový kaktus v liberecké botanické zahradě museli zkrátit na zhruba 60 centimetrů, rostlina byla nestabilní a hrozilo, že se zřítí a porazí i další kaktusy ve své blízkosti. Arborista a stromolezec Pavel Kadlec musel rostlinu postupně zkrátit zavěšený na laně. Špičku kaktusu zkusí v zahradě nechat znovu zakořenit a do expozice kaktusů ji vrátí. Zbylý pahýl po začištění zůstane na místě, zahradníci věří, že obrazí.

Pětimetrový kaktus v liberecké botanické zahradě museli zkrátit, nebyl stabilní

Liberecko
Ilustrační foto
Zavoláte si na pomoc policii, protože se vám doma ztratily peníze. A když hlídka dorazí a obhlíží místo činu, objeví přitom vaši pěstírnu marihuany, kterou jste až dosud zdárně skrýval před světem. A zatímco pachatel krádeže spravedlnosti unikne, vás potrestá soud. Že se tohle může stát jen ve špatné komedii? Tak to je omyl. Právě tohle prožil Štěpán Selský (29) z Klatovska. A to měl štěstí, že nešel za mříže, ale vyvázl s výchovným trestem.

Smolař roku. Přivolal si na pomoc policii, ta odhalila jeho pěstírnu

Zločiny a soudy
Pěstírnu měl nad hlavou. Prodejem si mohl přijít až na tři čtvrtě milionu korun.
/VIDEO/ Muž z Chrudimska, který v podkroví svého domu pěstoval ve velkém marihuanu, po sedmi letech dodealoval. Policisté mu při domovní prohlídce nalezli celkem 60 vzrostlých rostlin konopí o výšce 90 až 120 cm. Následně v dalších prostorech našli 9 již uschlých rostlin a jiné věci potřebné k pěstování konopí. Zabavili mu i osobní auto, kterým "trávu" distribuoval svým zákazníkům. Hrozí mu až deset let. Podívejte se ve videu na jeho zadržení.

Muž v podkroví pěstoval 60 kytek, marihuanu prodával 7 let po celém Chrudimsku

Zločiny a soudy
Největší dosud nalezená pravěká květina v jantaru. Stáří se odhaduje na 33 milionů let.
Více než 150 let byla desítky milionů let stará jantarová fosilie rostliny mylně zařazená. Dnešním vědcům se podařilo určit její správný rod. Na případu je zajímavé, že za identifikací nestál jasně předem stanovený výzkumný cíl, ale pouhá náhoda a špetka zvědavosti. Výsledkem objevu pak je i nový pohled na to, jak asi vypadal les v severní Evropě mezi vyhynutím dinosaurů a evolucí prvních lidí.
5 fotografií

Vědci identifikovali miliony let starou rostlinu. Pomohla tomu náhoda

Objevy
Permakulturní zahradnice Šárka bočková a keramik Karel Dufek v Krnově rozjeli startup Zahradní OLLA s.r.o. Foto: Se souhlasem Zahradní OLLA s.r.o.
„Protože Zahradní OLLA i její zakladatelé Šárka Bočková a Karel Dufek pocházejí z Krnova stejně jako Kofola, nešlo se nezamilovat!,“ oznámil veřejnosti generální ředitel a majitel Kofoly Jannis Samaras, který současně patří mezi stovku nejbohatších Čechů. Co je to vlastně zahradní olla? Jak funguje? Proč nápojářský gigant Kofola ČeskoSlovensko finančně podporuje právě společnost Zahradní OLLA s.r.o.?
4 fotografie

Kofola a Zahradní OLLA. Krnováci spolu, jde nejen o zavlažování rostlin

Bruntálsko
Botanická zahrada u brněnské Mendelovy univerzity. Ilustrační foto
S obnovou půdy po požárech mohou podle odborníků z Mendelovy univerzity pomoct vybrané druhy rostlin. Na bádání spáleného povrchu se zaměřili kvůli čím dál častějším požárům i v mírném klimatickém pásmu, které dosud byly spíše neobvyklé. Tým výzkumníků z tamní agronomické fakulty nyní zajímá, jak podpořit obnovu spálené půdy pomocí travin a kompostu.

Rostliny jako lék pro spálenou půdu po požáru. Zkoumají je vědci z Brna

Brněnsko
Caño Cristales, nejkrásnější řeka, nebo také řeka pěti barev. Najdete ji v Kolumbii.
Kolumbiská řeka Caño Cristales má mnoho přezdívek. Říká se jí nejkrásnější řeka světa, tekutá duha, řeka pěti barev i řeka snů a při pohledu na ni všechno platí, byť barevných odstínů má víc. Úžasnou podívanou na řeku, která má v různých částech toku rozdílnou barvu, mají na svědomí podvodní rostliny. Obzvlášť nádherně působí u vodopádů a četných peřejí, které opravdu připomínají vodní duhu.
11 fotografií

Duha, které se můžete dotknout. Nejkrásnější řeku světa mají v Kolumbii

Do světa
Detail větvení jmelí
Jmelí, často nabarvené do zlatého či stříbrného odstínu, je pevnou součástí adventních trhů. Rostlina přitom roste často ve výškách a dostat se k ní není rozhodně jednoduché. Sběrač potřebuje mít lezecké zkoušky a navíc ne každé jmelí je povoleno sbírat. Často se totiž vyskytuje na starých stromech, mnohé z nich ale právě díky svému stáří spadají pod zákonnou ochranu.
6 fotografií

Jmelí na tržištích podražilo. Lidé si ho ale sami nasbírat nemohou

Ekonomika
Miracle Garden v Dubaji je největší přírodní květinová zahrada na světě.
Umíte si představit pohádkovou říši plnou barev a vůní, ve které je vše z květin? Právě takovou mají v Dubaji. Miracle Garden je největší přírodní květinová zahrada na světě. Na ploše o rozloze 72 tisíc metrů čtverečních tu roste více než 50 milionů květin a 250 milionů rostlin různých druhů v úžasných aranžmá. Obří zahrada, která příští rok oslaví deset let své existence, je udržována důmyslným systémem pomocí kapkového zavlažování, který využívá recyklovanou užitkovou vodu.
12 fotografií

Oslňující nádhera. Obří postavy v barevné zahradě v Dubaji tvoří miliony květin

Do světa
S Deníkem si o kratomu popovídal provozovatel e-shopu realkratom.cz třiačtyřicetiletý Daniel Katanik.
/ROZHOVOR/ Kratom, rostlina z rodu kávovníků, která se v asijských státech používá řadu let v tradiční medicíně, budí v českém prostředí rozporuplné pocity. Někteří ji odsuzují, považují za legální drogu především mladistvých, jiní si její účinky nemohou vynachválit. Její užívání pomáhá při migrénách, úzkostech a dalších komplikacích.
5 fotografií

Kratom nepatří dětem do ruky. Automaty by zrušil i přední český distributor

Českobudějovicko
Hmyzožravky se od jiných rostlin morfologicky dosti liší právě částmi, které souvisejí s lapáním kořisti.
Proč si k tradičním pokojovkám nepořídit dekorativní Adélu, která si k večeři smlsne na mouše? Zjistíte, že masožravé rostliny jsou podivuhodnými unikáty s důmyslnými pastičkami na mouchy, mšice, pavouky či hmyz. Aby k sobě přilákaly pochoutku, pokrývají se světélky, vydechují omamnou vůni, co přiláká nic netuší oběti, nebo je nechají usednout na lepkavé stonky. Jak se starat o masožravé rostliny?
13 fotografií

Masožravé kytky aneb potměšilí lovci v květináči

Domácnost
Vílí kruhy v oblasti Marienflusstal v Namibii.
Více než padesát let vědce mate travnatá pláň na Namibské poušti, která vypadá, jako kdyby dostala neštovice. Někteří vznik takzvaných vílích kruhů, v nichž nejsou žádné rostliny, přisuzovali nadpřirozeným bytostem, jiní se snažili najít logické vysvětlení. Nyní se ale zdá, že odborníci přírodní fenomén, který se rozkládá na více než 1770 kilometrech nejsuššího místa světa, konečně rozluštili.
4 fotografie

Vílí kruhy v Namibii: Vědci nejspíš rozluštili jednu z největších záhad na světě

Objevy
Ruy Alves na ostrově
Suchozemští krabi, keře jitrocele, vzácné kapradiny nebo obrovská zrnka písku na pláži. Brazilský ostrov Trindade v jižním Atlantiku nabízí podívanou na každém metru čtverečním. Dopřána je jen vojákům, kteří ostrov hlídají, a vědcům, kteří nestačí žasnout nad tím, co umí příroda. Česko-brazilský biolog Ruy Alves Deníku vyprávěl o tom, jak se na ostrov pomalu vrací život.
9 fotografií

Obnovuje brazilský ostrov. Zrnka písku jsou tu velká jako míče, říká biolog

Svět