ŠTÍTEK: rostliny

Nezvykle přísná bezpečnostní opatření provázejí jednání Krajského soudu v Hradci Králové s mužem, který je obžalovaný z pěstování a prodeje marihuany.
/VIDEO, FOTO/ Tajní i uniformovaní policisté, justiční stráž a těžkooděnci – nezvykle přísná bezpečnostní opatření u Krajského soudu v Hradci Králové neprovázela proces s nebezpečným gangem, ale s pěstitelem marihuany z Broumovska. V podzemních kontejnerech měl 42letý muž z Otovic podle žalobce vypěstovat desítky kilogramů rostliny za desítky milionů korun. Za devět let měl vypěstovat celkem půl tuny konopí. Obžalovaný Petr V. svoji řeč před soudem zahájil tím, že chtěl od mládí pomáhat lidem a chovat zvířata na své farmě bez podávání léků.
8 fotografií

Vypěstoval půl tuny marihuany. Chtěl jsem splatit dluh, hájí se muž z Broumovska

Zločiny a soudy
Hortenzie vás nadchnou velkými nádhernými květy nejrůznějších barev.
Co dělat když hortenzie nekvetou? A jak hortenzie správně zasadit a zalévat, aby ozdobily vaši zahradu, terasu nebo balkon? I když jsou hortenzie známé jako odolné rostliny, chyby v péči mohou výrazně omezit radost z kvetení. Ať už jde o nevhodně vybrané místo v zahradě, nepříznivou dobu řezu nebo špatné půdní podmínky. Jak mít hortenzie plné květů?
8 fotografií

Co dělat, když hortenzie nekvetou? Zkuste triky, které k bohatému květu pomohou

Zahrádkaření
Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…
/36. OTÁZKA/ Když se sbírají v noci, mají prý větší moc. Instrukce ohledně času sběru některých bylin bývají často záludné nejen v pohádkách, ale doporučuje je i alchymie. Má to nějaký reálný základ, nebo je to podle odborníků výmysl? Odpověď přináší další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.

Je nutné některé byliny sbírat ve specifickou část dne?

Věda
Mezi škůdce, kteří mohou vážně ohrozit naši zahradu, patří mšice
Mezi škůdce, kteří mohou vážně ohrozit naši zahradu, patří mšice. Jsou sice přirozenou součástí zahradního ekosystému, ale pokud je jich hodně, představují pro rostliny velké nebezpečí. Jak se zbavit mšic? Nejsnadnějším řešením problému se mšicemi je chemický postřik, vyhnat je však můžeme i bez nebezpečné chemie. Stačí použít některý z domácích ekologických prostředků obsahujících látky, které mšicím vadí. 

S mšicemi zatočíte i bez chemie. Prostředky k jejich hubení máte doma

Zahrada
Komáří štípance svědí a potřeba je drbat, je nepřekonatelná.
Sedíte si v podvečer na terase či v zahradním altánku a užíváte si chvilky volna nebo jste si nechali na noc otevřené okno? Najednou se ale ozve známý bzučivý zvuk otravného hmyzu. Značí, že si v následujících chvilkách začnete drbat svědivé štípance a po klidu je veta. Komáři jsou tu a někdy na ně nefunguje ani repelent. Jak tedy účinně bojovat s komáry, jak vyrobit domácí past na komáry, ale i jak zničit jejich líhně v zahradě? Poradíme vám.
4 fotografie

Už žádné další štípance od komárů. Víme, které barvy nenosit a proč nepít pivo

Zdraví
Plzák španělský.
Letošní přívětivé jarní počasí s dostatkem srážek by určitě dělalo zahrádkářům radost, kdyby současně nepřinášelo invazi plzáků španělských. Nevzhlední plži zaplavují záhony a nemilosrdně likvidují saláty, zelí a další plodiny, které jim chutnají. Podle odborníků zkonzumuje dospělý plzák za sezonu až kilogram rostlin, je tedy potřeba vytáhnout do boje. Dnes se zaměříme na zajímavé tipy na likvidaci plzáků, které se obejdou bez chemických přípravků.

Slimáci už ničí úrodu. Jak se žravých vetřelců zbavit bez chemie

Zahrádkaření
Dospělí jedinci chrousta obecného nejsou až takovou hrozbou jako larvy
Chroust je na první pohled neškodný brouk, který lidem způsobuje nepříjemnosti pouze svými občasnými večerními nálety. Dospělí jedinci sice okusují listy a stonky rostlin, ovšem skutečnou hrozbou pro zahradu jsou larvy chrousta, které požíráním kořínků dokážou zabít květinu i strom. Jak poznáte, že se u vás zabydlely? A jak se chroustů i jejich larev zbavit dříve, než zlikvidují vaši úrodu? 
7 fotografií

Chrousti mohou vmžiku zničit celou zahradu: Jak poznáte, že už je tam máte

Zahrada
Mulčování se v posledních letech těší u zahradníků velké oblibě, ale ne vždy je vhodné a ne každé rostlině tato metoda prospívá.
Mulčování se v posledních letech těší u zahradníků velké oblibě. A není divu, správně použitá vrstva mulče umí divy: vystaví stopku plevelu, udrží v půdě vlhkost, ochrání rostliny před mrazem a v mnohých případech také zlepší vzhled záhonů. Odborníci však upozorňují, že nekritické upřednostňování mulčování by se mohlo pěstitelům vymstít. Ne vždy je vhodné a ne každé rostlině tato metoda prospívá.

Mulč zneškodní plevel a udrží vlhkost, ale není to všelék. Na co si dávat pozor?

Zahrádkaření
Na konci května pořádali botanikové Hornického muzea V Příbrami exkurzi v anglickém parku na Dobříši.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Na konci května pořádali botanikové Hornického muzea v Příbrami exkurzi v anglickém parku na Dobříši. Přibližně 15 účastníků přivítala Linda Trunečková a zároveň představila svého kolegu Rudolfa Hlaváčka. Na úvod stručně popsala PP Dobříšský park a PP Zámek Dobříš. Obě památky byly vyhlášeny pro výskyt vzácných živočichů, a to netopýra velkého, jehož kolonie se usadila v zámeckém podkroví a brouka páchníka hnědého, který vyhledává osluněné dutiny stromů a vydává charakteristický zápach.
17 fotografií

Podívejte se: V anglickém parku v Dobříši se konala botanická exkurze

Čtenář reportér
Instalace mulče na zahradu není náročná.
Zahradník, který mulčuje své záhony, počítá především s tím, že si ušetří práci se zaléváním a pletím. Pokud se mulč používá správně, má i další bonusy. Může obohatit půdu na záhonech, nebo zabránit její erozi. Mulčování však nemůžeme provádět nahodile, abychom své zahradě nezpůsobili víc škody než užitku. Správná aplikace mulče je stejně důležitá jako znalost, jaký druh pro jaké rostliny použít. A nesmíme zapomínat ani na to, že záhony s mulčem výrazně ovlivní vzhled zahrady.

Mulčujte. Ale opatrně a správně. I tato dobrá věc může zahradě škodit

Zahrada
Zaštipováním rajčat, tedy odstraňováním vedlejších výhonů, si pěstitelé zajišťují vyšší a kvalitnější úrodu.
Zaštipováním rajčat, tedy odstraňováním vedlejších výhonů, si pěstitelé zajišťují vyšší a kvalitnější úrodu. Vedlejší výhony, které se na rajčatech vytvářejí, totiž ubírají rostlině sílu a zbytečně ji zatěžují. Jde o velmi jednoduchý úkon, ale je potřeba při něm dodržovat několik důležitých zásad. I zahradníci, kteří s pětováním rajčat mají zkušenosti, možná přivítají pár rad a upozornění. Důležité je mimo jiné vědět i to, že ne všem druhům rajčat zaštipování svědčí.

Jak zaštipovat rajčata, abyste měli větší úrodu? Vyhněte se častým chybám

Zahrádkaření
Michaela Liegertová.
Plzák španělský patří bezesporu mezi nenáviděné a opovrhované invazivní škůdce střední Evropy. Nemilosrdně likviduje ekonomicky významné rostliny a nepohrdne ani rodinnými zahrádkami. V České republice snad nenaleznete zahrádkáře, který by neznal alespoň jeden naprosto unikátní způsob, jak plzáky usmrtit (od prostého nabodávání na grilovací vidlice, sypání soli až po topení v pivu). Vědci z CENAB Přírodovědecké fakulty UJEP se však rozhodli dát plzákům příležitost svou pověst alespoň částečně napravit. 
3 fotografie

Plzáci a rostliny: Nečekaní spojenci pomáhají v biomedicínském výzkumu na UJEP

Čtenář reportér
Žížalí čaj obsahuje mnoho živin, které vaše rostliny uvítají.
Možná už jste o tomto nápoji někdy slyšeli, možná ne. Řeč je o tekutině tmavé barvy zvané žížalí čaj. Pokud se vám při představě popíjení vymačkaných žížal dělá nevolno, můžete se uklidnit. Jedná se totiž o organické hnojivo, které získáte při vermikompostování a právě žížaly se na jeho vzniku dost podílejí. Nejedná se tudíž o nápoj pro vás, ale pro vaše rostliny.
5 fotografií

Žížalí čaj je v kurzu, neslyšeli jste o něm? Zkuste ho, nedáte na něj dopustit

Zahrádkaření
Nikdy nezalévejte rajčata shora. Voda by nedopadla do půdy, kde je potřebná, ale zůstala by na listech.
Jak zalévat rajčata? Zalévání rajčat je tak trochu alchymie. Někteří zahrádkáři volí cestu experimentu, ale metoda zvaná pokus – omyl by mohla mít fatální následky. Keříčky rajčat buď neporostou nebo uhnijí či zplesniví. Podle odborníků je při zálivce rajčat nutné dodržovat několik zásad. Nejsou však složité a snadno je zvládnou i začátečníci.

Chyby kazí úrodu. Jak zalévat rajčata, aby neuschla ani je nenapadla plíseň

Zahrádkaření
Vzácná šalvěj rakouská kvete v Novém Šaldorfu-Sedlešovicích na Znojemsku. Od unikátního nálezu uplynulo deset let. Snímek je z května 2023. Foto: Radomír Němec
/VIDEO/ Potkat v přírodě vyhynulého živočicha je vzácnost. Těžko si představit, že bychom při procházce narazili na brontosaura a zažili na vlastní kůži situace jako ze snímku Jurský park. Nebo sledovali dobrodružné archeologické nálezy jako z Indiana Jonese. Ve světě botaniky se ale podobná jedinečná událost stala přesně před deseti lety nedaleko Znojma.
16 fotografií

Unikát u Znojma. Šalvěj rakouská je v plném květu. Objevili ji před deseti lety

Znojemsko
Muškáty. Jsou prostě krásné. Ale víte, jak se o ně správně starat?
Škála kvetoucích rostlin, kterými si můžeme ozdobit balkony a parapety, se každoročně rozšiřuje, ale převislé muškáty mezi nimi stále vedou. Vypadají efektně, a přitom pěstování muškátů zvládne i začátečník. Cíl každého pěstitele je jasný: truhlíky s nádhernými zelenými kaskádami plnými různobarevných muškátů, stejných jako na alpských chatách v seriálu Doktor z hor. Máme pár tipů, které by vám v jeho dosažení mohly pomoci.
5 fotografií

Chcete mít krásné muškáty? Dodejte jim správné hnojivo. Stačí vaše domácí zdroje

Zahrada
Hortenzie - Krásně kvetoucí, stín tolerující, velmi vlhkomilný keř. Cení se pro krásné olistění a bohatá květenství. Hortenzie zahradní neboli panikulát roste v keři vysokém až 2 metry.
Máte zahrádku, ale většina z ní je neustále pohroužena ve stínu? Vadí vám kvůli tomu dům souseda nebo stromy za plotem či z blízkého lesa, které nemůžete pokácet, aby vaši zahrádku nezastiňovali? S tím se nedá zřejmě moc dělat. Pokud ale zvolíte správné rostliny odolné vůči stínu, můžete ozdobit i ponurý a tmavý kout zahrady.
7 fotografií

Krásná a prosperující zahrada ve stínu? Jde to

Zahrádkaření
I písčitá půda vás může překvapit zajímavými výnosy
Písčitá půda je skutečnou výzvou. Při výsadbě spíše počítejte s problémy. Písky neudrží dostatek vláhy a půda je chudá na organické látky i minerály. Zeleninová i okrasná zahrádka na písčité půdě vyžadují neustálou péči. Popasujte se s nepříznivou lokalitou, vždyť na písku můžete pěstovat ovoce, zeleninu a bylinky. Při troše péče vás zahrada odmění pestrou a krásnou květenou.
6 fotografií

Parádní úrodu jde vypěstovat i v zahradě plné písku. Zkuste jahody a levanduli

Zahrádkaření
Vláda Petra Fialy zveřejnila soubor opatření, kterými chce omezit výdaje státu
Vláda premiéra Petra Fialy se snaží vrátit Česko do formy, představila tak balíček úspor a reformu důchodového systému. Co všechno se změní a jak se to dotkne obyvatel republiky? Kompletní přehled nabídne magazín Víkend. V něm se čtenáři přenesou i na letošní Anifilm, z nějž nepochyně zaujme rozhovor s hollywoodským animátorem a režisérem Johnem Stevensonem. Sobotní příloha Deníku také poradí zahrádkářům, jak pěstovat rostliny v kyselé půdě. A chybět nebude ani tradiční seriál o původu slov.     
16 fotografií

Čtěte v sobotním vydání magazínu Víkend: Přehledně vše o vládních úsporách

O Deníku
Makču Pikču, jaro 2023.
TIP NA VÝLET/ Ne, opravdu nebudeme cestovat přes půl světa do Jižní Ameriky. I když bych moc rád. Zůstaneme, milí čtenáři, hezky na naší krásné Moravě a společně navštívíme jedno trochu zvláštní arboretum. Nese exotické jméno vztahující se k tajuplnému, až v minulém století objevenému městu ležícímu vysoko v pohoří And. Za krásný příspěvek velmi děkujeme Karlu Machylovi.
102 fotografií

Návrat na Makču Pikču. Po nedávném požáru je díky solidaritě lidí opět famózní

Čtenář reportér
Chřest je superpotravina plná vitaminů a minerálů.
První chřest každoročně netrpělivě vyhlížejí kuchaři, gurmeti i příznivci zdravé výživy. Sezona této křehké a chutné zeleniny obvykle začíná v polovině dubna, ale letos má kvůli deštivému počasí trochu zpoždění. Na co je dobrý chřest? Chřest má nádech luxusu, protože jeho pěstování je náročné a trvanlivost krátká - k zákazníkovi se musí dostat nejpozději 36 hodin po sklizni, aby si zachoval chuť i výživové hodnoty. Lidé si na něm pochutnávali už od starověku a dnes mu odborníci přisuzují výjimečné léčebné účinky.
9 fotografií

Chřest je superpotravina, elixír mládí a afrodiziakum. Podpoří imunitu i hubnutí

Zdraví
Skotské pobřeží, ilustrační snímek.
Zatím je neposkvrněným panenským rájem, kde žijí vzácné druhy zvířat a rostlin. Na skotský ostrov Barlocco dosud příliš mnoho lidí nevkročilo. V nedaleké budoucnosti se ale může stát domovem bohatého šťastlivce. Ostrov je totiž nyní na prodej. Vzhledem k počtu v současnosti neobydlených skotských ostrovů jde o poměrně jedinečnou příležitost. 

Skotský ostrov je na prodej. Soukromý ráj zatím obývají jen vzácní ptáci

Svět