ŠTÍTEK: rostliny

Tenké těsto, nakyslá rebarbora, rum, rozinky, citronová kůra a sněhová peřinka. Dáte si?
Vůně rebarborového koláče by nejspíš vyhrála některé z prvních míst v soutěži o nejmalebnější vůně dětství. Naše babičky tuhle původně himalájskou rostlinu často pěstovaly na zahradě a s její nakyslou chutí (i temnými stránkami) uměly mistrně zacházet. Nejedna z nich se určitě inspirovala u tehdejší ikony hospodyněk, Marie Janků-Sandtnerové, která v jednom ze svých dobových bestsellerů věnovala rebarborovému koláči hned několik stránek. Rebarbora je na trzích stále k mání, upečte si rebarborový koláč.
8 fotografií

Poslední sklizeň rebarbory před sv. Janem: Nejlepší koláč z ní pekla Sandtnerka

Za jídlem
Ze sudetské zahrádky s obnoveným oplocením.
Možná to nevíte, ale v Orlických horách můžete objevit sudetskou zahrádku, v níž rostou druhy, které v této oblasti lidé pěstovali ještě v dobách před vysídlením. Jedna z těchto rostlin prý voní a chutná podobně jako anýz a mnohým připomíná bonbony hašlerky. „Sudetská zahrádka získala dobový vzhled, a to díky nově nainstalovanému, ručně vyrobenému oplocení,“ informuje Správa CHKO Orlické hory na svém webu.
3 fotografie

Sudetská zahrádka v Šerlišském dole v Orlických horách získala dobové oplocení

Rychnovsko
Zálistky raší v místě, kde ze stonku vyrůstá list. Zahradníci říkají, že vyrůstají v paždí listů.
K péči, kterou věnujeme rajčatům, patří i zaštipování vedlejších výhonků. Pro rostliny je to vítaná pomoc, protože vedlejší výhony jim ubírají sílu a zbytečně je zatěžují. Zaštipování není složitý proces, ale stonky rajčat jsou křehké, takže je potřeba postupovat opatrně. Důležité je také vědět, že jsou druhy rajčat, pro které je tento zákrok nevhodný.

Zaštipování rajčat: Jak na to, kdy povzbudí k lepší úrodě a kdy se nehodí

Zahrádkaření
Černá podlouhlá larva vzbuzuje v některých lidech strach. Přitom je v zahradě užitečná.
Mnoho lidí ji ze strachu hubí. Černá podlouhlá larva, která je asi půl centimetru dlouhá, na první pohled vypadá jako malý aligátor. Po bocích má oranžové skvrny či proužky a na tělíčku malé chloupky nebo ostny. Najdete ji prakticky na každé rostlině, kterou ale místo toho, aby ji ničila, chrání. Požírá totiž parazitující mšice. Jednoho dne se z ní vylíhne dospělec, kterého každý pozná podle červených krovek se sedmi tečkami.

Děsivá a nebezpečná? Larva, kterou bychom si měli hýčkat, vzbuzuje strach

Zvířecí deník a chovatelství
Arboretum Nový dvůr
Rostliny rašelinišť a vřesovišť i písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny, sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska i severní Ameriky. Sekvoje a největší expozici rododendronů v Česku, tropický skleník a divukrásné motýly, vodní květiny a skalničky. To vše a mnohem víc můžete potkat v Arboretu Nový Dvůr na Opavsku, které zdobí okolí místního zámečku více než sto let a patří k nejvyhledávanějším v Česku.
24 fotografií

Na chvíli v Číně, Japonsku nebo v Himalájích. Přeneste se z Opavska do ráje

Doma
Slimáci už ničí úrodu. Jsou ale způsoby, jak se žravých nepřátel zbavit i bez chemie
Slimáci jsou noční můrou zahrádkářů. Hodovat vyrážejí hlavně po setmění, zejména když je teplo a vlhko. Ráno pak po nich zůstávají stříbřité stopy a ožrané jahody či zničené rostliny. Zatímco nešťastní zahrádkáři nadávají, nabaštění slimáci už spokojeně odpočívají zahrabaní do půdy nebo zalezlí na chladných a tmavých místech. Způsobů, jak nad slizkými vetřelci zvítězit, existuje celá řada. Pokud před chemií upřednostňujete přírodní metody, zkuste jim u jahodníků, nebo třeba u cuket udělat zábranu z pilin.
6 fotografií

Slimáci útočí: Jak ochránit jahody a další rostliny před mlsnými vetřelci

Zahrádkaření
Levandule, stejně jako ostatní rostliny z čeledi hluchavkovitých, se využívá především díky obsahu silic – esenciálních olejů.
Co všechno léčí levandule lékařská, věděli moc dobře už naši předci. Že jde o výjimečnou bylinku, potvrzuje i fakt, že se extrakty z ní používají nejen v lidovém léčitelství, ale také v oficiální medicíně. Lékárník Filip Škarda se podělil o znalosti o tom, jaké má levandule účinky na pleť, na psychiku či na úlevu od bolesti. Prozradil i to, jestli může být tato bylinka pro někoho nebezpečná a co dělat se sušenou levandulí.

Olej z podmanivě voňavé bylinky: tlumí chronickou bolest a působí proti stresu

Zdraví
Vlčí bob neboli lupina se silně rozšířila také v Neratově v Orlických horách.
O nebezpečí, které pro louky představuje invazní vlčí bob neboli lupina, jsme už psali na konci května. Právě kvete a Správa CHKO Orlické hory vyzývá veřejnost, aby si tuto rostlinu utrhla do vázy. Je to způsob, jak pomoci, aby se v této krajině dále tak masivně nešířila. Je žádoucí, aby se nevysemenila. Naleznete ji teď na mnoha místech hor a někde se jí louky hodně modrají. Objevili jsme ji také za neratovskými chalupami.
7 fotografií

VIDEO: Vlčí bob zapleveluje a ohrožuje louky v Orlických horách. I v Neratově

Rychnovsko
Nedostatek živin v půdě může závažně ovlivnit růst rajčat a vývoj listů a plodů.
Když rostlinky rajčat začnou chřadnout, je potřeba zjistit důvod, proč se jim nedaří. Viníkem může být nedostatek živin, například důležitých minerálů. Rostliny zeslábnou, listy změní barvu nebo jsou poškozené a rajčata neplodí, jak by měla. Podle toho, jak rostliny rajčat vypadají, lze ale zjistit, co potřebují a zajistit si tak dobrou úrodu.

Které živiny vaše rajčata potřebují? Poznáte to podle jejich vzhledu

Zahrádkaření
Jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují zdraví rajčat i  produkci plodů, je správná zálivka.
Zavlažování rajčat je tak trochu alchymie. Na způsob zálivky, čas, teplotu i množství vody jsou totiž rajčata velmi citlivá. Příliš málo vody je zdeptá a přehnané zalévání udolá. Rajčata v nádobách potřebují jiné množství vody než ta v květináčích a mladé rostlinky chtějí jinou zálivku než vzrostlé keříky. Přečtěte si, jak správně zalévat rajčata.

Zálivka rajčat je věda: Jak vychytat, kolik vody potřebují a kdy je zalévat

Zahrádkaření
Při pěstování paprik se musíte obrnit trpělivostí. Jsou to pomalu rostoucí rostliny, a tento proces nelze příliš urychlit.
Papriky můžeme pěstovat na záhonech i ve skleníku, na balkoně v květináči, nebo třeba jen v pytli. I když zkušení zahrádkáři prohlašují, že péče o papriky není nijak složitá, přesto tyto rostliny chtějí své a mají vlastní nároky na teplo, vláhu i péči. Jenom ten pěstitel, který jejich požadavky splní, se může těšit na bohatou úrodu.

Jak pěstovat papriky: Pro dobrou úrodu je nutné vyhovět jejich požadavkům

Zahrádkaření
Mšice jsou otravný škůdce, který se každoročně objevuje na květinách, zelenině i ovocných stromech. Nevynechá přitom často ani rostliny na vašem balkoně.
Muškáty na vašem balkonu či okenním parapetu už rozkvetly a vy se těšíte, jak budou záplavou svých barevných květů ohromovat kolemjdoucí až do podzimu. Pokud se ale na muškátech objevily mšice, mohly by vše zhatit. Mšice se totiž velmi rychle množí, takže je třeba se jich zbavit co nejdříve. I když jsou velké jen pár milimetrů, dokáží mšice na muškátech napáchat velké škody. Na jejich likvidaci vám přitom bude stačit pouze česnek a voda.

Mšice na muškátech: Jednoduchý postřik opravdu funguje, potřebné už máte doma

Zahrádkaření
Louka zmodrala tisíci květy kosatců sibiřských, květinou roku 2024
V mokřadech mezi Chodovou Planou a Mariánskými Lázněmi na Kosatcové louce vykvetly zvláště chráněné kosatce sibiřské. Česká botanická společnost vyhlašuje každoročně rostlinu roku, a tou je pro letošek právě zmiňovaná rostlina s modrými květy. Ačkoliv její jméno odkazuje na Sibiř, je tato nápadná rostlina v České republice původním druhem.
28 fotografií

Louka zmodrala tisíci květy kosatců sibiřských, květinou roku 2024

Chebsko
Konopí se stále častěji používá k léčebným účelům. Foto: Pixabay
Přímo v centru Havlíčkova Brodu se prodává konopí. Kdo čeká, že Deník objevil tajné drogové doupě, bude zklamán. „Naše konopí je lék, ne droga,“ zdůrazní Michal Nekvapil, majitel obchodu se zdravou výživou Bylinková chaloupka. Konopí seté, které pěstuje a nabízí, nelze pro nelegální účely použít. Množství psychoaktivních látek označovaných jako THC je v těchto rostlinách velice nízký. 
24 fotografií

V Brodě je k dostání konopí. Kousek od Havlíčkova náměstí

Havlíčkobrodsko
Akvaponie. Ilustrační foto.
Mělo jít o skleníky s farmami budoucnosti. Společnost Future Farming z brněnské skupiny GFF, která má v brněnských Dolních Heršpicích akvaponické farmy, teď nemá na výplaty. Informaci přinesl server Sezam zprávy. Podle něj holding, který vybral díky dluhopisům přes miliardu od drobných investorů, chystá zavření těchto skleníků.

Konec farmy budoucnosti v Brně? Firma nemá na výplaty a zavírá skleníky

Podnikání
Šantě se říká kočičí droga. Většina koček  nedokáže její vůni odolat.
Šanta kočičí je rostlina, kterou většina koček miluje. Pokud jste viděli fotky nebo videa, na kterých se kočky rozkošnicky rozvalují po zádech nebo si nadšeně otírají hlavu a olizují rostlinu připomínající mátu, je to právě šanta. Přihlouplý výraz, který při tom mívají, způsobuje těkavá látka nepetalakton. Ta na kočky působí jako halucinogen. Proto se také šantě kočičí říká kočičí droga. Na rozdíl od drog ovšem není návyková, účinek je krátkodobý a navíc není nebezpečná pro kočky ani jejich majitele.
9 fotografií

Kočičí droga: Je s ní legrace, není nebezpečná a pomůže vám ochránit nábytek

Zvířecí deník a chovatelství
Arboretum Makču Pikču Paseka nedaleko Olomouce.
Arboretum Makču Pikču Paseka nedaleko Olomouce si do svého názvu půjčilo jméno starodávného jihoamerického města Inků. S peruánským Machu Picchu je pojí především rozsáhlé kamenité terasy, skalnatý kaňon a nespočet políček, záhonů a zákoutí s více než třemi tisíci druhů rostlin. Vznikl na místě někdejší skládky odpadu a právě teď je ideálním místem na výlet: všechno tady kvete a voní.
10 fotografií

Makču Pikču právě kvete, skalní terasy má jako od Inků. Jen kousek od Olomouce

Doma
Ilustrační foto
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, co vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá. Máte na ni motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Přidejte se k stovkám soutěžících zahrad! Jarní kolo pozorování začíná pro školy již v pondělí 20., pro ostatní zahrady od pátku 24. května (www.zivazahrada.cz).

Zahrada plná motýlů? Uvidíme! V pondělí začíná další kolo soutěže Živá zahrada.

Čtenář reportér