ŠTÍTEK: UNESCO

Ilustrační foto
Projekt nazvaný Centrum lázeňského výzkumu, který se soustředí na rozšíření výzkumné činnosti, posílení výzkumných kapacit a implementaci nových metod a postupů v lázeňské léčbě, schválili krajští zastupitelé. Je to další ze strategických projektů Karlovarského kraje určený k čerpání financí z Operačního programu Spravedlivá transformace. Realizace projektu by měla začít v lednu 2024.

Podpora vědy a inovací, to je projekt Centrum lázeňského výzkumu

Chebsko
Demonstrace pod heslem „Zastavte kolotoč násilí – End the Cycle of Violence“ k vyjádření solidarity a účasti se všemi civilními oběťmi současné eskalace v Izraeli a Palestině, 15. října 2023, Praha. Ilustrační snímek
Další díl svého diskusního pořadu Máte slovo, který se aktuálně věnoval útoku na Izrael ze strany palestinské organizace Hamás, odvysílala ve čtvrtek 19. října 2023 Česká televize. V pořadu vystoupila i představitelka Sdružení Přátelé Palestiny, jež v něm zastupovala palestinský pohled na současný spor. V argumentaci se však opírala o velmi sporná tvrzení.
16 fotografií

Jsou Palestinci nejvzdělanější národ? V televizní diskusi zazněla řada nepravd

Svět
Ze zasedání kutnohorských zastupitelů v úterý 5. září 2023
Český národní komitét ICOMOS, který je hlavním poradcem organizace UNESCO v otázkách kulturního dědictví, zásadně nesouhlasí s tím, aby v městské části Malín v Kutné Hoře stály čtyři třináctipatrové domy. Ty mají být součástí moderní rezidenční čtvrti asi s pěti sty byty, kterou chce v lokalitě vedle hlavního nádraží postavit soukromý investor, společnost Marlo KH.

Hlavní poradce UNESCO je proti věžákům v Malíně: Čtvrť neobohatí, právě naopak

Kutnohorsko
Výlov Rožmberka nabízí návštěvníkům vždy atraktivní podívanou
V pátek ráno začal slavnostní výlov rybníka Rožmberk. Rybáři poprvé zatáhli sítě kolem deváté hodiny ranní. Největší český rybník letos podle odhadů vydá zhruba 120 tun tržních ryb, z toho asi 80 procent kaprů. Návštěvníky výlovu čeká už tradičně také zajímavý doprovodný program. Nechybí ani ochutnávky nejrůznějších rybích specialit. Rožmberk se bude lovit do neděle 15. října.
64 fotografií

Rybáři spustili výlov Rožmberka. První zátah si nenechaly ujít stovky lidí

Regiony
Výlov Rožmberka nabízí návštěvníkům vždy atraktivní podívanou.
V pátek ráno začal slavnostní výlov rybníka Rožmberk. Rybáři poprvé zatáhli sítě kolem deváté hodiny ranní. Největší český rybník letos podle odhadů vydá zhruba 120 tun tržních ryb, z toho asi 80 procent kaprů. Návštěvníky výlovu čeká už tradičně také zajímavý doprovodný program. Nechybí ani ochutnávky nejrůznějších rybích specialit. Rožmberk se bude lovit do neděle 15. října.
64 fotografií

Rybáři spustili výlov Rožmberka. První zátah si nenechaly ujít stovky lidí

Jindřichohradecko
Mezinárodní konference Aktuální trendy muzejní prezentace a edukace se letos koná v mělnickém muzeu.
/FOTOGALERIE/ Mezinárodní konference Aktuální trendy muzejní prezentace a edukace se letos koná v mělnickém muzeu. Účastníci mají za sebou dva dny workshopů, diskuzí, přednášek a zahraniční inspirace zpestřené prohlídkou města Mělník i muzejních výstav a expozic. Vyrazili také na exkurzi do skalního obydlí a na poslední část workshopů do Lhotky u Mělníka.
31 fotografií

V mělnickém muzeu se uskutečnila mezinárodní konference

Čtenář reportér
Vítězové soutěže.
Ceny Cestovního ruchu Karlovarského kraje se udělovaly poslední zářijový týden v Mariánských Lázních. Cestovní ruch patřil během pandemie koronaviru mezi nejvíce zasažené sektory ekonomiky. Karlovarskému kraji se postupně podařilo přilákat turisty zpět a v první polovině letošního roku přivítal rekordní počet návštěvníků. Právě obrovskou práci a úsilí firem a jednotlivců ocenili krajští zástupci na 1. ročníku této soutěže. Slavnostním večerem v Mariánských Lázních provázeli manželé Adéla Rožek Elbel a Michal Rožek.

V Mariánských Lázních vyhlásili nejlepší osobnost a počin cestovního ruchu

Chebsko
Oslavy světového dědictví UNESCO v Karlových Varech
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Už více než dva roky se Karlovy Vary pyšní značkou UNESCO. Letos tento úspěch slaví město čtyři dny a centrem dění je park před Alžbětinými lázněmi. Oslavy začaly na státní svátek 28. září a potrvají až do neděle 1. října. Dorazí hvězdní interpreti české hudební scény i regionální umělci. Nechybí jarmark a produkty moravských vinařů a malých pivovarů.
26 fotografií

Oslavy světového dědictví UNESCO potrvají v Karlových Varech čtyři dny

Z okolí
Ve velehradském turistickém centru se setkala bílá s modrou
Návštěvníci výstavy, kteří se chtěli dozvědět něco více o modrotisku, určitě nepropásnou do 5. listopadu v Turistickém centru Velehrad příležitost a poznání na vlastní oči krásy výstavy modrotisku s názvem Setkala se modrá s bílou. A jistě to bude stát za to. Vždyť výstava oslavuje nejen krásu zapomenuté techniky výroby modrotisku, ale i rozmanitost lidových vzorů.
19 fotografií

Ve velehradském turistickém centru se setkala bílá s modrou

Slovácko
Nový web Deníku 77plus1.cz nabízí regionální zajímavosti, fotografie, videa i něco navíc
Nějak se nemůžu rozhodnout, co je větší div: pes, který dokáže vyčenichat lidské ostatky nacházející se desítky metrů hluboko pod vodou, nebo umělá inteligence? Schopnosti obojího jsou až šokující. Umělá inteligence už dokáže takové věci, že se nad nimi tají dech. Zatím spíš pro zábavu ji využívá starosta Úvalna, který za jejího přispění připravil originální výstavu v místní minigalerii. Možnosti AI jsou ale nesrovnatelně větší. Proto doufejme, že se nevymkne kontrole a zůstane jen dobrým sluhou, a ne zlým pánem. 

77plus1: Žatec na seznamu UNESCO, psí specialisté i uměl(eck)á inteligence

O Deníku
Historické jádro Žatce.
Město Žatec a okolní chmelařská krajina jsou mezi památkami UNESCO. Na prestižní seznam světového kulturního dědictví byl zapsán jedinečný celek, který dokumentuje cyklus pěstování, zpracování a obchod se žateckým chmelem od historických dob do současnosti. Žatec a krajina žateckého chmele jsou vůbec prvním chmelařským dědictvím se světovou značkou UNESCO.
34 fotografií

OBRAZEM: Žatec a okolí jsou v UNESCO. Co tam přesně patří?

Žatecko a Lounsko
Delegace ze Žatce se raduje v Rijádu ze zápisu města na seznam UNESCO
Žatec a krajina žateckého chmele se 18. září 2023 staly součástí světového dědictví UNESCO. O zápisu rozhodl Mezivládní Výbor pro světové dědictví na svém 45. rozšířeném zasedání v Rijádu. Pro Českou republiku to je sedmnáctý zápis na seznam světového přírodního a kulturního dědictví. Zároveň jde o první chmelařskou krajinu na světě, která získala tento status. ČTK o zápisu informovalo české ministerstvo kultury.
13 fotografií

Česko má další památku UNESCO. Na prestižní seznam se dostal Žatec

Regiony
Řada turistů výstup na horu Fudži podcení. Špatně se obléknou a mají i nedostatečnou fyzičku.
Nejvyšší hora Japonska Fudži patří k tamním nejvyhledávanějším turistickým cílům. Podle toho to také u sopky s poslední erupcí v roce 1707 vypadá. Všude odpadky a toalety často nestíhají. Turistů se v místě pohybuje prostě moc, a navíc i lidí, kteří si sem vyšli jen tak na houby shiitake. Do nemocnice tak muselo být jen v letošní sezoně z hory transportováno pět lidí kvůli vážným zdravotním potížím. Dalších zranění jako podvrtnutých kotníků nebo dýchacích problémů bylo nepočítaně.
9 fotografií

Posvátná japonská sopka trpí. Turistů je moc, všude odpadky, toalety nestíhají

Do světa
Z putování za arménskými chačkary a kláštery v kavkazských horách.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Slyšeli jste o arménských chačkarech, tedy kamenných stélách, které jsou zahaleny dosud nerozluštěnou, více než tisíciletou záhadou? Je možné, že rozluštění záhady tajemných otvorů na těchto křížových kamenech pochází z Čáslavi? Pomohl k Rozluštění princip Occamovy břitvy? Vydejte se nyní do prastarých klášterů v kavkazských horách ve slunné Arménii.
43 fotografií

Dovolená v Arménii: cestovatel z Čáslavi se vydal za pokladem do kavkazských hor

Čtenář reportér
Korejští dobrovolníci pomáhali v Třebíči.
Kousek korejské kultury, ale i chuť dopomoci k lepšímu životnímu prostředí v regionu. To do Třebíče přivezlo dvaatřicet korejských dobrovolníků. Navštívili třebíčskou nemocnici, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Ambrela, pracoviště Chaloupek, vyčistili zanesený žlab u cyklostezky v Poušově a uklidili Podzámeckou nivu po skončení Slavností UNESCO.
29 fotografií

Eko koule v řece i tradiční kultura. Korejští dobrovolníci pomáhali v Třebíči

Čtenář reportér
Moderní technologie, jako brýle pro virtuální realitu a 3D tisk a micro:bit, využívají při výuce děti na základní škole v Ostrožské Lhotě na Zlínsku. Ilustrační foto.
Seznam školních potřeb vypadá už desítky let obdobně a prim v něm hraje stále papír. Ve školách se ale dostávají ke slovu i moderní technologie. Podle odborníků výuku vylepšují, je ale nutné dbát na kvalitu obsahu i možnosti pedagogů. Vliv umělé inteligence zatím jen odhadují.

Na prvňáčky čekají i tablety. Technologie ve výuce jsou výzvou

Česko
Praha pohled na město.
Ve druhé polovině desátého století byla Praha patrně nejvýznamnějším trhem s otroky zaalpské Evropy, z pohledu moderních dějin Češi nebyli otroky ani otrokáři. ČTK to řekli historici Jan Zelenka a Jan Slavíček z Historického ústavu Akademie věd ČR. V novověku podle Slavíčka české země otrokářství nikdy nezažily, lidé nebyli vlastněni, ačkoliv jejich podmínky se otroctví někdy blížily. Na dnešek připadá mezinárodní den památky obětem obchodu s otroky, který vyhlásilo UNESCO v roce 1998.

Praha byla podle vědců patrně nejvýznamnějším trhem s otroky v zaalpské Evropě

Praha
Noční průvod v roce 2003 u příležitosti oslav zápisu Třebíče na Seznam Unesco
/FOTOGALERIE/ Když Třebíč před dvaceti lety, v srpnu 2003, slavila svůj vstup na Seznam světového kulturního dědictví Unesco, uspořádala na tu dobu několik nevídaných akcí. První středověké slavnosti se ve městě sice konaly již o dva roky dříve u příležitosti devíti set let od vzniku benediktinského kláštera, co do rozsahu však byly ty v roce 2003 mnohem rozsáhlejší.
19 fotografií

Jak vypadal třebíčský noční průvod před dvaceti lety? Podívejte se

Třebíčsko
První den oslav připomínající 20. výročí zápisu Třebíče na Seznam Unesco.
/FOTO, VIDEO/ Malá holčička odhodlaně stojí tváří v tvář hroznému hrdlořezovi. Na obranu má jen dýku. „Evička se samozřejmě neleká. V kabelce hned vedle make-upu má dýku, tu hbitě tasí, zachytává ránu úchyla, sráží ho na zem, vítězoslavně se mu staví na záda a tím úchyla porazila,“ komentuje dění na kolbišti šermířský mistr ze Skupiny historického šermu Grál. A nejenže komentuje, ale vede i ruku holčičky tak, aby dokázala hrdlořezův výpad vykrýt, a následně ji bere v podpaždí a staví ji na ozbrojencova záda. Holčička sklízí nadšený potlesk diváků.
49 fotografií

Boje o čest a slávu a hlavně spousta legrace. V Třebíči začaly oslavy Unesco

Třebíčsko
V Řečanech nad Labem se bude jezdit po mostním provizoriu - Cena mostního provizoria včetně jeho instalace přesahuje 67 milionů korun bez DPH
Pardubický kraj má ve správě přes 800 mostů. Špatný stav mostů přináší komplikace pro řidiče. Opravy jsou však velmi drahé, a tak se na ně v řadě případů stále čeká. V současné době stavbaři rekonstruují hned šest z nich, dalších sedm projektů je v přípravě a začít se s nimi má letos a příští rok. Prioritou jsou mosty s horším stavem a významná frekventovaná místa. Pardubický Wonkův most přesto musí počkat. Přestože je kraj podle hejtmana podfinancovaný, za opravy mostů dá téměř 600 milionů korun.
23 fotografií

Opravy mostů v Pardubickém kraji: Složité stavby za více než půl miliardy

Pardubicko
Tradiční neapolská pizza
Současnou globalizaci ve světě pokrmů bez velkých debat určitě zastupují dvě jídla. Hamburgery a pizzy. Oba pokrmy si lidé dají jak u pouličních prodejců, tak i v restauracích. Oproti mletému masu v bulce má však pizza přeci jenom o něco navrch. Zatímco hamburger nefiguruje v seznamu světového dědictví UNESCO, právě pizza, tedy ta neapolská, je na indexu od roku 2017. Avšak, stejně jako hamburger, i pizza má různé podoby.
5 fotografií

Nejoblíbenější pizzy? Češi by se divili, italský klenot není jen o sýru a kečupu

Svět