ŠTÍTEK: UNESCO

Mezinárodní sen památek a sídel si připomněli i ve školní družině ZŠ Beroun-Závodí.
/FOTOGALERIE/ Významný Mezinárodní den památek a sídel si připomenuly i děti ve školní družině Základní školy Beroun-Závodí. UNESCO střeží kulturní dědictví celého světa. 18. 4. 1982 proto vyhlásilo tento den za „Mezinárodní den památek a sídel“. Jde především o to, aby se zvýšilo podvědomí o památkách a památkové péči. Neměli bychom na tento den zapomínat a každoročně si jej připomínat.
11 fotografií

Děti ze školní družiny poznávaly historii architektury města a luštily křížovku

Čtenář reportér
Přírodní rezervace Zbytka  tvoří lužní les a louky v ohybu říčky Dědiny (dříve označované jako Zlatý potok) s výskytem řady zvláště chráněných rostlin a živočichů.
Bohuslavice s více než tisícovkou obyvatel patří k největším obcím na Náchodsku. Málokdo ale asi ví, že se v prostoru dnešní obce přibližně před 80 miliony let rozprostíralo mělké moře. Právě tuto oblast nazýváme Česká křídová pánev, která je nejrozsáhlejším geologickým útvarem v Čechách.

Bohuslavice nabídnou návštěvníkům exkurzi do pravěkých dob

Náchodsko
Ilustrační foto
Český svaz pivovarů a sladoven chce, aby byla česká pivní kultura zapsána do nehmotných památek UNESCO. Podal proto přihlášku v Plzeňském kraji, jako kolébce vzniku českého ležáku, který zde byl poprvé uvařen před 180 lety.

Plzeňské pivo míří do UNESCO

Plzeňsko
Náměstek primátorky Martin Laštovička před nástěnnou fotografií městské památkové rezervace.
/ROZHOVOR/ Prvního dubna to bylo přesně čtyřicet let ode dne, kdy se historické jádro Jihlavy stalo památkovou rezervací. Centrum města s jedním z největších evropských náměstí, mnoho sakrálních staveb, dva pásy hradeb s polokruhovými baštami a věžemi. To vše, téměř kompletně dochované do dnešních dní, tvoří jednu z deseti nejvýznamnějších městských památkových rezervací v republice. „Kdyby nebylo Prioru, nevyboural se prostor za Snahou a Hradební neprorazilo město, jsme úplně jasně městem Unesco,“ uvažuje v rozhovoru náměstek primátorky pro památkovou péči Martin Laštovička.
16 fotografií

Památková rezervace: Básníci přirovnávali Jihlavu k Jeruzalému, říká Laštovička

Jihlavsko
Kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.
/ROZHOVOR/ Zámek v Lednici na Břeclavsku je jednou z nejnavštěvovanějších památek v České republice. Málokdo si jej ale pamatuje jako omlácenou budovu se zemědělským muzeem. Kastelánka Ivana Holásková ano. Za dobu svého třicetiletého působení se jí povedlo původně chátrající ruinu vyšvihnout mezi klenoty. „I po letech do práce, ve které bydlím, vstávám ráda. Když jsme začínali, padala nám na hlavu střecha s omítkou,“ říká kastelánka v rozhovoru pro Deník Rovnost. V prvních dubnových dnech oficiálně začíná nová turistická sezona.
9 fotografií

Zpoplatnění vstupu do zámeckého parku je nezbytné, říká kastelánka z Lednice

Břeclavsko
Setkání králů na Sv. Antonínku v roce 2014
Setkání čtyř králů se letos v neděli 8. května uskuteční na poutním místě - sv. Antonínku. Podepíší tam pamětní listinu připomínající historicky třetí královský summit a při bohoslužbě od 15 hodin, se spolu s ostatními poutníky pomodlí za pěkné počasí, které je pro konání slavností, jakou jsou jízdy králů, velmi důležité. Dohodli se na tom představitelé Hluku, Kunovic, Vlčnova a Skoronic.
19 fotografií

Velké setkání králů na sv. Antonínku bude poprvé ve čtyřech! Už se chystá

Slovácko
Větrný mlýn, známá turistická atrakce v Třebíči po rekonstrukci roztočil své mohutné lopatky. Větrník byl postaven roku 1836, pro potřebu Budischowského závodů. Nedrtil obilná zrna, ale dubovou a borovou kůru na tříslo.
/FOTO/ Všechny turistické památky v Třebíče se otevřou o víkendu 2. a 3. dubna. K bazilice svatého Prokopa a židovské čtvrti, které jsou zapsané v Unesco a otevřené celoročně, tak přibude i větrný mlýn, městská věž a vodojem na Kostelíčku. „V židovské čtvrti mohou o víkendu návštěvníci nahlédnout do Přední synagogy nebo židovského trojdomí na Tichém náměstí, ve kterém dostanou kávu a sušenku zdarma. Prohlídky rozšířené o běžně nepřístupnou trpasličí galerii čekají na návštěvníky baziliky,“ uvedl vedoucí cestovního ruchu Václav Prchal.
66 fotografií

V Třebíči začíná hlavní turistická sezona, otevře se i trpasličí galerie

Třebíčsko
Den poezie ve školní družině v Závodí.
Ve školní družině v Berouně v Závodí jsme si všichni připomenuli Světový den poezie. Ten byl organizací UNESCO vyhlášen v roce 1999 při příležitosti 30. zasedání této významné odborné organizace OSN v Paříži. Cílem mezinárodního svátku poezie je pozvednout upadající tradici básnictví. Jde i o podporu výuky poezie na celém světě. Světový den poezie si klade za cíl návrat k tradici ústního přednesu básní.
22 fotografií

Děti z berounské družiny v Závodí si připomněly Světový den poezie

Čtenář reportér
Letošní Rozloučení s masopustem v Hlinsku.
Osobitá atmosféra, tradiční vzhled masek, nespoutané veselí - to vše dělá masopustní obchůzky na Hlinecku něčím nevšedním. Proto jsou také od roku 2010 zapsány na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Ohlédněte se s námi za letošním tradičním rozloučením s masopustem v této části našeho kraje. Za fotografie a video děkujeme panu Jaroslavu Černému.
30 fotografií

VIDEO: Když chlapi tančí, medvěd vozí děti a kobyla obtěžuje pěkná děvčata

Čtenář reportér
Letošní Rozloučení s masopustem v Hlinsku.
Osobitá atmosféra, tradiční vzhled masek, nespoutané veselí - to vše dělá masopustní obchůzky na Hlinecku něčím nevšedním. Proto jsou také od roku 2010 zapsány na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Ohlédněte se s námi za letošním tradičním rozloučením s masopustem v Hlinsku. Za fotografie a video děkujeme panu Jaroslavu Černému.
30 fotografií

VIDEO: Když chlapi tančí, medvěd vozí děti a kobyla obtěžuje pěkná děvčata

Čtenář reportér
Profesor a vědec Jan Jeník.
Před nedávnem nás zasáhla smutná zpráva, že nás navždy opustil profesor Jan Jeník. Pedagog a vědec celoživotně spjatý s Krkonošemi, jenž určil v 60. letech nový směr bádání o našich nejvyšších horách, když formuloval teorii anemo-orografických systémů, a podílel se například na konceptu krkonošské arkto-alpínské tundry, ukončil svou životní pouť ve věku 93 let. Čest jeho památce!

Správa KRNAP. Opustil nás profesor a vědec Jan Jeník

Čtenář reportér
Profesor a vědec Jan Jeník.
Před nedávnem nás zasáhla smutná zpráva, že nás navždy opustil profesor Jan Jeník. Pedagog a vědec celoživotně spjatý s Krkonošemi, jenž určil v 60. letech nový směr bádání o našich nejvyšších horách, když formuloval teorii anemo-orografických systémů, a podílel se například na konceptu krkonošské arkto-alpínské tundry, ukončil svou životní pouť ve věku 93 let. Čest jeho památce!

Správa KRNAP. Opustil nás profesor a vědec Jan Jeník

Čtenář reportér
Gymnazisté se nebojí myslet
Studenti v maturitních třídách Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích mají touto dobou plné ruce práce s přípravou na maturitní a přijímací zkoušky, ale přesto si někteří našli trochu času a zúčastnili se prestižní filozofické olympiády s podtitulem Nebojme se myslet, kterou organizuje již tradičně Katedra filozofie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Nejlépe se umístil Vojtěch Rout, který obsadil krásnou druhou pozici. 

Student z Domažlic skončil na filosofické soutěži druhý. Konkurence byla veliká

Čtenář reportér
Šéfredaktor Slováckého deníku Pavel Bohun
S rozhodností nevídaných rozměrů jsem se setkal u organizátorů letošních jízd králů. Po dvou uplynulých letech protipandemických omezování této oslavy to totiž vypadá, že v tomto roce už koronavirová epidemie snad ani nemůže mít sílu na to, aby se rituál zapsaný v roce 2011 do seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO, nemohl konat.

O velkém setkání králů na Svatém Antonínku

Názory z regionu