VIDEO: A je to tady! Premiérový start nejsilnější rakety Falcon Heavy

Raketa Falcon Heavy, která je dílem miliardáře a vizionáře Elona Muska, odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě 6. února ve 21:45 SEČ. Při prvním startu vynesla na oběžnou dráhu auto Tesla Roadster.

Kvůli silnému větru v horních vrstvách atmosféry byl start několikrát odložen.

Z floridské rampy 39A odstartovala nejsilnější raketa současnosti. Kolos o hmotnosti 1400 tun dokáže vynést na nízkou oběžnou dráhu náklad o hmotnosti 64 tun. Fakticky se jedná o tři spojené první stupně rakety Falcon 9. První stupeň Falconu Heavy bude disponovat 27 motory Merlin 1D.

Původně měl 70 metrů dlouhý nosič startovat v 19:30 našeho času, společnost ale ohlásila více než dvouhodinový posun kvůli povětrnostním podmínkám.

Raketa neletěla do vesmíru naprázdno. Ve Falconu byl první model z automobilky Tesla – roadster první generace.

Elon Musk poslal do vesmíru sporťák Tesla Roadster.

Elon Musk posadil na místo řidiče robokosmonauta Starmana, kterému při startu na eliptickou dráhu kolem Slunce, hrála píseň Davida Bowieho – Space Oddity.

Elon Musk (46) je americký podnikatel, vynálezce a filantrop, který tvrdí, že je „velká šance na existenci jednoduchého života na ostatních planetách“. Musk spoluzaložil a vede automobilku Tesla Inc. Založil kosmickou společnost SpaceX a zároveň je předsedou společnosti SolarCity, která se v USA zabývá instalací solárních panelů pro domy.

Figurína byla oblečena do skafandru, který společnost SpaceX vyvíjí a měli by jej využít astronauti při startu a přistání v připravované lodi Crew Dragon, která bude vozit posádku na ISS. Skafandry však nejsou určené pro výstupy do otevřeného prostoru – jejich úkolem je ochránit posádku před náhlou ztrátou tlaku.

Start na místě sledovaly tisíce Američanů.

Start nové rakety, která je dalším krokem k pilotovaným vesmírným expedicím, je mimořádný i díky tomu, že se během letu od rakety oddělily tří první stupně. Dva pomocné bezpečně přistály v areálu Mysu Canaveral, centrální stupeň, který se oddělil později, však místo přistání minul a zřítil se do Atlantského oceánu.

Mohlo by vás zajímat: