Čeští vědci odjeli do Antarktidy. Budou zkoumat klima a život na nejdrsnějším mí

Čeští vědci opustili Evropu a vydali se směrem k nejnehostinnějšímu místu na zemi. Štěstí přeje odvážným a my jim držíme palce.

Čeští vědci odjeli do Antarktidy. Budou zkoumat klima a život na nejdrsnějším místě planety
Čeští vědci odjeli do Antarktidy. Budou zkoumat klima a život na nejdrsnějším místě planety
Zdroj: archiv

Dvacetičlenný tým v pondělí před půlnocí vyrazil přes Frankfurt a Santiago de Chile na Mendelovu polární základnu v Antarktidě, která vznikla před šesti lety a provozuje ji brněnská Masarykova univerzita.

Čtěte celý speciál o Antarktickém projektu. Najdete tam všechny důležité zprávy z Antarktidy

V nejpočetnější skupině za posledních sedm let je 14 vědců, zbytek jsou specialisté, kteří se starají o provoz stanice. Vědci se zabývají výzkumem klimatu. 

A co bude dál?

Kdy dorazí expedice na základnu na ostrově Jamese Rosse není jisté, záleží na počasí. Z Patagonie pojede chilským armádním ledoborcem na vojenskou základnu a odtud poletí za příhodných povětrnostních podmínek vrtulníkem, případně se přeplaví na plovoucím pontonu. Přelom roku je pro výzkum ideální, protože na jižní polokouli vrcholí léto a v příznivém případě zde panují podmínky srovnatelné se zimou v ČR. Návrat vědci plánují tradičně zhruba na půlku března.

 

Budou zkoumat lokální klimatické podmínky odledněné severní části ostrova Jamese Rosse, měřit a hodnotit rychlost ústupu ledovců či rozmrzání vrstvy trvale zmrzlé půdy. Soustředí se na tzv. antarktické oázy, což jsou místa, odkud ustoupil ledovec. Sledují, jak se zde uchytil život v podobě řas a lišejníků v drsných klimatických podmínkách, a zaznamenávají změny počasí.

Budou také měřit a modelovat škodlivé ultrafialové záření během každoročního úbytku stratosférického ozonu nad Antarktidou. Navážou na dosavadní výzkum, při němž sledují vliv drsných klimatických podmínek na tamní vegetaci. Zaměří se také na biodiverzitu mikroorganismů či parazitologii antarktických ryb. Předmětem jejich zájmu je také geologický vývoj ostrova.

Úvodní foto z Antarktidy: Thinkstock

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

Související články