První český vědec na Antarktidě: Výzkum v nejdrsnějších podmínkách na Zemi

Antonín Mrkos byl prvním vědcem na Antarktidě. Byl to výjimečný člověk − kromě výzkumu na jižní polární oblasti stihl objevit 13 komet a 274 asteroidů.

První český vědec na Antarktidě: Výzkum v nejdrsnějších podmínkách na Zemi
První český vědec na Antarktidě: Výzkum v nejdrsnějších podmínkách na Zemi
Zdroj: archiv

Antonín Mrkos (1918–1996) odjel do Antarktidy už jako známý astronom, jehož specialitou bylo objevování komet.

2 800 kilometrů nejnepříznivější krajinou na Zemi

Se 3. a 4. sovětskou expedicí pobýval v Antarktidě v letech 1957–1959. Přezimoval na stanici Mirnyj, měřil charakteristiky polární záře a fotoelektrické charakteristiky světla noční oblohy. Na konci roku 1958 vyrazil jako radista, řidič a navigátor s výzkumnou a zásobovací kolonou pro stanici Vostok do centra Antarktidy (obr. vlevo).

Tajemný rodokmen meteoritů známe i díky Čechům. Video ve 3D

Kolona vojenských tahačů s 21 člennou posádkou vyrazila z Mirného 23. října 1958. Některé táhly náklad, jiné vezly obytnou nástavbu, v níž polárníci během cesty žili. Stanici vybudovali Rusové o rok dříve (16. prosince 1957) v oblasti jižního geomagnetického pólu. Jak jim začaly okamžitě ukazovat meteorologické teploměry, stanice byla zároveň postavena i na světovém pólu chladu. V roce 1983 zde dokonce naměřili absolutně nejnižší teplotu na Zemi, -89,2 °C. První obyvatelé Vostoku prožili zimu úplně odříznutí od světa a teď konečně měli spatřit jiné lidi.

„…Všechno, co nebylo v domečku upevněno, spadlo na zem a leccos se rozbilo. Největší spoušť byla v kuchyni. Vařit při jízdě bylo pro našeho lékaře snad to nejhorší, co jej až dosud v životě potkalo. Takovou jízdu ani náš eskymácký pes nevydržel. Když jsme ho pustili z domku ven, rozběhl se po našich stopách nazpět k Mírnému. Brzy zmizel z dohledu a už nikdy jsme ho neviděli. Zahynul někde ve vichřici, která se brzy potom rozpoutala,“  popsal cestu Antonín Mrkos v knize Naši v Antarktidě.  

Flora a fauna Antarktidy – co zde roste, plave či létá

Otřesy v nástavbě musely být nesnesitelné, zvláště když nebylo jak si odpočinout. Navíc kolona zastavovala během dne pouze dvakrát, jen na dvě hodiny. Uvařit a sníst oběd, určit zeměpisnou polohu a odjezd… Nedalo se spát, nedalo se odpočívat. Únava si nevybírala.

Nakonec se za volanty střídali všichni včetně Mrkose. Do stanice Pionýrská to bylo 375 km a objevili se tam 28. října. Dva dny odpočinku a vyrazili dál. 12. listopadu spatřili před sebou stanicí Komsomolská. Odpočinek a zase dál.

5. prosince. Jeden z tahačů náhle odbočil v pravém úhlu z kolony a pokračoval pryč. Příčina takové „nekázně“ může být jen jedna – řidič únavou usnul. Traktor jede na plný plyn, kam chce. Než se nám jej podařilo jiným tahačem dohnat, byl už dva kilometry daleko…  Stále však jel někam pryč a řidič tvrdě spal.

Řidič stíhače Nikolaj Pugačev  popadl kladivo, které měl v kabině a vyskočil ven. Ve hlubokém sněhu dohnal uprchlíka a kladivem začal bušit na jeho kabinu, až ho vzbudil. Nikolaj to odnesl omrzlýma rukama, zapomněl si v tom fofru vzít rukavice, a ještě dlouho vykašlával krev, jak se nadýchal  mrazivého vzduchu při běhu.

7. prosince 1958 byli konečně na Vostoku. Vítalo je 11 lidí, kteří tu strávili zimu. Na jižním geomagnetickém pólu díky Antonínu Mrkosovi zavlála i naše vlajka. Vyložili náklad, krátký oddech a rychle zpátky.   

A co teprve cesta zpět?  

Při návratu nás silně zlobil stroj. Občas se zadrhlo ložisko v levém náhonu, pravý poslouchal neustále, a tak jsme jezdili v kruhu, stroj udělal tak deset koleček a pak jel třeba dalších 50 km rovně. Letci, co létali nad námi a viděli tu podivnou stopu ve sněhu, se nás opatrně vyptávali na zdraví.

26. prosince jsou v Mirném, konečně doma. I v dnešní době by to byl úctyhodný výkon. Trasu dlouhou přes 2 800 kilometrů v nejdrsnějších planetárních podmínkách překonali za 65 dnů.

Antonín Mrkos byl jediný z našich vědců, který zažil etapu objevování neobydlených prostor samostatnými motorizovanými kolonami. Stylem, který Rusové, díky zkušenostem ze svých severských oblastí, dokonale zvládali. I tady ale hrála občas významnou roli okamžitá improvizace.

Nahá Antarktida: na odhalené mapě vypadá jako hlava nosorožce

Dnes  se nám u jednoho tahače odlomilo hnací kolo pravého housenkového pásu. Všechny šrouby co ho držely, se přetrhly. Jejich odlomené zbytky zůstaly v závitech. V přírubě, na které bylo původně  přišroubováno. Jak to dostaneme ven? Ani nevím proč jsem si vzal s sebou na cestu malou vrtačku na 24 voltů s několika vrtáky. Teď se hodila. Připnul jsem ji na baterii tahače a pokoušeli  jsme se odlomené zbytky odvrtat. Šlo to. Pomalu, ale šlo. Ocel šroubů díky mrazu nebyla tak tvrdá. Střídali jsme se u odvrtávání celý den, až se nám všech čtrnáct odlomených šroubů podařilo vytáhnout. Přišroubovat hnací kolo a natáhnout housenkový pás bylo ve srovnání s celodenní opravou jen hračkou.

 

Láska na celý život?

Podruhé se Antonín  Mrkos objevil  v Antarktidě v letech 1961–1963 jako vedoucí čtyřčlenné československé skupiny v 7. sovětské antarktické expedici. Přezimovali na stanici Novolazarevská a prováděli geofyzikální výzkum.

Od roku 1965 pracoval ve funkci vedoucího hvězdárny na Kleti u Českých Budějovic. Zaměřoval se především na pozorování malých těles sluneční soustavy – planetek a komet. Během svého života objevil nebo byl spoluobjevitelem celkem 274 planetek a 13 komet. Jeho domácí životní a profesní dráha ale nebyla bez zákrutů a jejich zkoumání dnes čeká na fundovaného historika

ROZHOVOR: Češi v Antarktidě letos nasbírali přes 1000 parazitů

Antonín Mrkos zemřel 26. května 1996 ve věku 78 let, ale ještě v dubnu toho roku zahájil vernisáž o Antarktidě v Předklášteří, poblíž svého rodiště ve Střemchoví na jižní Moravě. 

Úvodní foto: Antonín Mrkos vyměřuje první astronomický bod pro zakotvení mapy v oblasti Lazarevova ledovce. Asistuje Stanislav Bártl  (vpravo). Přesná poloha: 69° 55´ jižní šířky, 12° 51´ východní délky. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Související články