Západní Antarktida se otepluje dvakrát rychleji, než se čekalo. Co to znamená?

Antarktida je na tom hůře, než se doposud soudilo. Jak to ovlivní pozemský život na planetě?

Západní Antarktida se otepluje dvakrát rychleji, než se čekalo. Co to znamená?
Západní Antarktida se otepluje dvakrát rychleji, než se čekalo. Co to znamená?
Zdroj: archiv

Západní Antarktida se otepluje dvakrát rychleji, než se předpokládalo. Vyplývá to ze studie amerických vědců, která byla představena v Oslu. Vědci se podle agentury Reuters obávají, že by oteplování v Antarktidě mohlo vést k rychlejšímu vzestupu hladiny světových moří. O studii informoval i server ScienceDaily.com

Podle studie vzrostla průměrná roční teplota ve sledované oblasti od roku 1958 o 2,4 stupně Celsia. Je to jedno z nejvyšších temp oteplování na světě a představuje to trojnásobek růstu celosvětové průměrné teploty.

"Západní část ledové pokrývky Antarktidy se otepluje asi dvakrát rychleji, než jsme se dosud domnívali," uvedl jeden z autorů studie David Bromwich. "Oteplování vyvolává obavy z toho, jak moc může Antarktida přispět k vzestupu hladin oceánů."

 Pokud by roztál veškerý ledový příkrov v západní Antarktidě, hladina moří by se na celém světě zvedla o 3,3 metru. Vědci ale zdůrazňují, že takový proces by trval několik století. Západní Antarktida v současnosti přispívá k vzestupu hladin oceánů zhruba o 0,3 milimetru ročně. Výraznější vliv má v tomto směru tání ledovců v Grónsku, které podle vědců ročně zvýší hladinu moří o 0,7 milimetru. 

 
Hladina světových moří zvolna stoupá. Za 20. století se podle vědců zvýšila o 20 centimetrů. Pro 21. století odborníci odhadují vzestup moří o 18 až 59 centimetrů v závislosti na tom, jak rychle bude růst průměrná světová teplota. 

Podívejte se na neuvěřitelné proměny Antarktidy v dokumentu BBC s Davidem Attenboroughem:

Zdroj: Youtube

Úvodní foto: Thinkstock 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

Související články