Dalekohled si sám všimne nebezpečí. Napojí se totiž na mozkové vlny člověka

Některé vojenské technologie, na nichž pracuje americká vládní organizace DARPA, zní šíleně a děsivě současně. Jednou z těch, které by měly přinést do armád největší změnu, jsou dalekohledy, které si samy všimnou rizika, o němž voják neví.

Dalekohled si sám všimne nebezpečí. Napojí se totiž na mozkové vlny člověka
Dalekohled si sám všimne nebezpečí. Napojí se totiž na mozkové vlny člověka
Zdroj: archiv

Zní to jednoduše: voják při pohledu dalekohledem zjistí na několikakilometrovou vzdálenost, zda se tam neskrývá nějaké nebezpečí. Přijde na to díky svým podvědomým myšlenkám, které vyhodnotí počítač. DARPA (neboli Defense Advanced Research Projects Agency) chce pro to využít velký hit posledních let sledování mozkových vln. Tímto způsobem se už pokusně ovládají létající roboti i počítačové systémy. 

Jak to funguje?

Jak je v DARPA zvykem, pojmenovali vynález podle nějakého známého sci-fi filmu, tentokrát podle Hvězdných válek. Vynálezu s oficiálním názvem Cognitive Technology Threat Warning System (CT2WS) přezdívají „Dalekohled Luka Skywalkera“ - stejnou pomůcku totiž tento hrdina používal. 

Dalekohled bude umístěný na přílbě a bude monitorovat mozkové vlny vojáků. Počítačový systém zabudovaný v dalekohledu bude scanovat 120stupňové pole ve výhledu přístroje a zaznamená obrazy potenciálních zdrojů nebezpečí do zorného pole vojáka. Když se na ně vojáci podívají, systém bude monitorovat mozkovou vlnu P-300, která je spojená s rozeznáváním. 

Přestože si to vojáci neuvědomují, jejich mozky rozeznají nebezpečí - a tento systém to pozná a vyhodnotí. DARPA už systém CT2WS testovala, zatím ne v poli, ale jen na cvičišti. V těchto podmínkách zatím fungoval skvěle; rozeznal až 91 procent potenciálních rizik. Ani ti nejlepší vojáci vybavení obyčejnými kvalitními dalekohledy přitom nenašli víc než 47 procent rizik. Nejdůležitější však je, že systém dokázal výrazně snížit počet falešných poplachů, z 810 za hodinu na pouhých pět. 

Futuristická technologie se tedy osvědčila, DARPA ji vyhodnotila jako úspěšnou a praktickou. Nyní tedy      super-dalekohled směřuje do armádních laboratoří pro další vývoj. Je velmi pravděpodobné, že po nějaké době najde tato technologie uplatnění i mimo armádu, podobně jako internet nebo GPS. Můžeme tedy čekat, že za   10-15 let budou fotoaparáty vybírat, co a jak fotit pomocí našich mozkových vln? Myslíme, že je to mnohem víc pravděpodobné, než se zdá…

FOTO: DARPA

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články