VIDEO: 49 létajících robotů víří ve vzdušném tanci. Armády si už mnou ruce

Obyvatelům rakouského Lince se naskytla neobvyklá podívaná. Na noční oblohu vzlétlo téměř 50 osvícených robotů. A pak začaly minivrtulníčky tančit – podobně jako světlušky při namlouvání…

VIDEO: 49 létajících robotů víří ve vzdušném tanci. Armády si už mnou ruce
VIDEO: 49 létajících robotů víří ve vzdušném tanci. Armády si už mnou ruce
Zdroj: archiv

Show nazvaná „The Cloud in the Web“ představila možnosti, jakých dnes robotika dosáhla. Takovou míru synchronizace, jaká byla vidět na tomto představení, zatím roboti nikdy nepředvedli. Přesně 49 samočinných strojů, které spolu navzájem komunikovaly rádiem, dokázalo měnit formace, synchronizovaně stoupat i klesat a společně měnit rychlost i směr pohybu. 

Fascinující podívaná vznikla díky společnostem Ars Electronica Futurelab and Ascending Technologies GmbH. Využily na to padesátku robotů AscTec Hummingbird – malých vznášejících se helikoptérek se čtyřmi rotory. Díky jejich naklánění jsou roboti nesmírně obratní, díky propojení zase nehrozí, že by se srazili. Experti v oboru robotiky se pokoušejí už řadu let synchronizovat co nejvíce jednotlivých strojů. Počtu 49 najednou se však zatím nikdo ani zdaleka nepřiblížil.

Roje robotů na obloze

Vloni se podařilo vědcům z University of Pennsylvania spojit do jednoho roje dvacet létajících robotů, ale to bylo maximum. Pokud se na video podíváte pozorně, neunikne vám, že létající roboti nemají žádný problém vyrovnávat poryvy větru – chovají se jako skutečný roj ptáků ve větru. I algoritmus, jímž se roboti řídí, je přitom podobný – jeden každý stroj vnímá polohu těch sousedních a své pohyby přizpůsobuje těm jejich. 

Japonci vymysleli vodícího robo-psa pro nevidomé

Tyto studie a pokusy, na rozdíl od jiných vědeckých oborů, nemají problém s financováním. Velmi ochotně je podporují armády a další organizace spojené s vojenským výzkumem. Právě dálkově ovládané sondy schopné samostatného rozhodování jsou totiž podle mnoha teoretiků vojenství budoucností války. 

Patří budoucnost války robotům?

Například na armádě Spojených států amerických je to vidět už v současnosti. Dnes už létající dálkově ovládané stroje (neboli droni či UAV) tvoří celou třetinu leteckého parku americké armády. Přitom v roce 2005 to bylo pouhých pět procent – vývoj jde vpřed neuvěřitelně rychle. Droni se přitom rychle rozšiřují také mezi policejními složkami a oblíbili se je i různé špionážní agentury. Budoucnost zkrátka patří robotům – Karel Čapek to předpověděl zcela přesně…

FOTO: Ars Electronica

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články