AFO ocenilo dokument o touze po dokonalém člověku

Olomouc ve dnech 17. – 22. dubna žila 47. ročníkem Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc. Festival v závěru předal Cenu za přínos popularizaci vědy zásadní osobnosti v oblasti evoluce a genetiky, britskému vědci Stevu Jonesovi.

AFO ocenilo dokument o touze po dokonalém člověku
AFO ocenilo dokument o touze po dokonalém člověku
Zdroj: archiv

Ocenil rovněž jak nejlepší český, tak světový populárně-vědecký film. V české soutěži u poroty zvítězil senzitivní dvojportrét špičkových českých lékařů s názvem Neodcházení. Cenu za nejlepší světový populárně-vědecký film pak vybojoval francouzský dokument Téměř dokonalý člověk o bolestivé cestě k vytvoření nového člověka.

AFO47 nabídlo pro 2 930 akreditovaných účastníků deset překvapivých programových sekcí, jež byly mj. věnované vizím budoucnosti lidstva, léčivým účinkům konopí i vyostřenému vztahu mezi vědou a náboženstvím. 

Výpověď o síle lidskosti

Snímek Neodcházení, který na AFO47 dosáhl na Cenu RWE za nejlepší český populárně-vědecký film, porazil dalších čtrnáct uchazečů o toto ocenění. Snímek režiséra a scénáristy Viktora Polesného je sondou do profesního i soukromého života kardiochirurga Jana Pirka a neurochirurga Vladimíra Beneše, která se dle vyjádření poroty „civilním způsobem dotýká těžkých okamžiků, kdy oba lékaři rozhodují o životě svých pacientů.“ Porota navíc počin vyzdvihla také proto, že je „velmi potřebnou výpovědí o síle lidskosti a vůli konat poctivě svou práci v době, kdy v naší společnosti vítězí materie a konzum.“ 

Transhumanismus vs. etika

Ceny za nejlepší světový populárně-vědecký film, o níž usilovalo devatenáct snímků, se dočkala francouzská režisérka Cécile Denjeanová za svůj apelativní dokument Téměř dokonalý člověk (Un Homme presque parfait). O vítězi rozhodla porota složená ze tří zahraničních festivalových hostů, mezi nimi profesor z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a jeden z nejvýznamnějších zastánců léčivých účniků marihuany, Lumír Ondřej Hanuš, po jeho boku rozhodoval Kanaďan Reid Gower, progresivní popularizátor vědy na sociálních sítích a nechyběl ani šéfdramaturg BBC pro pořady z oblasti vědy, přírody a historie Cassian Harrison. „Etické otázky spojené s transhumanismem bývají přehlíženy, tento film se však s nimi vypořádal znamenitě a již tak hluboké téma obohatil o filosofický rozměr,“ nechala se ve svém prohlášení slyšet mezinárodní porota. Na snímku francouzské režisérky Cécile Denjean navíc ocenila to, co by ostatně neměl postrádat žádný kvalitní populárně-vědecký film, totiž, že „všechny myšlenky prezentuje nanejvýš přehledně, pročež je může ocenit i divák bez znalostí techniky či nervové soustavy.“ 

Upoutávka na film Téměř dokonalý člověk:

 

Rok 2013

AFO s číslem 47 je již minulostí, nicméně už teď je jisté, kdy se odehraje další ročník. Organizátoři na médii hystericky propíraný konec světa v prosinci 2012 nevěří a termín AFO48 stanovili na dny od 16. do 21. dubna 2013. Již teď se rýsují programové bloky věnované např. architektuře, matematice nebo paměti. Více info sledujte na www.afo.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články