Astronomové prý poprvé pozorují zrod nové planety. Co nám to může přinést?

Poprvé můžeme pozorovat zrod nové hvězdy. Dosud jsme jej viděli jen na počítačích…

Astronomové prý poprvé pozorují zrod nové planety. Co nám to může přinést?
Astronomové prý poprvé pozorují zrod nové planety. Co nám to může přinést?
Zdroj: archiv

Švýcarští astronomové jsou údajně blízko velkého objevu. V oblačné změti prachu a plynů se prý nedaleko naší sluneční soustavy rodí nová planeta. Pokud se výsledky jejich pozorování potvrdí, půjde o vůbec první lidmi přímo sledovaný vznik planety. Informuje o tom časopis Astrophysical Journal Letters (více zde).

Nová planeta, nové možnosti

Vesmírný kvas, který se údajně pomalu mění v novou planetu třikrát větší než nejmohutnější planeta naší soustavy Jupiter, probíhá v soustavě hvězdy HD 100546. Ta je na astronomické poměry relativně blízko Zemi, světlo z ní k nám letí 335 let.

"Jestli je náš objev skutečně rodící se planetou, pak to bude poprvé, kdy vědci mohou sledovat proces jejího formování a také její vzájemné působení s okolním prostředím ve velmi raném stadiu," řekl podle listu The Daily Telegraph astrofyzik Sascha Quanz z univerzity v Curychu.

Dosud zkoumali vědci proces zrodu planet pouze prostřednictvím počítačových simulací. Nový objev by mohl výrazně posunout kupředu lidské chápání toho, jak se rodily planety v minulosti, a také vnést nové poznání do historie Země.

Dosavadní teorie předpokládají, že velké planety, jako je tato, se formují tak, že se na jednom místě shlukují plyny a prach, který zůstane po vzniku nové hvězdy.

Úvodní foto:Thinkstock

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články