více >>

Dějiny podprsenky: Od kapsy pro ňadra po košili se sáčky

Rakouští archeologové oznámili nález podprsenek starých 600 let. Jde o přelomový a jedinečný objev v dějinách odívání - doposud se myslelo, že ženy nosí podprsenky teprve asi 100 let.

Dějiny podprsenky: Od kapsy pro ňadra po košili se sáčky

Podprsenky existovaly o 500 let dříve, než jsme si mysleli…

Čtyři lněné podprsenky ze středověku byly nalezeny na rakouském zámku Lengberg ve východním Tyrolsku. U dvou z nalezených podprsenek již radiokarbonová datace potvrdila, že pochází z 15. století. 

Odborníci na dějiny odívání nález označují za překvapivý, protože se doposud předpokládalo, že podprsenky se nosí jen o něco déle než sto let, kdy vystřídaly těsné korzety.

Rakouská archeoložka z Innsbrucku Beatrix Nutzová, která tkaniny zpracovávala v rámci své dizertace, uvedla, že toto středověké spodní prádlo bylo objeveno již v roce 2008, ale zpráva je zveřejněna až nyní. Minulý rok o nich měla sice odbornou přednášku, ale informace zůstala pouze v akademických kruzích.

Mučení dívek v Číně: tradice ovazování nohou zničila zdraví 50 generacím žen

„Dva exempláře zachované ve fragmentech vypadají jako kombinace podprsenky a krátké košile. Košíčky končí přesně pod ňadry, byly však doplněny o další textilní části zakrývající dekolt; oděv však neměl rukávy," vysvětlila Nutzová. Dva další objevené kousky se podle ní podobají dnešním podprsenkám ještě více.

Velmi velké košíčky

Kurátorka pro oblast módy z Londýnského muzea Hilary Davidsonová podle AP konstatovala, že zvláště jeden z kousků "vypadá přesně jako (moderní) podprsenka". Až do tohoto nálezu nebyly žádné doklady o existenci podprsenek v době před 19. stoletím. „Středověké písemné prameny se o tomto tématu vyjadřují mlhavě, někdy jsou používány obraty jako "kapsy pro ňadra" nebo "košile se sáčky". Jiné zdroje zmiňují pouze jakési pentle, jejichž účelem bylo upevnit velká ňadra k tělu," doplnila Nutzová.

Nejstarší vyobrazení dámského přirození pochází z doby před téměř 40 000 lety

„S výjimkou jedné nalezené podprsenky mají všechny tři zbývající velmi velké košíčky, což by odpovídalo pramenům popisujícím "sáčky" na košilích," řekla archeoložka. Na zámku Lengberg bylo v souvislosti s přestavbou objeveno před čtyřmi lety celkem více než 2 700 textilních fragmentů z 15. století.

„Textilie byly používány společně s dalšími předměty, vesměs z organického materiálu, jako jsou kožené boty, coby výplňový materiál“, vysvětlila dále podle serveru uibk.ac.at Nutzová. Mezi zmíněnými 2 700 fragmenty jsou zastoupeny látky různých velikostí, materiálů, barev i zdobení. V některých případech lze i zjistit, zda původně patřily ženám, mužům nebo dětem.

Badatelka uvedla, že se zde našlo i pánské spodní prádlo: "Jedny zcela zachovalé lněné spodky, fragment dalších spodních kalhot a textilie z červené a modré vlny, která sloužila u kalhot jako lacl, patřily mužům."

FOTO: Thinkstock.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články