Exkluzivní rozhovor s mužem, který naučil létat dům

Vin Marshall je pravidelným autorem populárně naučných článků pro magazín Popular Science, v nichž mnohdy vážně i nevážně popisuje své bláznivé projekty a pokusy. V rozhovoru prozrazuje detaily svého nejodvážnějšího projektu.

Zdroj: archiv

Díky své obrovské představivosti i technickým a vědeckým znalostem je schopen zrealizovat ty nejneuvěřitelnější nápady. Spolu s bývalým spolužákem, rovněž inženýrem, Paulem Carsonemn a dále vynálezcem a konstruktérem Ericem Gockem vytvořili pro National Geographic Channel třídílný seriál Na tom přece nic není (v originále How Hard Can It Be?).  

Podívejte se na ochutnávku videa, ve kterém se do oblak vznese rodinný domek připevněný jen na několika barevných baloncích.

V něm naplno popustili uzdu své už tak dost divoké fantazii a dokázali divákům, že i ty nejšílenější nápady, jako například vzlétnout do oblak s domem zavěšeným na barevných létajících baloncích, lze uskutečnit. A to bez náročných dlouhodobých příprav a s využitím jen těch běžně dostupných materiálů a vědomostí. Přesvědčte se sami v rozhovoru níže.

 

Podobné šílenosti děláme už léta

S Vinem Marshallem rozmlouvala Jana Dobášová z National Geographic Channel.

Váš pokus byl vybrán i na obálku Guinessovy knihy rekordů pro rok 2012.

Ano, to je pravda, je to neuvěřitelné. Dům se tam dostal jako největší objekt vyzvednutý do vzduchu. Vůbec jsme byli překvapení a nadšení z celosvětového ohlasu našeho projektu. Když jsme v březnu s domem vzlétli, objevily se po celém světě tiskové zprávy. Víte, já se tyhle věci snažím sledovat a tak trochu sbírám články a odkazy o svých experimentech, které sám nebo s přáteli provádím. 

Byl jste hlavním organizátorem projektu a také vedoucím výroby. S kým jste dále spolupracoval?

Jednak je to můj kamarád ze střední školy Paul Carson, jinak úspěšný inženýr, a pak Eric Gocke, který má vlastní stavební společnost a je autorem mnoha odvážných vynálezů. Samotného letu se pak ujali dva zkušení piloti balónů, Troy Bradley a Jonathan Trappe. 

Vina Marshalla a jeho pokus uvidí diváci na obrazovkách National Geographic Channel poprvé již 31. ledna 2012 ve 23 hodin.

Kdy a jak jste přišel na nápad létajícího domu?

S Ericem vymýšlíme podobné šílené projekty celá léta a vlastně už ani nevím, kdy nás napadlo, že tohle by přeci taky mohlo jít a mohla by to být zábava. Určitě nás inspiroval animovaný snímek Vzhůru do oblak. Hned jsem si říkali, že to prostě musíme zkusit. 

A jak potom probíhaly přípravy?

S Ericem jsme si vždycky natáčeli videa o našich vynálezech a pokusech, snažili jsme se je publikovat, takže už jsme tak trochu věděli, jak postupovat v tomhle případě. Někdy v prosinci roku 2010 jsme měli první schůzku s producenty National Geographic, kde jsem jim představoval celý projekt. Chtěli vidět nějaká videa z předchozích akcí, líbilo se jim to a ani ne za měsíc jsme už podepisovali smlouvu. A jak diváci na vlastní oči uvidí, vše se pak dalo zrealizovat během 14 dnů, takže už v březnu 2011 jsme letěli. 

Jak dlouho samotný let trval?

Dům letěl asi hodinu a dostal se do obrovské výšky přes 3000 metrů. Vlastně bylo úžasné, že letěl tak vysoko, nakonec jsme pak museli začít odřezávat balonky, aby se nevznesl ještě výš.

FOTO: National Geographic Channel

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články