Náš člověk v Keni: Ostrov, odkud piráti unesli francouzskou turistku

Ostrov Lamu je jedno z nejúžasnějších míst v Keni. Mediální chvilku na výsluní hlavních zpráv celého světa si vydobyl loni na podzim. Ne zásluhou místní unikátní svahilské kultury, ale díky somálským pirátům, kteří z přilehlého ostrova Manda unesli francouzskou turistku.

Zdroj: archiv

Lamu se tak dostalo na oficiální seznam míst, kam se turistům silně doporučuje nejezdit. My jsme tam strávili Silvestra, a vrátili jsme se.

Místo se vylidnilo

Lamu patří do světového dědictví UNESCO a jeho ekonomika je na turismu do značné míry závislá. Když jsme tam vítali nový rok loni, bylo turistů všude plno. Na plážích hořely ohně a pařily tam stovky lidí, létaly špunty a ohňostroje.

Tentokrát zely pláže a hotely prázdnotou a bílých návštěvníků se úzkými uličkami města couralo poskrovnu. Hoteliéři smutně kroutili hlavou, majitelé lodí museli jít v bitvě o zákazníky s cenami dolů a náš kamarád Ali, kterého turismus docela slušně živil, se rozhodl začít si hledat práci v Dubaji.

Strážci, kam se podíváš

To všechno vinou jediné gangsterské akce několika zoufalých Somálců na motorovém člunu. Mírumilovné a ospalé Lamu se změnilo.

 

Dříve jste potkali policistu maximálně tak v městském policejním baru, jediném místě, kde se na muslimském ostrově prodává alkohol. Dnes má své dva ozbrojence každý hotel a vojáci i policie hlídkují na vodě i na souši. I místní mají oči na stopkách a každá přespolní loď je okamžitě prověřena.

Nezbývá než doufat, že hysterie co nejrychleji opadne, ambasády odvolají svá cestovní varování a turisté se na Lamu vrátí. Byla by škoda zavrhnout toto šarmantní místo s jedinečnou kulturou, skvělou kuchyní, pěknými plážemi a přívětivými lidmi.

Nasajte atmosféru ostrova Lamu ve fotogalerii:

 

 

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články