OBRAZEM: smutný poslední let posledního raketoplánu ve 20 obrazech

Raketoplán Discovery, který se vrátil ze své poslední cesty do vesmíru loni v březnu, byl dopraven do Washingtonu, kde mu bude vyhrazeno čestné místo v Národním leteckém a vesmírném muzeu Smithsonian.

OBRAZEM: smutný poslední let posledního raketoplánu ve 20 obrazech
OBRAZEM: smutný poslední let posledního raketoplánu ve 20 obrazech
Zdroj: archiv

Nejstarší americký raketoplán absolvoval poslední let z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě do metropole Spojených států na hřbetě speciálně upraveného Boeingu 747. 
 

Letoun s raketoplánem za úsvitu místního času naposledy zakroužil nad startovací rampou na mysu Canaveral a pak se za doprovodu stíhačky vydal do Washingtonu, nad kterým před přistáním také ve výšce kolem 450 metrů přes hodinu kroužil, aby podle záměru "pozdravil" metropoli. 
 

Za přítomnosti tisíců odborníků a zvědavců přistál v 11:05 místního času (17:05 SELČ). 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Discovery bude podle stanice CNN v příštích dnech umístěn a vystaven v hangáru prestižního muzea Smithsonian poblíž washingtonského Dullesova mezinárodního letiště.
 

V muzeu se ve čtvrtek uskutečnil oficiální obřad k příjezdu raketoplánu. 

Discovery byl ve vesmíru poprvé v roce 1984 a celkem absolvoval 39 výprav na oběžnou dráhu kolem Země. 
 

Raketoplán strávil na oběžné dráze za léta služby 351 dní, tedy téměř rok. Na jeho palubě se vystřídalo 246 členů posádky.
 

Stal se v roce 2005 prvním podobným strojem v historii, který měl ženskou velitelku, Eileen Collinsovou.
 

Je nejstarším ze tří dochovaných raketoplánů. Endeavour by měl být od září vystaven v Kalifornském vesmírném středisku, zatímco Atlantis zůstane na Floridě v Kennedyho vesmírném středisku. 
 

Prototyp Enterprise, který nikdy nelétal a je nyní v muzeu Smithsonian, bude přemístěn do muzea v New Yorku. 
 

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil program raketoplánů loni v létě, především kvůli jejich finanční nákladnosti. 

 

Discovery byl v roce 2005 prvním raketoplánem, který letěl do vesmíru po havárii raketoplánu Columbia roku 2003.
 

Předtím v roce 1986 ztroskotal i raketoplán Challenger, který vybuchl krátce po startu. Columbia se rozpadla při návratu na Zemi. Celkem při těchto haváriích zahynulo 14 astronautů, 10 mužů a čtyři ženy. 
 

Spojené státy nyní závisejí při dopravě svých astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) na ruských kosmických lodích Sojuz.
 

Američané by měli mít novou vesmírnou loď pro cesty k ISS nejpozději v roce 2015. NASA se přitom spoléhá na soukromý sektor a vyzývá podniky, aby se do projektu zapojily. 
 

Soukromá společnost SpaceX bude 30. dubna první, která se pokusí cvičně vyslat k ISS nákladní vesmírnou loď. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na poslední let raketoplánu se přišly podívat desetitisíce Američanů. Pozorovali ho, jak letí nad typickými symboly Spojených států.

 

Tímto letem se uzavřela jedna velká kapitola v dějinách USA i dobývání kosmu. Díky ní lidstvo získalo spoustu informací o vesmíru, mnoho nových technologií a hlavně pocit, že jsme součástí vesmíru. 
 

Jaký bude další krok? Na jaké stroje budou vzpomínat další generace? Nahradí kosmonauty NASA miliardáři-playboyové? 
 

Nechme se překvapit, možná to tak bude nejlepší…

FOTO: NASA

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články