S odposloucháváním velryb pomáhá vojenská technologie

Obří velryby jsou pozoruhodně tajnůstkářští tvorové. Jejich tajemství teď poodhalí vojenská technika.

S odposloucháváním velryb pomáhá vojenská technologie
S odposloucháváním velryb pomáhá vojenská technologie
Zdroj: archiv

Australští vědci objevili novou metodu zkoumání vzácných plejtváků obrovských. Pomocí vojenské technologie užívané pro lokalizaci ponorek dokážou zjistit přítomnost plejtváků na vzdálenost stovek kilometrů. Informovala o tom agentura Reuters. 

Místo války záchrana vymírajících

Experti z Australské antarktické divize začali k vystopování plejtváků obrovských, kteří jsou největšími zvířaty na Zemi, používat hydroakustické bóje. Jejich prostřednictvím "odposlouchávají" nízkofrekvenční zvuky, jimiž se tyto velryby mezi sebou dorozumívají. 

Doposud se vědci při monitorování plejtváků spoléhali na běžnou vizuální metodu. Letos se ale australským odborníkům podařilo během 20 dnů zaznamenat pomocí akustických bójí umístěných v Bassově průlivu, který odděluje Jižní Austrálii od ostrova Tasmánie, 103 případů výskytu plejtváků v oblasti větší než 10.000 kilometrů čtverečních. 

Jeden z členů týmu Mike Double připomněl, že přestože plejtváci dorůstají délky až 33 metrů, je velmi složité je najít a existuje také jen málo informací o nich. "Konečně dostáváme odhady množství plejtváků obrovských. Spoustu let jsme se snažili registrovat historii jejich stěhování a z toho odhadnout celkovou velikost jejich populace," konstatoval Double. 

Australská vláda vyjádřila naději, že dokonalejší monitorování těchto savců přispěje k jejich záchraně před vyhynutím. Plejtvák obrovský byl počátkem 90. let téměř vyhuben, když velrybáři zabili asi 250.000 zástupců tohoto druhu. 

FOTO: Thinkstock

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články