Umělá končetina ovládaná lidským mozkem podstupuje poslední testy

První veřejná zkouška fungování převratného vynálezu startuje v neděli.

Umělá končetina ovládaná lidským mozkem podstupuje poslední testy
Umělá končetina ovládaná lidským mozkem podstupuje poslední testy
Zdroj: archiv

Náročný test má v neděli podstoupit revoluční "bionická" protéza, kterou vyvinul vědecký tým v chicagském Rehabilitačním ústavu. Jednatřicetiletý programátor Zac Vawter, který před lety přišel o nohu při motocyklové havárii, má pomocí nového modelu protézy zvládnout 103 pater chicagské Willis Tower, jedné z nejvyšších budov na světě.

Lidské tělo jako baterie. Vědci už hledají cestu, jak to zařídit

Spolupráce elektřiny a mozku

Pozornost odborné i laické veřejnosti vyvolává Vawterův nedělní pokus proto, že půjde o vůbec první veřejnou zkoušku protézy ovládané lidským mozkem. Bionika, obor zaměřený na uplatnění znalostí o živých organismech při vývoji nových technologií, se má v budoucnu stát velkým pomocníkem fyzicky postižených lidí. V případě protéz mají elektrické impulzy vysílané z mozku do svalů vydávat signál mechanice ukryté v umělé končetině.

Zac Vawter. FOTO: ČTK

"Jdeme do schodů," pomyslí si obrazně řečeno pacient a motory a převodná ústrojí v jeho umělé noze začnou pracovat v režimu synchronizovaném s klouby v koleni a v kotníku. Američan doufá, že na vrchol budovy se dostane za hodinu - bude to sice déle, než by trvalo zdravému člověku, ale kratší dobu, než by to trvalo s "klasickou" protézou.

Až Vawter po pokusu odjede domů do Yelmu ve státě Washington, noha zůstane v Chicagu. Vědci budou pokračovat v náročném vývoji, který by měl po několika dalších letech vyústit v uvedení protéz na trh.

Podle Leviho Hargrovea, vedoucího vědeckého týmu, bude pokus první veřejnou zkouškou bionické náhrady. Příprava trvala dlouhé hodiny, když se na stehenní sval figuranta připevňovaly elektrody napojené z druhé strany na minipočítač uvnitř protézy. Vawter už prý dokáže kopnout do míče, projít pokojem a vystoupat několik schodů.

Když v roce 2009 Vawterovi vzali nohu, lékaři předvídavě přemístili volná nervová zakončení na nové místo pro případ budoucího využití. Právě to teď předurčilo invalidního Američana k ostře sledovanému testu. "Prostě přepojíme dráty," konstatoval Hargrove.

Ilustrační foto: Thinkstock

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články