V burce na skateboardu. To je afghánský Skejtistán

Afghánistán je nádherná země, která se jen pomalu vzpamatovává z minulých hrůz. Děti tam mají své sny a touhy, ale musejí překonávat překážky, které si my vůbec nedokážeme představit. Podívejte se, co zmohou skateboard a naděje na lepší zítřky.

V burce na skateboardu. To je afghánský Skejtistán
V burce na skateboardu. To je afghánský Skejtistán
Zdroj: archiv

Co si vybavíte pod pojmem Skejtistán? Afghánistán to zřejmě asi nebude. Skejtistán se však nachází přímo v jeho hlavním městě, Kábulu.

Sedmnáctiletý Murza a dvanáctiletá Fazilla z afghánského Kábulu milují jízdu na skateboardu. Ve městě vzniklo centrum Skejtistán, v němž mohou tamější děti jezdit na U-rampě, setkávat se a povídat si. Mají tady možnost zapomenout na těžkou realitu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jejich rodiny jsou chudé a často nemají co jíst. Válkou zničený Afghánistán se teprve začíná vzpamatovávat. A bude to běh na velmi dlouhou trať.

Začalo to v roce 2007, kdy dva nadšení Australané vybalili své skateboardy a začali učit (zpočátku velmi vyjevené) afghánské děti. A v říjnu za dva roky byla dokončena konstrukce skateparku spolu se vzdělávacím centrem, vše s podporou afghánského národního olympijského výboru.

Skejtistán je první školou skateboardingu a učí se tam spolu děti obou pohlaví a různých afghánských etnik (paštúnské, uzbecké, tádžické a jiné)… Vyučování jízdě na skateboardu bylo doplněno o další vzdělávací aktivity, jako kreslení nebo divadlo, které jsou určené i pro děti, které neumějí číst a psát. Zapojí se tedy skutečně všichni.


Zemí s podobným osudem je více a úspěšný projekt se od loňského roku začal rozjíždět i v Kambodži a v dalším afghánském městě Mazáre Šaríf.

Jedinečný prostor, který Skejtistán představuje, pomáhá pomáhá afghánským dětem začít žít normální život. Vznikl jako hlavní projekt neziskové organizace Skejtistán s cílem, aby se setkávaly děti zasažené válkou a dostaly možnost podílet se na vzniku nové komunity, získávat respekt a důvěru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O projektu vznikl film (promítal se u nás na festivalu Jeden svět). „Je třeba, aby se lidé spojili a začali budovat nový Afghánistán. U moci by ovšem měl být někdo, kdo stojí o zachování míru v zemi," říká hlavní představitel Murza. V jeho paměti stále rezonují děsivé vzpomínky na válku i na vládu Tálibánu.

Podívejte se na ukázku dokumentu Skateistan: To Live and Skate Kabul:

 

 

FOTO: skateistan.org

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články