Vědci obnovují výzkum nebezpečného viru ptačí chřipky. Zastavila je obava z bioterorismu

Vědci, kteří vytvořili snáze přenosný virus ptačí chřipky, dočasně zastavili výzkum kvůli obavám, že by výsledky jejich práce mohly být zneužity k bioterorismu. Ale ne nadlouho.

Vědci obnovují výzkum nebezpečného viru ptačí chřipky. Zastavila je obava z bioterorismu
Vědci obnovují výzkum nebezpečného viru ptačí chřipky. Zastavila je obava z bioterorismu
Zdroj: archiv

Přední světové vědecké kapacity vyhlásily ve středu konec moratoria na výzkum mutantních forem smrtícího viru H5N1, ptačí chřipky, který se může přenášet přímo mezi savci, tedy i lidmi. Podle agentur tím oživili obavy před jeho zneužitím jako biologické zbraně na mezinárodním poli.

Matematika může bolet podobně jako popálení horkou žehličkou. Dokazuje to nedávný výzkum

Jsou obavy na místě?

Vědci přitom sami dobrovolně zastavili práci před rokem kvůli obavám z bioterorismu. V časopisech Nature a Science ale nyní ubezpečili, že výzkum má pokračovat v nejbezpečnějších laboratořích zemí, které s dalším zkoumáním souhlasí.

Virus H5N1 Zdroj: Wikipedia

Dokument podepsalo 40 výzkumníků z USA, Číny, Japonska, Británie, Nizozemska, Kanady, Itálie a Německa. Výzkum tak prý může pokračovat například v Nizozemsku, ale zatím stále ne ve Spojených státech, kde tomu brání legislativní překážky.

Dosavadní studie ukázaly, že zmutovaný virus H5N1 se může přenášet vzduchem mezi fretkami, které bývají používány jako model pro zkoumání toho, jak by se chřipkové viry mohly chovat u člověka.

Ptačí chřipka se přenáší na člověka jen zřídka a pouze při přímém styku s nakaženou drůbeží. Má však potom vysokou úmrtnost - nepřežije ji přes polovina nakažených. Nepřenáší se nicméně zatím vzduchem a ne z člověka na člověka.

Experti se obávají, že by zmutovaný virus ptačí chřipky přenosný vzduchem z člověka na člověka mohl vyvolat pandemii horší, než byla vlna španělské chřipky. Ta si v letech 1918 až 1919 vyžádala 20 až 40 milionů obětí.

Úvodní ilustrační foto viru: Thinkstock

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

Související články