VIDEO: Poslední cesta raketoplánu Endeavour na smutném časosběru

Raketoplán Endeavour po několikadenní cestě ulicemi Los Angeles dopoledne místního času dorazil do Kalifornského vědeckého střediska, kde bude od konce října vystaven.

VIDEO: Poslední cesta raketoplánu Endeavour na smutném časosběru
VIDEO: Poslední cesta raketoplánu Endeavour na smutném časosběru
Zdroj: archiv

Původně měl svou poslední cestu ukončit již v sobotu, ale kvůli místy složitému manévrování ulicemi se zpozdil. Asi dvacetikilometrová cesta raketoplánu, který ve vesmíru nalétal téměř 200 milionů kilometrů, začala v pátek brzy ráno, když na speciálním transportéru vyrazil z mezinárodního letiště v největším kalifornském městě. 

Cestu tpozdily jak překážky, jimž raketoplán s rozpětím 24 metrů čelil, tak údržbářské práce, které bylo třeba udělat na transportéru. Kvůli cestě Endeavouru byla dočasně odstraněna řada semaforů a pokáceno na 400 stromů, za něž má být později vysázeno tisíc nových. Pomalý přesun stroje, který dříve létal kolem Země rychlostí 28.000 kilometrů za hodinu, v ulicích města sledovaly tisíce lidí.

Raketoplán, který dorazil do Los Angeles 21. září na speciálně upraveném letounu Boeing 747, bude v novém pavilonu místního muzea vystaven od 30. října.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články