Létající dinosaurus měl na čtyřech křídlech černé měňavé peří

Jakou barvu mělo peří dinosaurů? Na tuto otázku se pokusil odpovědět vědecký tým z USA a Číny.

Létající dinosaurus měl na čtyřech křídlech černé měňavé peří
Létající dinosaurus měl na čtyřech křídlech černé měňavé peří
Zdroj: archiv

Microraptor žil před 130 miliony roků na severu dnešní Číny. Měl čtyři křídla pokrytá peřím. Analýza jeho tělesné pokrývky možná odpoví na 200 let starou otázku: jakou barvu měli dinosauři?

Před několika lety paleontologové zjistili, že mikroslopické struktury nazývané melanosomy by mohly odhalit pravdu o barvě dinosauří kůže. Jedná se o velice malé částečky umístěné an peří; důležité jsou pro vědce v tom, že různé tvary melanosomů odpovídají odlišným barvám. Například kulovité melanosomy představují červenou barvu, podélné melanosomy zase černou. Pokud jich vědci shromáždí větší množství, dá se vytvořit „mapa“ pera – včetně takových vlastností, jako je průsvitnost nebo měňavost.

Podívejte se na video: 

 

Mezinárodní tým se teď pokusil melanosomů využít pro analýzu Microraptora. Zjistili, že dinosaurus byl kompletně černý s lehkým nádechem kobaltové modři. To je pro vědce velké překvapení – a současně to nabízí nový pohled na evoluci peří.

"Jedna z věcí, jimiž jsou moderní ptáci typičtí, je barevnost jejich peří,“ vysvětlil autor studie Mark Norell. Barvy sice nemají žádný vliv na schopnost letu, ale plní jiné, stejně důležité úkoly. Přitahují potenciální partnery, anebo odrazují predátory.

 K čemu bylo dinosaurům peří?

Vědci už léta spekulovali, že vzhled musel hrát důležitou roli i u pernatých dinosaurů. Zatím pro to však neexistovaly důkazy. Srovnali tedy melanosomy Microraptora s peřím 168 druhů současných ptáků a z tohoto v porovnání vyplynuly barvy dinosauřího peří. V čem je měňavost jejich peří pro vědce tak zajímavá?

Aby bylo peří měňavé, musí do toho tvor investovat nějakou energii a musí se mu to vyplatit. Je tedy zjevné, že peří nemělo jen jedinou úlohu, ale kombinovalo jich více. A současně je důkazem, že “peří se vyvinulo pro jiné účely než jen pouhé létání“.

FOTO: Jason Brougham

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články