Světoznámá busta krásky Nefertiti byla objevena před 100 lety

Jedna z nejslavnějších soch slaví 100. výročí svého objevení. Jak se zapsala do historie?

Zdroj: Wikimedia

Za jednu z nejkrásnějších žen historie je považována staroegyptská královna Nefertiti, která žila ve 14. století před naším letopočtem. Její bustu, na níž je tato panovnice zobrazena s vysokou modrou korunou, objevil před 100 lety, 6. prosince 1912, v egyptské Amarně (ve starověku Achetaton) tým německého egyptologa Ludwiga Borchardta.

Dnes je tato 3400 let stará kolorovaná busta s jemným obličejem k vidění v berlínském Novém muzeu.

Němci versus Egypťané

Podobizna Nefertiti vyvolává již od roku 1924, kdy byla v Berlíně poprvé vystavena, spor mezi Německem a Egyptem. Káhira tvrdí, že její vývoz do Německa v roce 1913 byl ilegální. Podle Berlína, který se tento vápencový artefakt bojí Káhiře i jen zapůjčit, byla vyvezena na základě Borchardtovy dohody s egyptským vyšším úředníkem. Před pár lety byl ale objeven dokument, podle něhož Borchardt Egypťany zřejmě oklamal a bustu do seznamu zapsal jako bezcenný sádrový odlitek.

Neferneferuaton Nefertiti, byla staroegyptská královna 18. dynastie v době Nové říše, velká královská manželka faraona Achnatona. Její jméno je proslaveno především kvůli nádherné bustě, která se stala symbolem ženské krásy. Byla velkou královskou manželkou se jménem Neferneferuaton Nefertiti a po smrti královny-matky Teje i spolukrálovnou Achnatona pod titulem Nefernefruaton Anchetcheprure.  Po její smrti a manžela Achnatona převzala zřejmě samostatnou vládu pod titulem Anchcheprure Meritaton, Nefernefruaton meriwaenre, velká královská manželka princezna Meritaton jako spoluregentka prince Tutanchatona, který byl ještě nezletilý. Po tříleté samostatné vládě rovněž umírá, a proto tzv. amarnské období již postupně upadá až do vlády faraona Harembeba a jeho nástupců, kteří nechali město Achetaton rozebrat a památky se symboly amarnského období zničili.                    (zdroj Wikipedia)

Nefertiti, jejíž jméno v překladu znamená "nádherná žena přichází", byla manželkou faraona Amenhotepa IV., jenž se později přejmenoval na Achnatona. Měla s ním šest dcer a jelikož panovníkovi nedala mužského potomka, její vliv upadal a kolem roku 1336 před naším letopočtem náhle zmizela. Ani o její smrti se toho příliš neví.

Podle italských vědců je Nefertitin jemný obličej na bustě asi výsledkem úpravy, podobně jako se dnes retušují fotografie modelek. Podobizna má prý pod nánosem barev nižší vrstvy, v nichž je Nefertiti zachycena naturalističtěji, včetně například vrásek smíchu kolem úst.

Úvodní foto: ČT

 

Související články