Sondu Curiosity řídil záložní počítač, hlavní byl rozbitý. Poškodily jej zřejmě kosmické paprsky

Curiosity měla problémy. Co se stalo?

Sondu Curiosity řídil záložní počítač, hlavní byl rozbitý. Poškodily jej zřejmě kosmické paprsky
Sondu Curiosity řídil záložní počítač, hlavní byl rozbitý. Poškodily jej zřejmě kosmické paprsky
Zdroj: archiv

Americkou sondu Curiosity, která na Marsu pátrá po stopách života, musel řídit záložní počítač. Paměť toho hlavního byla totiž poškozena, možná kosmickými paprsky (více informací na stránkách NASA zde). Informovalo o tom na svých internetových stránkách BBC. V současnosti se Curiosity vrátila do normálního provozního režimu. Porucha byla během víkendu odstraněna a sonda se postupně vrací do plného provozu. Vědecké experimenty by měly být podle NASA obnoveny nejpozději příští týden.

Za pár dní plný provoz?

Pohled do laboratoře na sondě Curiosity. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Řídící centrum mise amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vozítko z preventivních důvodů přepnulo do takzvaného "bezpečného módu", v němž vykonává jen minimum činnosti. V tomto stavu by mělo zůstat několik dní, dokud nebude záložní počítač přenastaven, aby se sonda mohla vrátit do plného provozu.

Vědci zatím zjišťují příčinu poškození hlavního počítače. "Zařízení, která používáme, jsou odolná radiaci, ale existuje limit, jak odolná. Stejně je možné, aby částice s vysokou energií poškodily paměť," uvedl k jedné z možností manažer projektu Richard Cook.

Podle BBC je načasování závady pro NASA velmi nepříjemné, protože Curiosity ve své laboratoři zrovna nedávno začala analyzovat vzorky horniny z Marsu. Výsledky tohoto zkoumání jsou přitom velmi očekávané. Vědci si od nich slibují rozluštění tajemství minulosti planety. Více si přečtěte zde: Sonda Curiosity odebrala první vzorek navrtaný pod povrchem Marsu. Už ho zkoumá laboratoř.

Vzorek navrtala sonda v hornině, které podle výzkumníků zřejmě před lety dala na Marsu tvar voda. Její přítomnost je považována za jednu z hlavních podmínek pro vznik života. Stopy organických molekul, které jsou základními stavebními kameny všeho živého, bude vozítko hledat také na nedaleké hoře. Na planetě by Curiosity měla pracovat ještě zhruba rok a půl.
 

Úvodní foto: NASA/JPL-Caltech

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články