ŠTÍTEK: energie

Hranice a limity ve výchově jsou dětem v dnešní době často špatně nastavovány.
Hranice a limity ve výchově patří k velmi diskutovaným tématům rodičovství. Někteří je stanovují příliš těsně, jiní je mají volné a nechávají děti, aby naplno testovaly své možnosti. Psychologové a terapeuti se však shodují, že jedinou cestou, jak si získat u dětí respekt a naučit je dodržovat pravidla, je právě nastavení jasných hranic. Jenže jak toho docílit bez použití fyzických trestů a zákazů? To Deníku prozradila terapeutka Alena Wehle.

Proč děti neposlouchají? Rodiče neumějí nastavit hranice, jinde vládne strach

Ženy
Blesk. Ilustrační snímek pochází z roku 2019
Bouřka proměnila oslavy Dětského dne v neděli 2. června ve Vratislavicích nad Nisou v dramatickou událost. Blesk tam udeřil do stromu a 20 lidí se zranilo včetně několika dětí, záchranáři museli pět dospělých resuscitovat. Jedná se přitom o velmi nepravděpodobný úkaz. Experti připomínají, že riziko zásahu bleskem mohou lidé svým chováním zvýšit i snížit. Víte, jak se zachovat při bouřce? Ověřte si svoje znalosti v našem kvízu na konci článku.
13 fotografií

KVÍZ: Jak se chovat při bouřce? Připomeňte si základní poučky

Zprávy z Česka
Foto z jednoho z minulých ročníků.
Benefiční festival Rock pro hospic se letos koná již po čtvrté a opět slibuje spojení skvělé hudby s dobrou věcí. Výtěžek z akce, která se uskuteční v Tachově, pomůže místnímu hospici. Na pódiu se představí široké spektrum kapel a umělců, kteří svým vystoupením přispějí na Domácí hospic Západ. Minulé ročníky přinesly díky neuvěřitelné štědrosti lidí i energii vystupujících a úžasné podpoře všech partnerů a sponzorů celkem přes 230 tisíc. Jaký bude letošní ročník a co se chystá se dozvíte v našem rozhovoru.
16 fotografií

Bára Zemanová otevře Rock pro hospic, festival s charitativním posláním

Tachovsko
Důvod, proč jíst jahody, je jednoduchý: chrání i proti rakovině, Alzheimerově chorobě a oddalují stárnutí.
Těžko byste hledali dostupnější přírodní lék, který navíc v tomto období roste úplně všude. Řeč je samozřejmě o jahodách. Ať už je pěstujete na zahradě, balkoně, nebo si je natrháte na samosběru či v lese, odmění se vám širokou škálu blahodárných účinků na vaše zdraví. Proč jsou jahody tak zdravé? Mimo jiné snižují stres, dodávají energii a patří mezi afrodiziaka. V minulosti dostaly jahody přezdívku "královské ovoce".

Královské ovoce je teď všude: Chrání proti rakovině, dodává energii, bourá stres

Zdraví
Ilustrace žhavé planety.
Novou exoplanetu TOI-6713.01 s povrchem pokrytým lávou objevili pomocí sondy NASA TESS astronomové ze Spojených států amerických. Žhavý svět má čerpat tolik energie z gravitační síly sousedních těles, že se taví zevnitř. Následkem jsou pak vybuchující sopky a teploty přesahující dva tisíce stupňů Celsia. Odborníci vzdálenou planetu přirovnávají k Jupiterovu měsíci Io.

Objevená sopečná planeta vypadá jako ohnivá koule. Taví se zevnitř

Vesmír
Organizátor sokolského sletu v Třebíči  Martin Zuzaňák.
/ROZHOVOR/ Cvičitelem je dvacet let a Sokol je mu koníčkem i prací. Člen Sokola Jihlava Martin Zuzaňák se podílí na přípravě krajského sletu Kraje Vysočina, který se uskuteční v sobotu 25. května v Třebíči a vystoupí na něm tisícovka až cvičenců z dvaceti jednot. „Organizace a přípravy jsou vyčerpávající, ale pozitivní energie a radost po realizaci akce mnohonásobně převýší únavu z příprav a opravdu je to zážitek na celý život,“ říká jednatel župy plukovníka Švece.

Příprava na slet v Třebíči. Zuzaňák říká: Energie a radost převýší únavu

Čtenář reportér
Letošní květinový úplněk nastane ve čtvrtek 23. května v 15:53 SELČ,.
Pátý úplněk letošního roku už je za dveřmi. Říká se mu květinový a podle astrologů může ovlivnit náš život až do konce roku. Lidé by prý měli přehodnotit své dlouhodobé plány, případně načerpat nové síly do jejich pokračování. Důležité však je zvládat vlastní emoce a nenechat se unést nebo vyprovokovat k nepředloženým činům. V roce 2024 nastane 23. května v 15:53.

Přichází květinový úplněk. Může přinést nové příležitosti, ale i prudké emoce

Vesmír
Záběry z loňského ročníku Malvafestu.
/FOTO, ROZHOVOR/ Druhý ročník multižánrového festivalu Malvafest, který se uskuteční v areálu Malovarského rybníka (Malvaňáku) ve Velvarech, se koná v sobotu 25. května od 15 hodin. Přírodní prostor na okraji Velvar s kulturním centrem Velvarské Účko přivítá kapely zvučných jmen. Nebude chybět punk, folk, ale i tradiční zábavovka a další žánry.
6 fotografií

Velvary rozezní v sobotu Malvafest. Hvězdou bude O5 a Radeček

Volný čas
Anna Fialová a Anna Kameníková při čtené zkoušce komedie Marná lásky snaha
Ne příliš tradicionalisticky alžbětinská, zároveň ne křečovitě modernizovaná má být novinka letošních Letních shakespearovských slavností, kterou bude komedie Marná lásky snaha. Hlavní role v ní ztvární Anna Fialová a Filip Březina, kteří na sebe v poslední době upozornili televizními rolemi – ona Ivetou ze stejnojmenné série o zpěvačce Bartošové, on Filipem ze seriálu Smysl pro tumor.

Letní Shakespeare svede dohromady Annu Fialovou a Filipa Březinu

Divadlo
Přípravka hokejové Energie hledá nové talenty.
Jaro už je sice v plném proudu, celé Česko ale aktuálně žije hokejem. V Praze a Ostravě probíhá světový šampionát, který k nám přivádí špičkové světové hráče. A jednoho takového můžete mít i doma, začít s hokejem totiž vůbec není složité ani nákladné. Karlovarský hokejový klub HC Energie navíc nováčky ve svých řadách vítá celoročně!

Bruslení, hry a zábava! Přípravka hokejové Energie hledá nové talenty

Hokej
Jaderné pokusy spustila jako první armáda Spojených států v roce 1946 na atolu Bikini pod krycím názvem Operace Crossroads ( na fotografii). Indie provedla první jaderný výbuch v roce 1974.
Před 50 lety Indie oznámila světu, že vstoupila do elitního klubu národů, disponujících jadernou zbraní. Udělala to nanejvýš výmluvným způsobem: provedením zkušebního jaderného výbuchu. Došlo k němu 18. května 1974 na armádní střelnici Pokhran v poušti západního Rádžasthánu, kde byla pod zemí odpálena bomba o síle 12 až 13 kilotun TNT. Operace získala název Smějící se Buddha. Její význam přesahuje až do dneška.
11 fotografií

Buddha se usmál, radovali se Indové. Předběhli Pákistánce v testu jaderné zbraně

Historie
Jiří Černoch, kapitán HC Energie Karlovy Vary.
Loni bojoval na mistrovství světa v hokeji. Letos fandí u televize. Kapitán HC Energie Karlovy Vary Jiří Černoch ale stíhá pracovat i na své fyzičce. V rámci tréninku se nyní zapojí do Mattoni Karlovy Vary Running Festival 2024, kde poběží svůj vůbec první půlmaraton. „Nejvíce sem v rámci tréninku uběhl deset kilometrů. Nejsem žádný závodník, chci to v sobotu užít. Věřím, že to zvládnu,“ říká hokejový reprezentant.

Kapitán Energie Jiří Černoch si vystřihne premiéru na půlmaratonu

Ostatní sporty
Jaroslav Rada, jednatel západočeské společnosti Česká síť.
Řídí se tím, že je rozhodně lepší, udělat z drahé energie lukrativní příležitost namísto stesků. Navíc zájemcům rád poradí, jak na to. Na téma budoucnosti elektrické energie v moderním a udržitelném pojetí jsme si povídali s inženýrem Jaroslavem Radou, jednatelem západočeské společnosti Česká síť, s. r. o. Právě tato společnost, původem z Domažlic, byla v soutěži Mladý zemědělec důležitým partnerem akce.

Česká síť: fotovoltaika zdarma pro každého

Podnikání
Mistři zpátky na scénu! KV Arena přivítá utkání zlatého týmu.
Jsou zpátky! O kom je řeč? Hráči vítězného extraligového týmu z roku 2009, kteří vybojovali pro Energii dosud jediný titul v nejvyšší soutěži. Už v sobotu 22. června se v KV Areně utkají v exhibičním zápase s výběrem HWB Hockey, jehož dres oblečou Patrik Eliáš, Milan Hnilička, Václav Varaďa a další hvězdy!

Mistři zpátky na scénu! Skuhravý, Mensator, Kumstát zpět v KV Aréně

Hokej
Klášterecká porcelánka. Ilustrační foto.
Loni na podzim se v klášterecké porcelánce utlumila a pak i skončila výroba. Dál ale běžela alespoň dekorovna, balírna a expedice, kde se kompletovaly polotovary z dalších závodů. Teď ale přichází definitivní konec, staletá tradice končí. Firma Thun 1794, která od 18. století vyráběla v Klášterci prvotřídní porcelán, úplně zavírá svůj závod ve městě. Informoval o tom server Novinky.cz.

Definitivní konec. Společnost Thun 1794 úplně zavřela porcelánku v Klášterci

Chomutovsko
Házená Kynžvart: Sabrina Nováková, Sofiia Bezrukova.
První semifinálovou bitvu na palubovce pražské Slavie házenkářky Kynžvartu sice nezvládly, ale naděje na postup do vytouženého finále MOL Ligy stále žije. Západočešky si z prvního duelu přivezly do Kynžvartu dvoubrankové manko, když prohrály 26:28, což dává před odvetou větší šance pražskému výběru, ale hráčky z lázeňského města již několikrát prokázaly svou touhu po úspěchu, výhře. A to bude ve druhém semifinálovém klání, které se odehraje v sobotu 4. května od 16.00 hodin v chebské D-Produkt Aréně, jejich hnacím motorem. Nejen o tom jsme si ve speciálním dvojrozhovoru povídali s brankářkou Sabrinou Novotnou a spojkou Sofií Bezrukovou.

Bitva o všechno. Chceme do finále! Burcují před odvetou Novotná s Bezrukovou

Házená
Čarodějnický horoskop pro každé znamení. Co říká o vás?
Každé znamení zvěrokruhu má svůj jedinečný vztah k čarodějnictví a magii. Jak jste na tom právě Vy? Podívejte na svůj horoskop, který je věnovaný různým čárám, kouzlům a nadpřirozeným schopnostem. Jelikož každý má aspoň nějaký potenciál objevit v sobě magické síly a to samozřejmě i bez ohledu na své znamení zvěrokruhu.

Čarodějnický horoskop na 30. dubna: Která znamení to svádí k čárám a magii?

Ženy
Z fotbalového turnaje v malé kopané Zaměstnanecká liga Deníku v Polepech (23. 4. 2024)
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Říká se, že obhájit titul je těžší, než jej získat poprvé. Své o tom asi ví tým Energie AG Kolín, který vyhrál podruhé za sebou Zaměstnaneckou ligu Deníku na hřišti v Polepech. Dalšího ročníku turnaje v malé kopané se zúčastnilo sedm celků. Ve finále porazila Energie tým Swietelsky 2:1. Oba celky se utkaly už ve skupině, tak vyhrál rovněž tým Energie. A v obou těchto duelech rozhodl Petr Sedláček.
165 fotografií

Tým Energie AG Kolín obhájil titul, výhru mu trefil kanonýr Sedláček

Fotbal
Pardubičtí basketbalisté (v červeném) dovolili Ústí nad Labem vypracovat si mečbol.
Na padesát procent. Pardubičtí basketbalisté doma zvládli pouze jeden ze dvou zápasů pokračující čtvrtfinálové série. Naštěstí pro ně ten třetí. Před čtvrtým si totiž dali naději na srovnání stavu. Jenže přání zůstalo otcem myšlenky. Po heroickém výkonu v okleštěné sestavě jim chyběla energie. Ústí si tak odvezlo pod Střekov stejný rozdíl, se kterým do Pardubic přicestovalo. Tedy dvou výher.
23 fotografií

Beksa ve čtvrtfinále ztrácí. Po heroickém výkonu nechytila nástup a už se vezla

Basketbal
Instalace solárních panelů
Výrobu a spotřebu elektrické energie je nutné udržovat v rovnováze v každém okamžiku. „Jinak dojde k narušení frekvence, což by mohlo mít závažné důsledky a vést k rozsáhlé systémové poruše s dopadem na omezení dodávek elektřiny,“ říká v rozhovoru pro Deník ředitel dispečerského řízení společnosti ČEPS Miroslav Šula. Výhradní provozovatel přenosové soustavy na území Česka se stará také o služby spojené se zajištěním této rovnováhy v reálném čase.

Zelená energie jako problém? Pozor na jarní víkendy a svátky, varuje expert

Energie
Instalace solárních panelů
Uplynul rok od situace, kdy slunečné počasí donutilo státní společnost ČEPS odstřihnout od sítě stovky solárních elektráren kvůli nadměrné výrobě. V takovém měřítku to bylo poprvé v historii. Nyní v polovině dubna nařídilo Polsko rekordní omezení výroby energie z obnovitelných zdrojů. Ukazuje se, že solární boom je zkouškou pro rozvodné sítě. V Česku proto do infrastruktury potečou miliardy korun ročně, i tak je nutné počítat s regulacemi.

Solární boom přináší riziko odstávky. Do sítí potečou desítky miliard

Energie